Argentyna - kraj o bogatej historii, oszałamiającej przyrodzie i różnorodnej dziczy. Wiele grup etnicznych mieszkało na jego terytorium, a kolejne pokolenia kolonistów zmieniały się jeden po drugim. Wszystko to pozostawiło duży ślad nie tylko w historii i gospodarce kraju, ale także w kulturze. Nic dziwnego, że aż 10 naturalnych i architektonicznych miejsc w Argentynie zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lista światowego dziedzictwa w Argentynie

W kraju jest sześć kulturalnych i cztery naturalne miejsca światowego dziedzictwa. I jest to całkiem normalne dla stanu, który sam w sobie jest pełen kontrastów.

Obecnie następujące miejsca w Argentynie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO:

 • Park Narodowy Los Glaciares ;
 • Jezuickie misje na ziemi Indian Guarani ;
 • Park Narodowy Iguazu ;
 • jaskinia Cueva de las Manos ;
 • Półwysep Valdez ;
 • Park Przyrody Ischigualasto ;
 • Jezuicką dzielnicę i misje w Kordobie ;
 • przełom Kebrada de Umauaca ;
 • andyjski system drogowy Khapak-Nyan ;
 • modernistyczne budynki architekta Le Corbusiera .
Wartość przyrodnicza, kulturowa i architektoniczna obiektów

Przekonajmy się, jaką to wartość zabytki Argentyny i dlaczego dokładnie zostali zaszczyceni, aby dostać się na tę listę:

 1. Park Los Glyaares - Pierwszy obiekt kraju, który został wymieniony. Stało się to w 1981 roku. Powierzchnia parku wynosi prawie 4500 metrów kwadratowych. km Jest to ogromna czapa lodowa, której wody zasilają mniejsze lodowce, a następnie wpływają do Oceanu Atlantyckiego.
 2. Лос-Гласьярес
 3. Drugi na liście miejsc światowego dziedzictwa w Argentynie były Jezuickie misje znajduje się na terytorium należącym do Indian Guarani. Wśród nich:
  • San Ignacio Mini, założony w 1632 r .;
  • Santa Ana, założona w 1633 r .;
  • Nuestra Señora de Loreto, zbudowana w 1610 r. I zniszczona w czasie wojny między jezuitami a Indianami z plemienia Guarani;
  • Santa Maria la Mayor, wzniesiony w 1626 roku.
  Wszystkie te obiekty są interesujące, ponieważ opowiadają o rozprzestrzenianiu się misji jezuitów w Argentynie. Niektóre z nich są w doskonałym stanie, podczas gdy innym udało się zachować pierwotny wygląd tylko częściowo.

  Иезуитские миссии на землях индейцев гуарани
 4. W 1984 r. Obywatel Iguazu Park położony w północnej części Argentyny. Wodospad otoczony jest subtropikalną dżunglą, w której rośnie 2 tysiące egzotycznych roślin i ponad 500 gatunków zwierząt i roślin.
 5. Национальный парк Игуасу
 6. Jaskinia Cave de las Manos został wymieniony w 1999 roku. Jest znana ze swoich malowideł na jaskiniach przedstawiających odciski palców. Według naukowców odciski należą do nastoletnich chłopców. Być może rysowanie zdjęć było częścią rytuału inicjacyjnego.
 7. Пещера Куэва-де-лас-Манос
 8. Również w 1999 r. Przykładem był Światowy Dziedzictwo UNESCO Półwysep Valdez na wybrzeżu Atlantyku. Jest to obszar niezamieszkany, który służy jako siedlisko dla uszatych fok, słoni i innych ssaków.
 9. Полуостров Вальдес
 10. W 2000 roku dodano do listy parki . Talampaya i Ischigualasto . Są to terytoria znane z kanionów, fantazyjnych skał, petroglifów i egzotycznych zwierząt.
 11. Национальные парки Исчигуаласто и Талампайя
 12. W tym samym roku dodano miejsca dziedzictwa światowego w Argentynie Jezuickie misje i dzielnice położone w mieście Cordoba . Ten zespół architektoniczny obejmuje:
  • Narodowy Uniwersytet (Universidad Nacional de Córdoba);
  • Szkoła Monserrat;
  • obniżki budowane przez jezuitów;
  • XVII-wieczny kościół jezuicki;
  • liczba budynków mieszkalnych.
 13. Иезуитский квартал и миссии Кордовы
 14. Wąwóz Quebrada de Umuuaca w Argentynie stała się witryną dziedzictwa w 2003 roku. Reprezentuje malowniczą dolinę, która od dawna jest częścią szlaku karawan. Jest to rodzaj "Wielkiego Jedwabnego Szlaku" znajdującego się na półkuli południowej.
 15. Древний путь Кебрада-де-Умауака
 16. Andyjski system drogowy Khapak-Nyan składa się z dużej liczby utwardzonych dróg, które zostały zbudowane przez Inków w erze indyjskich cywilizacji. Budowa dróg ustała dopiero wraz z nadejściem hiszpańskich zdobywców. Łączna długość ścieżki wynosi 60 000 km, ale w 2014 r. Tylko te sekcje, które były lepiej zachowane od innych, zostały uwzględnione na liście.
 17. Дорожная система в Андах - Кхапак-Ньян
 18. Do tej pory ostatnie witryny w Argentynie, które zostały uwzględnione na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO są architektura Le Corbusier . To słynny architekt i artysta, który stał się założycielem modernizmu i funkcjonalizmu. Jego struktury charakteryzują się obecnością dużych bloków, kolumn, płaskich dachów i chropowatych powierzchni. Wiele cech charakterystycznych dla współczesnej konstrukcji zostało wymyślonych przez tego geniusza.
Архитектурное наследие Ле Корбюзье

Wszystkie zabytki architektury i przyrody, które są przykładem miejsc dziedzictwa światowego w Argentynie, są chronione specjalnym prawem kraju. Został przyjęty 23 sierpnia 1978 r. Należy wziąć to pod uwagę przez turystów, którzy nie wiedzą, które miejsca światowego dziedzictwa znajdują się w Argentynie i jak należy je traktować.

W 2016 r. Istnieje 6 obiektów, które mogą być wymienione w przyszłości.