Jedno z najstarszych i najbardziej tajemniczych miejsc Argentyna słusznie uważany za Cueva de las Manos - jaskinię na południu kraju, w prowincji Santa Cruz. Cueva de las Manos w języku hiszpańskim oznacza "jaskinię rąk", która bardzo dokładnie charakteryzuje to miejsce. Wśród turystów, jaskinia stała się bardzo popularna ze względu na sztukę skalną w postaci wielu rąk pozostawionych przez plemiona Indian. Te rysunki przypominają zabawę dzieci - śledzenie dłoni na kawałku papieru. Od 1991 roku zabytek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i uważany jest za miejsce o znaczeniu historycznym.

Wyjątkowość jaskini

Cueva de las Manos znajduje się na terytorium Patagonii, w pobliżu miasta Bajo Caracoles w dolinie rzeki Rio Pinturas. W rzeczywistości jaskinia rąk składa się z kilku różnych jaskiń, których całkowita długość wynosi 160 m. Łatwo jest się zgubić na tym terenie, więc turyści nie mogą wejść do wszystkich wąwozów, ale tylko do najciekawszych i bezpieczniejszych. Możesz odwiedzić najważniejszą jaskinię, której wysokość sięga 10 m, a głębokość wynosi 24 m. Ponadto jest dość szeroka, największa szerokość jaskini wynosi 15 m. Wiadomo, że aż do 8 wieku. tu żyły rdzenne plemiona indiańskie.

Наскальная живописьПещера рукПещера Куэва-де-лас-Манос

Zakres kolorów sztuki rocka

Największa liczba zdjęć, ponad 800 ludzkich dłoni, znajduje się w głównej jaskini Cueva de las Manos. Większość rysunków wykonano negatywnie. Zauważają też pozytywne obrazy, które pojawiły się znacznie później. Kolor dłoni jest inny: istnieją odciski w kolorze czerwonym, żółtym, czarnym i białym. Jaką zasadą został wybrany kolor obrazów, naukowcy nie ustalili. Najstarsze z nich należą do IX wieku, a późniejsze druki datowane są na X wiek.

W jaskini zachowały się malowidła skalne, dzięki zastosowaniu farb mineralnych. Farby te zostały nałożone za pomocą rurki kości, które odkryli archeolodzy w jaskini. Za pomocą tubules naukowcy zdołali określić wiek obrazów. Indianie otrzymali kolor fioletowy, dodając do rury tlenek żelaza, w celu uzyskania czarnego koloru używanego tlenku manganu. Biały uzyskany dzięki odpowiedniemu odcieniu gliny i żółtemu - natrouarozowi.

Na ścianach jaskini Cueva de las Manos turyści mogą zobaczyć nie tylko odciski dłoni, ale także inne rysunki przedstawiające aspekty życia i życia plemion indiańskich. Dotyczy to głównie scen myśliwskich. Można ich użyć do określenia, kto Indian polował. W jaskini znajdują się rysunki strusi-nandu, guanako, różnych przedstawicieli koci i innych zwierząt. Są też ślady tych zwierząt, figur geometrycznych i różnych hieroglifów pozostawionych przez mieszkańców jaskini.

Загадочные рисункиИзображения людейРисунки охоты на животных

Kto jest właścicielem twojej dłoni?

Po zbadaniu jaskini Cueva de las Manos w Argentynie naukowcy ustalili, że odciski dłoni należą głównie do chłopców dorastających. I aby stworzyć rysunek, użyliśmy lewej ręki. Według naukowców wynika to z faktu, że prawa dłoń łatwiej jest narysować i przytrzymać rurkę. Lewaki pozostawiły ślady prawej ręki. Archeolodzy doszli do wniosku, że sztuka rocka jest wynikiem ceremonii inicjacji. Kiedy nastolatek stał się mężczyzną, przekazał kilka sakramentów, z których jeden był odciskem odcisków dłoni na ścianach jaskini, w której mieszkał jego plemię. Fakt, że w jaskini żyły plemiona indiańskie, mówią o znalezionych obiektach życia codziennego.

Jak dostać się do Jaskini Dłoni?

Jaskinia Cueva de las Manos najlepiej jest dotrzeć z Bajo Caracoles. Stąd samochodem wzdłuż trasy RP97, czas podróży wynosi około 1 godziny, wzdłuż RN40 - około 1,5 godziny. Na miejscu można zamówić wycieczka z doświadczonym przewodnikiem, który opowie ci o znaczeniu każdego zdjęcia.

Экскурсия по Пещере рукВход в главную пещеруВнутри пещеры