Ngapali - plaża ośrodek Birmy (Myanmar), słusznie uważany za najlepszy. Znajduje się na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej, na północnym zachodzie Myanmar . Według legendy miejscowość zawdzięcza swoją nazwę włoskim podróżnikom, którzy, czerpiąc radość z lokalnych uroków, porównali lokalne wybrzeże z wybrzeżem Neapolu. Nawiasem mówiąc, chociaż nazwa jest zapisana w Ngapali, miejscowi nazywają ją dokładnie "Napoli". Istnieją jednak inne wersje pochodzenia nazwy.

Więcej o ośrodku

Ngapali w Myanmar jest uważany za najmodniejszy i najbardziej prestiżowy kurort. Jeśli wybierzesz, gdzie lepiej odpocząć - w Ngwe saung lub ngapali - większość turystów woli jednak drugą opcję ze względu na bardziej rozwiniętą infrastrukturę, a reszta będzie kosztować więcej niż to samo Ngwe saung . Ngapali jest kurortem od dłuższego czasu - w 1912 r. Brytyjski East Indian Steamship Company przeprowadził kampanię reklamową z okazji Świąt Bożego Narodzenia. plaża .

Mieszkańcy zajmują się głównie rybołówstwem - lokalne wody są bogate w różnorodne ryby. Ośmiornica, homar, makrela, snajper stąd idą nie tylko Yangon i inne miasta kraju, ale nawet Chiny, Bangladesz i Tajlandię.

Pogoda

Klimat w Ngapali jest monsunem tropikalnym, więc jest gorący przez cały rok, ale najwyższa temperatura jest w kwietniu i czerwcu włącznie. W tych miesiącach termometr często wzrasta do wartości +35 ° C. W maju rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa do końca października, a najwilgotniejsze miesiące to lipiec i sierpień. W miesiącach letnich spada prawie 70% rocznych opadów; w czerwcu, pomimo upału, nie pływamy bardzo dużo - w tym czasie burze zwykle szaleją na wybrzeżu. Od listopada do kwietnia panuje tutaj sucha pogoda, jest to najkorzystniejszy czas na zwiedzanie kurortu. Temperatura powietrza w tym okresie w ciągu dnia wynosi około + 33 ° С, w nocy około + 29 ° С. Temperatura wody również wynosi od + 28 ... + 29 ° С.

Солнечный курорт Нгапали
Urlop na plaży

Plaża w Ngapali to szeroki pas czystego białego drobnego piasku o długości 3 kilometrów, obramowany wysokimi palmami. Dno jest piaszczyste blisko brzegu, woda jest bardzo czysta; Glony w płytkich wodach nie rosną. Po prawej i lewej stronie plaża graniczy z wioskami rybackimi, po których zaczynają się plaże. W sezonie - czyli od końca października do maja - morze jest spokojne. W pobliżu brzegu nie ma "szkodliwego żywego stworzenia", więc rodzice mogą łatwo zrelaksować się tutaj ze swoimi dziećmi. Przyciąga turystów z dziećmi i fakt, że zejście do wody jest dość łagodne. Ozdobą plaży jest posąg syreny siedzącej na kamieniu.

Статуя русалки - достопримечательность пляжаПляж
Rozrywka

W Ngapali praktycznie nie ma atrakcji kulturalnych - poza pagodami, które są bardzo malownicze. Co robić w ośrodku, oprócz relaksu na plaży? Zagraj w golfa (jest tu piękne pole), jeździć na słoniach, łowić ryby lub nurkować z rurką. Możesz iść z wycieczka na wyspę pereł, która zyskała swoją nazwę dzięki przemysłowi rybackiemu, który kiedyś istniał tutaj, aby uprawiać perły muszli w płytkiej wodzie lub - także statkiem - na inną z małych wysp.

Możesz także odwiedzić wioski rybackie - w pobliżu są ich dwie. W pobliżu wsi Lin Ta Oo znajdują się bardzo piękne skały - są one często odwiedzane przez turystów, którzy są zmęczeni "nie robieniem niczego". Bardzo interesujące jest obserwowanie łapania ośmiornicy, która jest wyrywana ze szczelin, w których żyją, za pomocą lasek z przymocowanymi do nich krabami. Kolejną lokalną atrakcją jest fabryka lodu.

Jeśli znudzi ci się pasywna i spokojna rozrywka, wybierz się w podróż do miasta Tandue, które znajduje się zaledwie 10 km od Ngapali. Można tam zobaczyć 3 pagody wzniesione w VIII wieku: Sandaw Paya, w której znajduje się włosy Buddy, Andaw Paya, miejsce, w którym przechowywany jest jego ząb, oraz Nandaw Paya, gdzie znajduje się jego żebro.

Небольшая пагода по дороге между Нгапали и пляжемРыбацкая деревушка
Gdzie się zatrzymać?

W Ngapali hotele według koncepcji Myanmar są drogie: jeśli w innych miastach (nawet tak dużych jak Yangon , Mandalay i Neypido ) Koszt noclegu wynosi 20-30 USD dziennie, a najdroższe hotele kosztują 75-80 USD, tutaj, szczególnie jeśli chcesz zatrzymać się w hotelu, z którego możesz zobaczyć wybrzeże, będziesz musiał zapłacić co najmniej 150 USD, lub i więcej.

Najstarszy hotel w Ngapali działa od 1961 roku; To jest Ngapoli Beach Hotel. Dziś ośrodek oferuje zakwaterowanie w ponad dwudziestu hotelach. Najlepsze z nich, według turystów, to 5 * Amazing Ngapali Resort, Ngapali Bay Villas & Spa, 4 * Amata Resort & Spa, Bayview - The Beach Resort, 3 * Pleasant View Resort, Thande Beach Hotel.

Отель Amazing Ngapali Beach Resort
Restauracje i kawiarnie

Najmodniejsza i najdroższa restauracja kuchnia narodowa w Ngapali - PVI, który znajduje się na większej części wyspy. Możesz zjeść pyszny posiłek w jednej z wielu restauracji rybnych na plaży. Posiłki można spożywać w restauracji, którą można zabrać ze sobą i zjeść lunch na plaży. Koszt jednego dania w takich restauracjach waha się od 1-3 dolarów. Jedzenie na drodze jest jeszcze tańsze. Kilka z nich znajduje się w pobliżu hotelu Amata. Najpopularniejsze z nich to Treasure and Two Brothers.

Рыбный ресторанчик на пляжеРесторан PVI

Co i gdzie mogę kupić w Ngapali?

Pamiątki Możesz kupić w licznych sklepach położonych wzdłuż plaży. Istnieje również mały rynek w Ngapali, gdzie można kupić rękodzieło. Najczęściej turyści biorą tu perły - białe, różowe, w kolorze kawy, a nawet czarne! Jest tu stosunkowo niedrogie, oprócz kupna nie musisz nawet iść do sklepu: koraliki są sprzedawane przez kupców tuż przy plaży.

Сувениры

Jak dostać się do Ngapali?

Jeśli zdecydujesz się odpocząć w Ngapali, jest naturalne pytanie, jak dostać się do ośrodka. Można to zrobić z Yangon autobusem lub samochodem; zajmie to ponad 14 godzin jazdy samochodem, a nawet dłużej autobusem. Wcześniej Ngapali "obsługiwał" lotnisko Thandwe, ale dziś ma własne, choć niewielkie, lotnisko. W sezonie możesz latać do Ngapali samolotem z Yangon , Bagana i Mandalay, ale w okresie monsunowym z Bagan, aby uzyskać dość problematyczne ze względu na fakt, że loty są regularnie anulowane. Koszt lotu jest dość duży - od 87 dolarów i więcej, ale trwa tylko 35 minut. Na lotnisku nie musisz czekać na bagaż - pracownicy odebranego hotelu go wezmą; zabiorą cię do hotelu.

Transport

Poruszanie się po Ngapali jest najwygodniejsze na wypożyczonym rowerze lub motorze. Jednak jedno "centrum turystyczne", jak transport publiczny W Ngapali nie ma - i być może będziesz musiał wędrować po wiosce, aż znajdziesz sklep z ikoną, co oznacza, że ​​wynajmowane są motocykle i rowery. Drogi w kierunku wioski rybackiej nie są w najlepszym stanie, więc jest mało prawdopodobne, że będziesz czerpać przyjemność z jazdy; droga na lotnisko jest znacznie lepsza.

Аэропорт НгапалиМотоцикл можно взять в аренду на рынке