Myanmar został uznany za jeden ze światowych ośrodków buddyzmu, ponieważ na terenie tego stanu istnieją starożytne pagody religijne i świątynie zdobiące miasta i służące jako miejsce pielgrzymek dla wielu wierzących z całego świata. O jednej z najstarszych pagód poniżej i zostaną omówione.

Pagoda Chaittio - legendy i fakty

W pobliżu miasta Kinpun (Mont) na skraju góry Chaittio jest niesamowita ciekawe miejsce country - Pagoda Chaittio (Kaiktiyo pagoda), ale zaskakuje i zachwyca swoją lokalizacją: 5-metrowa pagoda Chaittio jest zwieńczona ogromnym złotym kamieniem zwisającym na skraju góry. Według starożytnych legend, kamień został podniesiony z dna morskiego przez birmańskie perfumy (Birma - dawne imię Myanmar ), który opuścił kamień, aby wznieść się ponad skałę, ale z powodu grzechów ziemskich, kamień opadł na skałę, gdzie teraz, w przeciwieństwie do wszystkich praw fizyki i klęsk żywiołowych, znajduje się. Buddyści twierdzą, że trzymają kamień w niczym innym niż włosy Buddy unieruchomione w pagodzie Chaittio i tylko kobiety są w stanie zniszczyć tę strukturę.

Wielu sceptyków twierdzi, że kamień i skała są pojedynczą istotą lub że kamień jest utrzymywany przez specjalne mechanizmy, ale miejscowi mnisi chętnie dają takim ludziom szansę na kamień z pagodą, jedna osoba nie będzie w stanie tego zrobić, ale 3-4 ludzi potrząśnie tym kamieniem łatwo Tak, to mężczyźni, ponieważ kobiety, ze względu na istniejącą legendę, nie wolno nie dotykać świątyni - nawet zbliżyć się do niej bliżej niż 10 metrów.

Każdego roku Pagoda Chaittio w Myanmar odwiedza ogromną liczbę pielgrzymów, wizyty szczytowe odbywają się w marcu (Tabang), który uważany jest za ostatni miesiąc roku. Przy wejściu do pagody sprzedawane są płyty ze złotym listkiem - są one kupowane przez pielgrzymów i mnichów do ozdabiania kamienia. W pobliżu pagody Chaittio znajduje się wiele budynków sakralnych gotowych wziąć pielgrzymów na noc, jednak goście kraju nie mogą spędzić nocy w pobliżu pagody.

Jak się tam dostać?

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Pagórkę Chaittio w Myanmar, przygotuj się na ciężką drogę: Buddyści powinni iść pieszo do świątyni, czyli około 16 km kamienistej drogi od miasta Kinpun, turyści mają lekką ulgę - część drogi może pokonać specjalna ciężarówka (ostrzegamy, że z dużą trudnością można nazwać tę wyprawę), jednak będziesz musiał przejść ostatnie 3 km, a ostatnie kilometry nawet boso.

Пагода ЧайттийоОгромный камень будто нависает над пропастью
Буддистский монах у камняПагода Чайттийо на закате