Duży park narodowy Talampaya znajduje się w centralnej i zachodniej części prowincji La Rioja w Argentyna . Jego powierzchnia przekracza 2000 metrów kwadratowych. km. Rezerwat został utworzony w celu ochrony stanowisk badań archeologicznych i paleontologicznych, aw 2000 r. Został włączony do listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Lokalizacja parku

Rezerwat znajduje się w dolinie otoczonej dwoma pasmami górskimi. Obszar ten charakteryzuje się pustynnym klimatem, który w warunkach znacznej różnicy temperatur (-9 do +50 ° C) spowodował znaczną erozję wiatru i wody. Doprowadziło to także do szczególnej ulgi parku, gdzie w lecie występują ulewne deszcze, a wiosną wieją silne wiatry.

Каменные валуны

Lokalne atrakcje

Rezerwat przyrody Talampaya znany jest z następujących miejsc:

  1. Wysuszone koryto rzeki Talampaya , gdzie żyły dinozaury dziesiątki milionów lat temu, potwierdzają skamieniałości tego okresu i znalezione szczątki prehistorycznych zwierząt. W okresie triasowym urodzili się przodkowie dinozaurów-lagozukhi. Mieszkali na tym terenie około 210 milionów lat temu. W parku odkryto ich szkielety, które już eksplorują naukowców.
  2. Canyon Talampaya , którego wysokość wynosi 143 m, a szerokość sięga 80 m.
  3. Ruiny osiedli starożytnych plemion. "Zaginione Miasto" otoczone jest gigantycznymi kamiennymi głazami, różniącymi się osobliwością form, a brązowo-brązowe skamieniałe ściany zachowały ślady malowideł skalnych Aborygenów.
  4. Ogród Botaniczny , położony w najwęższym miejscu kanionu i zawierający wiele przedstawicieli lokalnej flory, to głównie kaktusy i krzewy.

Jest domem dla najbardziej egzotycznych ptaków i zwierząt Argentyny: kondorów, mara, guanako, a także sokołów, skowronków, lisów i zajęcy.

Лиса в парке

Atrakcja turystyczna rezerwatu

Park Talampaya w Argentynie każdego roku przyciąga tysiące turystów. Aby zachować dziewiczą naturę ruchu, może mu towarzyszyć jedynie przewodnik. Najbardziej popularna trasa nazywa się "Droga dinozaurów okresu triasowego". W jego trakcie przewiduje się szczegółowe badania znalezisk archeologicznych i paleontologicznych. Można również zobaczyć kopie olbrzymich pradawnych gadów i gadów w pełnych rozmiarach. Przy wejściu do parku turyści witani są przez dinozaura makaka-dessaura, znalezionego tutaj w 1999 roku.

Możesz także dołączyć wycieczki "Natura i kultura Talampaya": w zimie zestaw grup odbywa się od 13:00 do 16:30, latem - od 13:00 do 17:00.

Na terenie rezerwatu znajduje się kawiarnia, w której turyści zamawiają jedzenie i napoje. Podczas wizyty zabierz ze sobą wodę pitną i kapelusz ze słońca: park jest zdominowany przez otwarte przestrzenie. Zabrania się odwiedzania go ze zwierzętami domowymi. W małych sklepach oferowane są turyści pamiątki z obrazem skalnej sztuki lub petroglifów.

Макет динозавра

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do tego pięknego parku na kilka sposobów:

  1. Autem prywatnym - z miasta Villa-Union. Znajduje się w odległości 55 km od rezerwatu. Jest wygodnie spędzić noc tutaj, a rano wybrać się na wycieczkę wzdłuż trasy.
  2. Autobusem z Villa-Union, można zarezerwować transfer w obie strony.
  3. Zamów w lokalnych biurach podróży wycieczkę do San Juan albo La Rioja , w tym wizyta w Parku Narodowym Talampaya.