Jedna z naturalnych atrakcji Patagonia Fitzroy to szczyt górski, słynący z surowego piękna i uważany jest za jeden z najtrudniejszych szczytów wspinaczkowych na świecie. Szczyt Fitzroy został nazwany na cześć odkrywcy Ameryki Południowej, kapitana statku Beagle, tego, na którym Charles Darwin odbył podróż dookoła świata.

Gdzie jest góra?

Góra Fitzroy na politycznej mapie świata nie ma wyraźnego "propiska": jeszcze nie ustalono, gdzie dokładnie granica między górami Argentyna i Chile. Park Narodowy , na którego terytorium jest góra Fitzroy, w Argentynie jest nazywany Los Glyaciares , kontynuowany na terytorium Chile, ma tylko inną nazwę - Bernardo-O'Higgins.

Гора Фицрой на карте

Jednak wejście do Fitzroy jest częściej wykonywane przez Argentynę. Góra jest bardzo popularna zarówno wśród zawodowych alpinistów, jak i zwykłych turystów: wzdłuż jej stoków przebiega kilka ciągów pieszych.

Co jest ciekawego w tej górze?

Fitzroy imponuje swoim monumentalnym wielogłowym zespołem. Sylwetka jest mocno postrzępiona, wiele z nich przypomina smoczki smoka lub innego fantastycznego zwierzęcia. Szczególnie piękna jest Mount Fitzroy w promieniach zachodzącego słońca: siedzi ona między dwoma szczytami i pięknie je barwi, a także rodzi różne wizualne złudzenia.

Зубы дракона

Często szczyty są ukryte w mgle, a czasem w gęstych chmurach - nie jest bez przyczyny, że przebywający tu Hindusi z Teulxe nazywają górę "Chalten", co tłumaczy się jako "dymiąca góra". Jednak chmury zwykle nie trwają zbyt długo, zasłona się rozprasza, a góra otwiera się w całej okazałości.

В лучах заката гора выглядит фантастически

U podnóża góry i wzdłuż jej zboczy znajduje się kilka tras spacerowych. Zaczynają głównie w miejscowości El Chalten , gdzie szlak o długości około 10 km prowadzi do góry. Ze zboczy góry roztacza się wspaniały widok na Chalten, dolinę Rio Blanco, jezioro Laguna de los Tres. Nawiasem mówiąc, jest to najbardziej "szczytowy" punkt wszystkich tras pieszych - tylko wspinacze mogą wspiąć się wyżej.

Лагуна

Wspinaczka na górę

Po raz pierwszy szczyt Fitzroya został zdobyty w lutym 1952 roku. Dwaj francuscy wspinacze, Guido Magnon i Lionel Terrai, wspięli się na sam szczyt wzdłuż południowo-wschodniego grzbietu góry. Do tej pory wyznaczona przez nich trasa jest uważana za klasyczną i jedną z najbardziej powtarzalnych, jednak później zostały również położone - obecnie główne trasy to 16, a najpopularniejszym z nich jest trasa kalifornijska, która biegnie wzdłuż południowo-zachodniego stoku, a zachodnia ściana góry. Pełny trawers Fitzroy został przeprowadzony w 2012 roku przez amerykańskich wspinaczy.

Одна из труднейших для восхождения вершин

Wspinaczka Fitzroy na którejkolwiek z tras jest dość skomplikowana: oprócz faktu, że ściany góry są prawie pionowe, warunki pogodowe również nie są bardzo korzystne. Dominują silne wiatry, a jaskrawe promienie słoneczne oślepiają podróżników. Dlatego góra jest popularna tylko z pewnymi siebie fachowcami. Mniej doświadczeni wspinacze wolą podbić Cerro Electrico i inne sąsiednie szczyty.

Начало тропы, ведущей к горе Фицрой

Jak dostać się do Mount Fitzroy?

U stóp góry znajduje się Wieś El Chalten . Możesz się do niego dostać El Calafate autobusami Chalten Travel i Caltur. Podróż trwa około 3 godzin. W tym samym czasie możesz przyjechać samochodem z El Calafate przez RP11, RN40 i RP23. Jednak w porze deszczowej droga może trwać dwa razy dłużej, ponieważ jakość powłoki w niektórych miejscach pozostawia wiele do życzenia.

Эль-Чальтен - поселок у подножия горы