Nasza planeta ma wiele tajemnic i czasami wydaje nam się, że nigdy nie poznamy wskazówek. Można powiedzieć o najbardziej tajemniczych i niewytłumaczalnych budynkach na świecie - dolmenach.

Informacje ogólne

Dolmeny otrzymały swoją nazwę od słów "taol mean", co oznacza "table of stone". Budynki z czasów starożytnych należą do megality, budowli wykonanych z dużych kamieni. Mają taką samą strukturę, a ich liczba na całym świecie przekracza tysiące. Znaleziono je w Hiszpanii, Portugalii, Afryce Północnej, Australia , Izrael, Rosja, Wietnam, Indonezja, Tajwan i Indie. Najwięcej dolmensów znaleziono w Korea Południowa .

Założenia i wersje

Nikt nie powie dokładnie, do czego zbudowano dolmeny. Zgodnie z założeniami naukowców i badaczy, dolomity koreańskie w epoce brązu były używane jako kamienie rytualne, na których wykonywali ofiary i oddawali cześć duchom. Pod wieloma kamieniami znaleziono szczątki ludzi. Sugeruje to, że są to nagrobki szlachty lub przywódców plemiennych. Poza tym pod dolmenami znaleziono złotą i biżuterię z brązu, ceramikę i różne przedmioty.

Небольшой дольмен

Badania dolmenów

Wykopaliska w Korei rozpoczęto w 1965 roku i przez wiele dziesięcioleci kontynuowano badania. W tym kraju jest 50% dolmenów całego świata, w 2000 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość megality znajduje się w Hwaseong, Cochkhan i Ganghwado . Po badaniach naukowcy twierdzą, że dolmeny Korei sięgają VII. BC i są blisko spokrewnione z Brązem i Neolitu kultury Korei w starożytności.

Najciekawsze dolmeny z Korei Południowej

Wszystkie struktury megalityczne są podzielone na 2 typy: północną i południową. Typ północny składa się z 4 kamieni tworzących ściany, na których znajduje się kamienna płyta służąca jako dach. Dolmen typu południowego znajduje się pod ziemią jak grób, a nad nim kamień uosabiający wieko.

Южный тип дольмена

Najpopularniejsze megality w Korei:

  1. Dolmeny w mieście Hwaseong osiedlił się wzdłuż stoków wzdłuż rzeki Chisokkan i daty VI - V wieków pne. e. Są podzielone na 2 grupy: Hyosan-Li składa się z 158 megality, w Tasin-li z 129. Dolmeny w Chwaon są lepiej zachowane niż w Kochkhan.
  2. Дольмены Хвасуна
  3. Dolmeny w Kochkhan są najbardziej zróżnicowaną i dużą grupą konstrukcji, których główna część znajduje się w miejscowości Meesan. Znaleziono tu 442 dolmenów, których początki sięgają VII wieku. BC e. Kamienie układane są w ścisłej kolejności u podnóża wzgórz ze wschodu na zachód, znajdują się na wysokości 15-50 m. Wszystkie konstrukcje mają masę od 10 do 300 ton i długość od 1 do 5 m.
  4. Дольмены Кочхан
  5. Doliny wyspy Ganghwado znajdują się na zboczach górskich i są znacznie wyższe niż pozostałe grupy. Naukowcy uważają, że te kamienie są najstarsze, ale dokładna data ich budowy nie została jeszcze ustalona. Ganghwado ma najbardziej znanego dolmen typu północnego, jego pokrycie wynosi 2,6 x 7,1 x 5,5 m, i jest największy w Korei Południowej.
Северный тип дольмена

Funkcje wizyty

Dolmeny Korei Południowej w Hwaseong i Ganghwado można sprawdzić za darmo. Muzeum Gochang Dolmen działa w Kochkhan, wejście kosztuje 2,62 USD i jest otwarte od 9:00 do 17:00. Tutaj sprzedawane są bilety na pociąg podróżujący po dolmenach. Tak więc, po zwiedzeniu kolejki zobaczysz wszystkie gigantyczne kamienne budynki, koszt podróży to 0,87 $.

В музее КочханаДольмен в музее Кочхана

Jak się tam dostać?

Dolmeny znajdują się w różnych miejscach w Korei Południowej, ale dotarcie do nich nie będzie trudne:

  1. Wyspy Dolmen Ganghwado. Łatwiej jest się tam dostać Seul . Stacja metro Sinchon, zjazd numer 4, a następnie transfer do autobusu numer 3000, który jedzie do dworca autobusowego Kanhvado. Następnie zostaniesz przeniesiony do któregokolwiek z autobusów №№01,02,23,24,25,26,27,30,32 lub 35 i wysiąść na przystanku Dolmen. Droga z metra to 30 minut.
  2. Dolmens Kochkhana. Możesz dostać się z miasta Kochkhan autobusem linii Seonunsa Temple lub Jungnim, wysiąść na przystanku autobusowym lub Muzeum Dolmen.
  3. Dolomity z Hwaseon. Możesz dostać tylko bezpośrednio z miasta Hwaseong lub od Gwangju .
Указатель на дольмены в Корее