Patagonia - to niesamowity świat, w którym nigdy nie było człowieka, dzięki któremu bogactwo natury rozwijało się w całej okazałości. To koniec świata, gdzie można poznać prawdziwy cud. Tutaj, w bezkresie Patagonii, dusza skłania się ku niebu i chcę głęboko oddychać. Patagonia, podobnie jak Argentyna, to lodowiec Perito Moreno, gdzie pamięć wieków patrzy na nas przez grubość lodu.

Zwiedzanie Królowej Śniegu

Jeszcze w połowie drogi do lodowca, patrząc na pasmo górskie wznoszące się z kamiennym posągiem, turyści zamarzają w oczekiwaniu. Jednocześnie żmudne czekanie czasem utrudnia docenienie tego, co jest już dostępne do oglądania. Jednak lodowiec Perito Moreno w pełni spełni twoje oczekiwania.

Oto kilka interesujących faktów , które wprowadzą Cię w Perito Moreno:

  1. Ogromna masa lodu podnosi się do 50 m wysokości. Powierzchnia lodowca wynosi około 250 metrów kwadratowych. km. Taka przestrzeń zimna i lodu wydaje się imponująca i po prostu ogromna dla zrozumienia zwykłego człowieka na ulicy. Jednak wszędzie tam, gdzie prowadzi cię szlak turystyczny, nazywany jest "językiem" lodowca, a jego szerokość nie przekracza 5 km.
  2. Perito Moreno otrzymał swoją nazwę na cześć odkrywcy Francisco Moreno. To on pierwszy zbadał ten region i działał jako obrońca interesów terytorialnych Argentyna . Dzięki temu naukowcowi nie musisz lecieć do Chile, aby zobaczyć ten wielki cud natury.
  3. Wiek lodowca Perito Moreno sięga 30 tysięcy lat. Jest on zawarty w Lista światowego dziedzictwa UNESCO i jest czczony zarówno przez turystów, jak i naukowców świata. Na szczególną uwagę zasługuje przezroczysty niebieski odcień lodu. Kolor ten wynika z faktu, że pod ciężarem śniegu nie ma szczeliny powietrznej. Wyjaśnienie jest proste, ale widok jest naprawdę niesamowity. Dla wygody turystów urządzili taras widokowy, który w pewnym sensie przypomina teatralną antresolę.
Глыбы льдаВид сверхуЛедник
Funkcje zwiedzania lodowca

Każdy uczeń wie o problemie globalnego ocieplenia. Ale słysząc ciągłe trzaskanie lodowca lub znajdowanie zawału bloków lodowych, przychodzi zrozumienie, że dla Perito-Moreno ten temat jest z poziomu bólu. Ta ogromna masa zamarzniętej wody powoli topi się i nieustannie się porusza.

Co roku naukowcy odnotowują fakt, że Perito-Moreno posuwa się naprzód o 400-450 m. Dzięki godnej pozazdroszczenia okresowości, raz na 4-5 lat, pojawiają się tak zwane przełomy. W wyniku ruchu lodowiec utrudnia rozwój dopływu Ricka do jeziora Lago Argentino. Prowadzi to do tego, że gromadzi się woda, zwiększając poziom jeziora o 20-35 m, a następnie przerywa grubość lodu. Spektakl robi wrażenie, ale jest niebezpieczny.

Upadek lodowca jest również prawdziwą rozkoszą dla widza. W końcu, kiedy wciąż jest szansa zaobserwowania, jak 15-metrowe bloki lodu wpadają do jeziora. Ta rozrywka jest również dość ryzykowna, szczególnie jeśli zdecydujesz się podziwiać główny lodowiec Patagonii Perito Moreno na pokładzie łodzi, płyń bliżej niego.

Обрушение льдаСмотровая площадкаЛедяная арка

Jak dostać się na lodowiec Perito Moreno?

Aby podziwiać główną atrakcję Patagonii, musisz dotrzeć do osad El Calafate lub El Chalten . To są punkty wyjścia dla wycieczki krajoznawcze na lodowcu. Wypożyczony samochód z El Calafate do Perito Moreno można dojechać autostradą RP11, trwa to nieco ponad godzinę. Odległość od miasta do lodowca wynosi 78 km.

Дорога к ледникуТуристические тропкиПейзажи Патагонии