Patagonia znana jest nam wszystkim dzięki pracy Juliusza Verne'a na temat kapitana Granta, który podróżował przez ośnieżone szczyty tego obszaru. Należące do dwóch państw - Argentyna a Chile - Patagonia w Ameryce Południowej zajmuje ważne miejsce w gospodarce tych krajów, ekologii i turystyki. Tutaj można zobaczyć lodowce i szczyty górskie, pustynne równiny, piaszczyste plaże i piękne doliny rzeczne, a cała Patagonia charakteryzuje się odległością transportową od dużych osiedli i niedostępnością niektórych odcinków.

Gdzie znajduje się Patagonia?

Patagonia znajduje się na mapie świata na południe od Rio Colorado w Argentynie i Bio-Bio w Chile, w tym w Andach w zachodniej i południowej części oraz równinach na wschodzie. Region nie ma wyraźnych granic, czasami Ziemię Ognistą określa się mianem Patagonii.

Патагония на карте

Z historii regionu

Obszar ten został odkryty w czasach słynnego nawigatora Magellana, ale aż do XIX wieku został nieodebrany. Z powodu trudnych warunków klimatycznych plemiona indiańskie Patagonii ledwo tu przetrwały. Trwało to do przybycia do tego regionu Europejczyków, którzy zajmowali się eksportem jabłek i gruszek. W 1881 roku terytorium Patagonii zostało podzielone między Chilijczyków i Argentyńczyków. Wiek XX charakteryzował się szybkim wzrostem gospodarki w regionie, rozwojem rolnictwa i turystyki. W szczególności na terytorium Argentyny, gdzie klimat jest bardziej miękki, zorganizowali ośrodki narciarskie i zaczęli wykorzystywać bardziej odpowiednie terytoria do uprawy produktów rolnych. Chilijczycy również polegali na ekoturystyce, hodowli zwierząt i rybołówstwie.

Nazwa tego obszaru pochodzi od słowa patagón, ponieważ Magellan opisał miejscowych, którzy wydawali mu się gigantami. Według innych wersji, Patagonia mogła uzyskać swoją nazwę na cześć starożytnego regionu greckiego - Paphlagonia (obecnie terytorium Turcji) lub od charakteru powieści Francisco Vázquez "Patagon".

Klimat i teren Patagonia

Patagonia jest jednym z najbardziej wietrznych obszarów na świecie. Klimat tutaj jest bardzo zróżnicowany, lato jest raczej ciepłe, a zima jest zwykle chłodna. Czasami temperatura w Patagonii zimą spada poniżej zera. Jeśli chodzi o opady, jest ich mniej w Argentynie, ponieważ pochodzą głównie z zachodu i zatrzymują się przed Andami. W Chile klimat jest bardziej wilgotny i chłodny. W związku z tym lepiej zaplanować podróż tutaj w grudniu-marcu.

Zwolnienie w okolicy jest również inne, istnieją zarówno półpustynne stepy i ośnieżone szczyty górskie. Obszary te są słabo przystosowane do stałego zamieszkania, więc gęstość zaludnienia w Patagonii jest niska.

Анды в Патагонии

Natura patagonia

Flora i fauna Patagonii w dużym stopniu zależy od prowincji. Przeważnie tutaj są stepy, ale są też zielone doliny rzek. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny i drzewa w Patagonii rosną raczej słabo i nierównomiernie. Puma, kondory, guanako i nandos zamieszkują region świata zwierząt, a flamingi można znaleźć w jeziorach.

Природа Патагонии

Wakacje w Patagonii

Głównym składnikiem dochodów do skarbu regionu jest turystyka w Patagonii. Zastanów się nad głównymi atrakcjami okolicy:

 1. Park Narodowy Tierra del Fuego. Zajmuje powierzchnię ponad 60 tysięcy hektarów, znajduje się obok miasto Ushuaia na granicy z Chile. Sub-Antarktyczne gatunki drzew rosną w rezerwie, relief jest głównie górzysty. Świat zwierząt i ptaków jest reprezentowany przez bobry, lisy, ssaki morskie i rzadki gatunek ptaków - albatros z czarnymi głowami.
 2. Огненная Земля
 3. Park Narodowy Los Glaciares. Park jest interesujący ze względu na szczyty lodowe, na pierwszym miejscu, do którego się odnosi Lodowiec Perito Moreno w Patagonii na terytorium Argentyny. Ma wysokość 60 metrów i ma niesamowitą funkcję dzielenia co 2-3 lata, co jest niezapomnianym widokiem.
 4. Ледник Перито-Морено
 5. Ręce jaskini. Zajmuje godne miejsce wśród zabytków Patagonii. Znajduje się w prowincji Santa Cruz. Ma swoją nazwę ze względu na obecność odcisków dłoni sprzed 90 wieków. Zawarte w liście witryn UNESCO.
 6. Пещера рук
 7. Pomnik przyrody Bosques-Petrifikados. Znajduje się w pobliżu miasta Sarmiento i fascynuje spojrzeniem skamieniałych lasów Patagonii.
 8. Ośrodek narciarski Cerro Castor. Ma doskonałą infrastrukturę, dobry śnieg i 20 km tras dla różnych poziomów treningu narciarzy.
 9. Серро Кастор
 10. Mount Fitzroy. To miejsce jest centrum turystyki pieszej i alpejskiej w Patagonii. Fitzroy przyciąga turystów pięknymi widokami na szybkie rzeki, głębokie jeziora, panoramy skał i lawiny. Klimat jest surowy, a temperatura jest dość niska, a trasy wspinaczkowe są bardzo trudne i pomogą ci poprawić swoje umiejętności wspinaczkowe. To miejsce jest uważane za stolicę górską Patagonii.
 11. Park Narodowy Nahuel Huapi w północnej Patagonii. Zostało założone w 1934 roku. Dziś obejmuje wioski rybackie i 4 gospodarstwa.
 12. Северная Патагония
 13. Miasto Puerto Madryn będąc punktem wyjściowym na trasie do półwyspu Valdez. Znajduje się w południowej Patagonii.
Пуэрто-Мадрин

Plaże w Patagonii

Jedną z najlepszych plaż w regionie jest La Viscera. Lwy morskie i pingwiny z Patagonii wędrują tutaj, nie zwracając uwagi na ludzi, ale warto być ostrożnym.

Морские львы в Патагонии

Prowincje Patagonia

Skład Argentyny obejmuje następujące prowincje Patagonii:

 • Rio Negro;
 • Chubut;
 • Santa Cruz;
 • Neuquen.

Jak dostać się do Patagonii?

Trasy do Patagonii przedstawiają opcje lotów ze stolicy Argentyny - Buenos Aires - do dużych miast, a mianowicie El kafalate , Neuquén , Ushuaia i Bariloche . Największym żądaniem jest lot do Patagonii przez El-Kafalata i Ushuaia, czas podróży lotniczej wynosi około trzech godzin. Ponadto, pomiędzy miastami Patagonii, są loty z chilijskiej sieci LAN, aw Puerto Madryn można dojechać autobusem.

Ушуайя