W ostatnich latach w Oman zaczęli zwracać szczególną uwagę na zasoby naturalne i ich ochronę. Z rozkazu sułtana w kraju zaczął budować rezerwaty i parki narodowe w prawie każdym mieście. Dla wygody odpocząć odwiedzający na swoim terytorium są wyposażeni w obszary z różnorodnymi atrakcjami, ławkami i miejscami piknikowymi.

W ostatnich latach w Oman zaczęli zwracać szczególną uwagę na zasoby naturalne i ich ochronę. Z rozkazu sułtana w kraju zaczął budować rezerwaty i parki narodowe w prawie każdym mieście. Dla wygody odpocząć odwiedzający na swoim terytorium są wyposażeni w obszary z różnorodnymi atrakcjami, ławkami i miejscami piknikowymi.

Jakie są parki Omanu?

W przeciwieństwie do innych krajów Półwyspu Arabskiego, Oman może pochwalić się bogatą roślinnością, więc w kraju znajduje się większość stref ochrony przyrody. Oto postawione:

 • różnorodne ogrody, które zachwycają swoim pięknem i spokojem;
 • Parki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO;
 • rezerwaty, w których żyją rzadkie arabskie gazele (oryxy), tahiris (dzikie kozy), lamparty, wilki, olbrzymie żółwie morskie, flamingi, sokoły.

Również uwagę turystów przyciągają wody przybrzeżne, które znane są z dziewiczej ichtiofauny, na przykład Semetri Bay Bay, wyspa Cat Island, Ras Sheikh Massoud fiord i inne rezerwaty przyrody. Miejsca te są popularne wśród nurków z całego świata, ale nie można nurkować w Omanie wszędzie. Na przykład pływanie jest zabronione w Sidaba i Hor-Muscat.

Najlepsze parki Omanu

Rezerwy przyrody państwowej podzielone są na dzikie parki, tworzone naturalnie i sztuczne, stworzone przez człowieka. Najpopularniejsze z nich to:

 1. Park Al Kharus - znajduje się na nabrzeżu i ma wygodną długą plażę. Tu rosną pachnące kwiaty i egzotyczne rośliny, a terytorium instytucji pokryte jest miękkim trawnikiem. Odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnych miejsc na grilla i parasole, oszczędzając od słońca.
 2. Парк Аль-Харус
 3. Park Al-Kurm - położony jest w centrum stolicy, Muscat . Tutaj można zobaczyć sztuczny wodospad z jeziorem i fontanną świetlną i muzyczną, ogród botaniczny z unikatowymi dzikimi roślinami, plantacjami krzewów róży i oszałamiającymi gajami palmowymi. O zachodzie słońca nadchodzi wiele ptaków, które są ustawione w parku na noc i publikują łagodne tropy. Szczególnie interesujące są jasne papugi długoogoniaste.
 4. Аль-Курм
 5. Park Narodowy Al-Nasim znajduje się w Rumeis, został założony w 1985 roku. Tutaj znajdziesz wspaniałe krajobrazy i świeże powietrze, które przywracają gości z powrotem na łono natury, pomagają poczuć pragnienie życia i przyczyniają się do rozwoju kreatywnych umiejętności. Wokół parku jedzie mały pociąg, a także boiska sportowe do gry w piłkę nożną i siatkówkę.
 6. Аль-Насим
 7. Park Raiam - położony jest w malowniczej okolicy blisko morza w miejscowości Matrah. Jego powierzchnia to ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych. m. Na terenie instytucji powstają atrakcje, restauracje i kawiarnie, w których można zjeść niedrogą i smaczną przekąskę. Jeden z atrakcje W parku znajduje się pomnik kadzideł, czyli duża fontanna z trzema dzbanami. Wstęp jest bezpłatny, więc zawsze jest tłoczno.
 8. Райам
 9. Haldia Park - słynie z egzotycznych krajobrazów i różnorodnej fauny. Odwiedzający będą mogli zobaczyć roślinożerne, ptaki i wszelkiego rodzaju motyle. Tutaj przez cały rok akacja kwitnie, tworząc wspaniałe zapachy i jednocześnie tworząc cień. Park położony jest na pagórkowatym terenie, ale nie będzie trudno do niego dotrzeć.
 10. Хальдия
 11. Rezerwat El Juvar znajduje się w centralnej części Omanu, niedaleko Morza Arabskiego. Została założona w 1994 roku. Jego powierzchnia wynosi 2,75 miliona hektarów. Naturalny kompleks składa się z piasków barkhanowych i pustynnej roślinności. Tu żyje zniknięcie na kontynencie antylopy Oryx. Są też gepardy, koziorożec nubijski, hieny i gepardy.
 12. Заповедник Эль-Джувара
 13. Wadi Al-Arbien - znajduje się w Muscat. Krajobraz parku jest dość zróżnicowany, turyści mogą zobaczyć skały, jezioro z turkusową wodą, pustynię, gaje palmowe, płaskowyż kamieni i małą osadę. Są miejsca do pływania, pikniki i grilla, a także plac zabaw dla dzieci.
 14. Вади Аль-Арбиен
 15. Park Al-Balid - znajduje się w pobliżu z miasta Salalah na malowniczym wybrzeżu. Słynie z tego, że na tym terenie są prowadzone wykopaliska archeologiczne, które są światowym dziedzictwem. Tutaj, w otoczeniu dziewiczej przyrody, można zobaczyć ruiny starożytnej fortecy i portu, założony około 700 AD. Obecnie stare budynki są rekonstruowane i odnawiane. Najlepiej przyjść tutaj pod koniec dnia, kiedy upał spadnie.
 16. Аль-Балид
 17. Al-Buraimi to park miejski o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. km. Teren zakładu jest obsadzony drzewami, krzewami i kwiatami, wyposażony w ławki, pawilony, fontanny i place zabaw. Tutaj możesz cieszyć się pięknymi rabatami kwiatowymi, oddychać świeżym powietrzem, chować się przed upałem i po prostu odpocząć.
 18. Аль-Бурайми
 19. Lake Park Ghubra (Ghubra) - znajduje się na plaży. Obejmuje terytorium plaża Otoczony jest masywami górskimi i zielonymi krzewami. Możesz przyjechać przed 23:00. Wieczorem płoną tu latarnie, tworząc romantyczną atmosferę.
 20. Лейк-Парк Гхубра
 21. Rezerwat Bandar Khairan to szeroka laguna z unikalnym ekosystemem. Istnieją małe wyspy, gaje mangrowe i zaciszne zatoczki, które są prawdziwym rajem dla wielu zwierząt. Rafy koralowe i ciepła woda przyciągają tropikalne ryby (ponad 200 gatunków) i różne ptaki.
 22. Бандар Кхайран
 23. Wyspy Diamentowe (Daymaniyat) Wyspy Oman - narodowy rezerwat, który znajduje się na styku Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego. Strefa ochrony przyrody ma nie tylko oryginalny, ale także unikalny świat zwierząt i roślin. Żyje tu około 20 rodzajów mureny, a także w dużej liczbie rekiny wielorybie, homary, kałamarnice, ośmiornice, mątwy, żółwie i liczne stada tropikalnych ryb. Absolutnie nie boją się płetwonurków. To jest świetne miejsce dla nurkowanie i snorkeling, sprzęt jest wydawany wszystkim chętnym.
 24. Бриллиантовые острова Омана
 25. Naseem Garden (Naseem) to naturalny park uważany za jeden z najpiękniejszych w Omanie. Obszar jest pokryty zielonymi trawnikami i jest wyposażony w wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Wagoniki jeżdżą konno w ogrodzie. Lokalne kawiarnie sprzedają kawę, herbatę, zimne napoje, shawarmę i kanapki.
Сад Нэсима