Komponent kulturowy kraju jest bardzo poważnym tematem do studiowania, zwłaszcza przed podróżą. Każdy naród ma swoje tradycje i zwyczaje, swoje własne zakazy i wierzenia. Ten sam gest w różnych krajach można interpretować na zupełnie różne sposoby, a jeśli potrafisz poradzić sobie z sytuacjami komicznymi, nikt nie będzie tolerował obelg ze strony odwiedzających. Jeśli planujesz wakacje w Korei Południowej, czas zapoznać się z jego kulturą.

Podstawowe zasady kultury południowokoreańskiej

Komponent kulturowy kraju jest bardzo poważnym przedmiotem studiów, zwłaszcza przed podróżą. Każdy naród ma swoje tradycje i zwyczaje, swoje własne zakazy i wierzenia. Ten sam gest w różnych krajach można interpretować na zupełnie różne sposoby, a jeśli potrafisz poradzić sobie z sytuacjami komicznymi, nikt nie będzie tolerował obelg ze strony odwiedzających. Jeśli planujesz wakacje w Korea Południowa czas poznać kulturę.

Podstawowe zasady kultury południowokoreańskiej

W 1948 r. Nastąpił podział jednego dużego państwa Korei na KRLD i Republikę Korei. Potem kultura każdego kraju zaczęła się rozwijać na różne sposoby, ale mają one te same korzenie i korzenie. W szczególności zachowanie społeczeństwa opiera się na zasadach konfucjanizmu, rozwiniętych w Chinach, w 500 rpne.

Koreańczycy od najmłodszych lat wpajają swoim dzieciom miłość i szacunek dla rodziców, rodziny i tych, którzy mają władzę. Dużą wagę przywiązuje się do takich pojęć jak sprawiedliwość, uczciwość, humanizm, pokój i edukacja. W nowoczesnej kulturze Korei Południowej, na tej podstawie rozwinął się model zachowania, zwany Regułą Pięciu Relacji. W szczególności przewiduje pewne normy w komunikacji między ojcem i synem, mężem i żoną, starszymi i młodszymi pokoleniami, władcą i podmiotem, między przyjaciółmi.

Turyści, odwiedzający na wakacjach w tym kraju, często wypadają z tego schematu zachowań. Dlatego czasami wydaje się, że Koreańczycy są niegrzeczni i nieświadomi. I faktycznie, dopóki nie wejdziesz w jeden z typów relacji, możesz po prostu nie zauważyć.

To z powodu zasady pięciu związków Koreańczycy mogą czasami zadawać niewygodne i osobiste pytania. Ale jeśli lokalny mieszkaniec jest zainteresowany twoim stanem cywilnym lub wiekiem, nie spiesz się, aby być niegrzecznym w odpowiedzi - on tylko próbuje ustalić, które zasady powinny wchodzić w interakcję z tobą.

Современность

Indywidualne przejawy kultury Korei Południowej

Rozumiejąc podstawowe zasady budowania relacji między Koreańczykami, interesujące będzie rozważenie bardziej szczegółowych przejawów ich zachowań. W szczególności są to:

 1. Szacunek dla starszych. W Korei przyjmuje się, że młodym ludziom i niższym rangą wymagane jest postępowanie zgodnie z pragnieniami i wskazówkami starszych bez żadnego sprzeciwu.
 2. Stosunek do małżeństwa. Koreańczycy uważają małżeństwo za najważniejsze wydarzenie w ich życiu. Rozwód, wręcz przeciwnie, jest traktowany jako ogromny i nieusuwalny wstyd.
 3. Imiona. Wśród mieszkańców krajów WNP praktyka jest powszechna, gdy żona przyjmuje nazwisko męża. W Korei Południowej przestrzegają innych tradycji - małżonek zostawia swoje nazwisko, ale ich pospolite dzieci dziedziczą rodzinne nazwisko ojca.
 4. Publiczne kłótnie. Gniewne i obrażone kobiety są wszędzie. Szczególnie wybuchową taką mieszaninę uzyskuje się, gdy taka kobieta jest również w podeszłym wieku. W Korei Południowej takie typy babć są dość powszechne, co może okazać ich niezadowolenie nie tylko werbalnie, ale także fizycznie. Bez względu na to, jak obraźliwe, nie możesz na nie zareagować, nawet jeśli jesteś sprowokowany. Najlepiej po prostu odsunąć się na bok.
 5. Uścisk dłoni. Równi w statusie lub życzliwi ludzie używają znanej formy uścisku dłoni. Ale jeśli któryś z nich ma niższą rangę lub młodszy, musi potrząsnąć wyciągniętą ręką obiema rękami. Całkiem często pozdrowienie uzupełnia łuk. Im starszy i im wyższy status osoby, tym głębiej mu się kłaniają.
 6. Szef ma zawsze rację i nie należy mu odmawiać. Co zaskakujące, taka reguła rozciąga się na praktycznie wszystkie sfery życia. Nawet oferty do picia nie można odmówić. Dlatego, jeśli głowa jest alkoholikiem, łatwiej jest zmienić pracę niż odmówić.
Проявление культуры

Południowokoreańskie tradycje

Kultura i tradycje Korei Południowej są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ z jednej wynika następna. Jednak wraz z upływem czasu i skokami globalizacji każde otwarte społeczeństwo przechodzi jakąś zmianę. Ale są fundamentalne przekonania, które są honorowane przez cały czas. W odniesieniu do Korei Południowej takie tradycje, zwyczaje i wakacje :

 1. Chere, czyli rytuał pamięci przodków. Według wierzeń Koreańczyków, po śmierci, dusza człowieka przechodzi do innego świata tylko po zmianie 4 pokoleń. I przez cały ten okres jest pełnoprawnym członkiem rodziny, która według legendy opiekuje się całą rodziną od nieszczęść.
 2. Hanbok, czyli tradycyjna odzież. To właśnie w niej Koreańczycy ubierają się w tak uroczyste dni jak Nowy Rok Księżycowy, Dzień Zbiorów czy ceremonia zaślubin.
 3. Koreański ślub. W odniesieniu do małżeństwa Koreańczycy umiejętnie stworzyli model, który łączy zarówno nowoczesne trendy, jak i tradycyjne rytuały. Dziś koreański ślub jest podzielony na dwie części: najpierw odbywa się ceremonia w stylu zachodnioeuropejskim, z białą suknią, welonem i smokingiem dla pana młodego, a potem nowożeńcy ubierają się w tradycyjne stroje i idą do specjalnego pokoju na obiad z rodzicami.
 4. Sollal lub księżycowy nowy rok. Święto to obchodzone jest pierwszego dnia kalendarza księżycowego. Zwykle spotyka się go ze swoją rodziną, pamiętając swoich przodków, przygotowując specjalne potrawy i ubierając się w hanbok.
 5. Chusok, czyli dzień żniw. Koreańczycy poświęcają piętnasty dzień ósmego miesiąca we wschodnim kalendarzu na pamiątkę swoich przodków i bogom za ich pożywienie.
Корейская свадьба

Uwaga turystyczna

Aby nie zostać złapanym w pułapkę podczas komunikowania się z Koreańczykiem lub nie ponosić gniewu przedstawicieli tego zamówienia, turysta w Korei Południowej powinien pamiętać o kilku zasadach:

 1. Uważaj na gesty. Dzwonienie do osoby z podniesioną dłonią lub kiwanie palcem jest uważane za obraźliwe.
 2. Buty powinny zostać usunięte przy wejściu do koreańskiego domu, ale chodzenie po podłodze bez skarpet jest złym formularzem.
 3. Publiczne wyrażanie uczuć między parą, czy to pocałunkami, czy uściskami, jest uważane za nieprzyzwoite w społeczeństwie koreańskim, ale jednocześnie przejaw przyjaznych stosunków jest do przyjęcia.
 4. Palenie w miejscach publicznych jest surowo zabronione, a policja ściśle monitoruje wdrażanie tej zasady.
 5. Nie możesz pałkować pałeczkami z jedzeniem i zostawiać je bezpośrednio na talerzu, zwłaszcza na przyjęciu - gospodyni może potraktować to jako obelgę.
В гостях у корейской семьи