Sapala jest miastem w Argentyna , stolica departamentu o tej samej nazwie w prowincji Neuquén, położonej 115 km od granicy z Chile.

Informacje ogólne

Miasto zostało założone 12 lipca 1913 r. - dzień jego "narodzin" uważany jest za datę otwarcia tu terminalu kolejowego, nazwanego na cześć generała Roca. Od samego początku istnienia osada odgrywała istotną rolę w rozwoju regionu, stanowiąc punkt wyjścia dla bydła, punktu tranzytowego dla transportu soli i innych towarów.

W 1948 r. Zapala została oficjalnie uznana za miasto. Dziś jest także ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przebiegają dwie autostrady o znaczeniu krajowym (RN22 i RN40), a także 4 drogi o znaczeniu prowincjonalnym - PR13, PR14, PR16 i PR46.

Miasto zajmuje powierzchnię 452,5 metrów kwadratowych. km, jest domem dla około 50 tysięcy ludzi różnych narodowości i ras. Zapala jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Istnieją fabryki do produkcji cementu i wapna palonego, istnieje kilka firm wydobywczych specjalizujących się w wydobywaniu minerałów niemetalicznych.

Бульвар в центре

Klimat

Miasto Zapala ma umiarkowany kontynentalny suchy klimat. Opady spadają niewielką ilość, około 250-280 mm na rok, głównie - w zimie w postaci śniegu. Deszcze zdarzają się niezwykle rzadko, od października do kwietnia panuje pora sucha.

Lato nie jest za gorące, średnia dzienna temperatura wynosi + 22 ° C, w ciągu dnia temperatura termometru wzrasta do + 28 ... 30 ° С, maksymalna - do + 35 ° С, noce są zwykle chłodne. Latem prawie to się nie zdarza.

Zimy są dość zimne, w ciągu dnia zazwyczaj temperatura wynosi około zera, aw nocy są mrozy. Minimalna zarejestrowana temperatura wynosiła -15 ° C. W okresie zimowym charakterystyczne są silne wiatry, osiągające czasami prędkość 160 km / h.

Zabytki

Sapala jest punktem pośrednim na drodze do tak dużej ośrodki w Argentynie as Villa La Angostura , San martin de los andes , San Carlos de Bariloche i inni. Ale samo miasto i wydział, którego centrum jest, są same w sobie interesujące. Tutaj zasługują na uwagę:

 • Muzeum Mineralogii im. dr. Juana Olsachera; Została założona w 1969 roku i zawiera najbogatszą kolekcję minerałów w Ameryce Południowej (6 462 artefaktów), 440 artefaktów petrologicznych, kolekcję paleontologiczną z 6700 okazów i osobistą kolekcję biżuterii doktora Olsachera;
 • muzeum historyczne , którego ekspozycja opowiada o historii rozwoju miasta i prowincji Neuquen jako całości;
 • stacja kolejowa , która zachowała swój wygląd od czasu jej otwarcia;
 • kino "Don Amado Sapah" , w którym oprócz pokazów filmowych odbywają się koncerty, spektakle teatralne i różne uroczystości;
 • zabytkowy budynek należący do rodziny Transnaki, jednego z założycieli miasta.

Niedaleko od miasta są:

 • Park narodowy Laguna Blanca który słynie z populacji łabędzi z czarnymi szyjami;
 • obszar naturalny EPU LAKEN gdzie chroniony jest unikalny ekosystem, w tym jeziora pochodzenia lodowcowego i lasy, a także miejsca znalezisk petroglificznych;
 • Strumień Kovunko , 20 km od miasta, dolina wokół której jest popularnym miejscem wypoczynku;
 • Ośrodek narciarski Tryos-Pinos , który oprócz pięknych szlaków, słynie z lasów Araukaria.
Мемориальная доска в честь Артуро КруссеМузей минералогииНациональный парк Лагуна-Бланка
Охраняемая территория Эпу ЛакенПамятник материРотонда и памятник первым жителям города

Gdzie się zatrzymać w Sapal?

Goście należą do najlepszych hotele miasto:

 • niedrogi, ale przytulny 2 * Johnson Plaza Zapala;
 • Hotel Casino Hue Melen;
 • Viviendas Turísticas Terrazas Zapala;
 • Hotel Pehuen;
 • Howard Johnson Hotel.
Отель Hue Melen

Restauracje

Jednym z najlepszych miejsc w mieście jest Détente Restaurante, w której można spróbować argentyńskich potraw. W mieście jest wiele restauracji, z którymi można się zapoznać kuchnia narodowa Argentyny i inne oferujące tradycyjne dania z innych krajów świata: meksykańskie (Lavadero el Sureño), amerykańskie, włoskie. Najlepsze pizzerie to Hashtag 55 i BULE Pizzas y Empanadas.

Ресторан Detente Restaurante

Wydarzenia w mieście

W Zapali, jak w każdym innym mieście w Argentynie, lubią się aranżować wakacje . Wśród tradycyjnych świątecznych imprez można wymienić Dzień Miejski, który obchodzony jest 12 lipca, Dzień Wiosny - festiwal tańca we wrześniu oraz październikowy Dzień Teatru. W marcu tradycyjne targi książki odbywają się w mieście.

Zakupy

W weekendy targi Trabum-Ruka odbywają się w Zapali. Pamiątki najlepiej tam kupować: wybór jest większy, a cena jest niższa. Możesz kupić produkty wykonane z drewna, kamienia, tradycyjnych argentyńskich likierów. Jeśli zdarzy ci się odwiedzić miasto w marcu, możesz dostać się do tradycyjnych targów, podczas których wszyscy rzemieślnicy z prowincji reprezentują swoje produkty.

Jak dostać się do Zapali?

10 km na południe od miasta jest lotnisko "Vice-Commodore Olessa"; to tylko loty krajowe, w tym z Buenos aires . Lotnisko nie działało od jakiegoś czasu - zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi w Chile w 2010 r. I erupcję w 2011 r. Wulkanu Puyehue, który również znajduje się na terytorium tego stanu. Z lotniska do miasta można dojechać miejskim autobusem.

Ale do Zapali można dostać się nie tylko samolotem. Linia kolejowa General Roca prowadzi tu z Buenos Aires. Nawiasem mówiąc, obecnie budowana jest kolej, która połączy brzegi Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku, a także przejdzie przez Zapalu. Dzięki temu będzie można przyjechać pociągiem z Chile.

Podróżując samochodem ze stolicy prowincji, Neuquén jak również z Bahia Blanca możesz przyjść do Sapalu przez RN22. Od Buenos aires Do miasta można dojechać trzema trasami:

 • według RN7, RN5, RN143, RP20 i RN22 (jest to najkrótsza trasa, podróż trwa około 14,5 godziny);
 • na RN205, RP65, RP20 i RN22 (podróż trwa około 15 godzin);
 • na RN7, RN188, RN33, RP70 i RN22 (zajmie to około 15,5 godziny).

Na wszystkich trzech trasach są płatne odcinki drogi.

W miejscowości Zapala znajduje się przystanek autobusowy, skąd autobusy odjeżdżają do wielu miejscowości w prowincji Neuquen.

АэропортВзлетно-посадочная полоса
Железнодорожная станцияВъезд в город