Indonezja znajduje się w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego, dlatego charakteryzuje się podzieleniem roku na dwie pory roku - suchą i mokrą. W czasie pory deszczowej w kraju spada wiele opadów, dzięki czemu tworzy się gęsta sieć rzeczna. W Indonezji rzeki są głębokie, co pozwala wykorzystać je do nawigacji i jako źródło energii elektrycznej.

Rzeki na wyspie Kalimantan

Jedna z największych wysp w kraju to Kalimantan lub Borneo. To tutaj koncentrują się największe rzeki Indonezji. Wśród nich:

 • Capuan Besar (1040 km);
 • Mahakam (920 km);
 • Barito (900 km).

Ich początkiem jest masyw górski, skąd spływają równinami i przechodzą przez bagna, po czym stopniowo zmieniają się ich łóżka. Wzdłuż niektórych miast rozpadają się miasta, podczas gdy inne służą jako połączenia transportowe między miastami wyspy .

Główną drogą wodną Kalimantanu i Indonezji jest rzeka Capua. Podczas sezonowych deszczów staw jest zalany, zalewając pobliskie osady. Ostatnia poważna powódź zdarzyła się w 2010 r., Kiedy poziom Capua Besar wzrósł o 2 m, w wyniku czego kilka miejscowości zostało dotkniętych od razu.

Река Капуас, Индонезия

Drugą co do wielkości rzeką Kalimantanu w Indonezji jest Mahakam. Znany jest z różnorodności biologicznej. W dolnym biegu jej brzegi są pogrzebane w tropikalnych dżunglach, podczas gdy namorzyny dominują w delcie rzeki. Tu żyje ogromna liczba gatunków biologicznych, niektóre z nich są endemiczne, inne są na skraju wyginięcia. Wzdłuż rzeki są rejestracje na dużą skalę. Istnieje również rozwinięte rybołówstwo.

Мост над рекой Махакам, Индонезия

W centrum Kalimantanu przepływa rzeka Barito, która stanowi naturalną granicę między niektórymi prowincjami. W pobliżu miasta Banjarmasin łączy się z mniejszymi rzekami, a następnie wpada do Morza Jawajskiego.

Река Барито, Индонезия

Oprócz wyżej wymienionych rzek, na tej wyspie Indonezji znajdują się jeziora zalewowe, w których występuje duża liczba ryb. Należą do nich Jempang, Semaayang, Loir i inne.

Rzeki na wyspie Sumatra

Drugą nie mniej interesującą i pełnoprawną wyspą kraju jest Sumatra . Jego rzeki odpływają ze zboczy Pasma Bukit Barisan, przepływają przez płaski teren i wpływają do Morza Południowochińskiego i cieśniny Malakka. Największe rzeki w tej części Indonezji to:

 • Hari (800 km);
 • Musi (553 km);
 • Kampar (285 km);
 • Rockan (265 km);
 • Siac (260 km).

Rzeka Hari znana jest z portu rzecznego Jambi. Kolejny port, Palembang, został zbudowany na rzece Musi.

Oprócz jezior i rzek, ta wyspa w Indonezji znana jest z najbardziej rozległych tropikalnych bagien na świecie. Jego powierzchnia sięga prawie 155 tysięcy metrów kwadratowych. km.

Меандрированное русло реки на острове Суматра, Индонезия

Rzeki Nowej Gwinei

Ta wyspa charakteryzuje się również gęstą siecią rzek. Istnieje ponad 30 dróg wodnych, których źródła znajdują się w górach Maoke. Rzeki w tej części Indonezji wpływają do Oceanu Spokojnego lub do Morza Arafura. W dolnym biegu są żeglowne.

Najbardziej znane dorzecza Nowej Gwinei to:

 • Digul;
 • Mamberomo;
 • Oak-Tedi;
 • Sepik;
 • Leć.

Największy z nich to rzeka Digul (400 km). Jego źródło znajduje się w górach Jayavijaya, skąd pędzi do Morza Arafura. Statki jadą głównie do jego górnych partii. Ta rzeka Indonezji jest pełna przez cały rok, ale po sezonie deszczowym jej poziom wzrasta o kilka metrów.

Rzeka Mamberamo słynie z tego, że wiele rdzennych mieszkańców Nowej Gwinei mieszkało na jej brzegach od dawna, które przez długi czas nie były znane zachodniej cywilizacji. Najszersza rzeka Indonezji ma wiele kanałów, których brzegi charakteryzują się różnorodnością biologiczną.

Dąb-Tedi jest interesujący, ponieważ jego źródło ma największe złoża złota i miedzi. W przeciwieństwie do niego rzeka Sepik jest bardziej znana ze swoich krajobrazów. Tutaj można spotkać i zagęścić lasy tropikalne, a także tereny górskie i bagienny teren. Wielu ekologów uważa, że ​​Sepik to największy obszar podmokły w całym regionie Azji i Pacyfiku, na który nie wpłynął wpływ człowieka.

Река Ок-Теди в Новой Гвинее, Индонезия

Oprócz rzek, na tej wyspie Indonezji znajdują się jeziora Paniyai i Sentani.

Rzeki wyspy Jawa

Najdłuższa wyspa w Indonezji to Java , która jest stolicą kraju, Dżakarta . Na jego terytorium znajdują się następujące rzeki:

 1. Solo. Jest to największa rzeka tej wyspy w Indonezji, ma długość 548 km. Jego początki znajdują się na zboczach wulkanów i wulkanów Meshali Lawa , skąd jest wysyłany do podmokłej doliny. W dolnym biegu rzeka silnie wije się (meandruje), po czym pędzi do Morza Jawajskiego. Prawie 200 km kanału jest żeglowna.
 2. Chiliwong. Na zboczu wulkanu Pangrango, kilka kilometrów od miasta Bogor zaczyna się rzeka, która następnie przepływa przez terytorium Dżakarty. Podczas holenderskiej kolonizacji rzeka Indonezji była ważną arterią komunikacyjną i głównym źródłem słodkiej wody. Teraz, z powodu odpadów przemysłowych i domowych, jest na krawędzi katastrofy ekologicznej.
 3. Tsitarum . Jest w tym samym, przykrym stanie. Przez długi czas był stosowany w zaopatrzeniu w wodę, rolnictwie i przemyśle. Teraz koryto rzeki jest wypełnione odpadami przemysłowymi i domowymi, dlatego często nazywa się je najbrudniejszą rzeką na świecie.
Река Читарум, Индонезия