Większość dużych miast na świecie ma swoją ciekawą historię, zwłaszcza jeśli jest stolicą danego kraju. A jeśli jest to nieformalna stolica, jak miasto La Paz w Boliwii , a niektóre fakty i legendy stają się najbardziej interesujące dla każdego turysty.

Dotarcie do La Paz w Boliwii

Pełna nazwa największego miasta w Boliwii brzmi jak Nuestra Señora de La Paz. Większość turystów, którzy odwiedzają kraj po raz pierwszy, nie jest do końca jasna: stolicą Boliwii jest miasto La Paz lub miasto Sucre ? Odpowiedź jest prosta: La Paz jest uważana za rzeczywistą stolicę kraju od 1898 r., A obecnie jest także centrum administracyjnym tytułowego wydziału. Zgodnie z konstytucją stolicą kraju jest Sucre. Jednak historycznie, przez ostatnie sto lat większość instytucji publicznych w Boliwii przeprowadziła się właśnie do miasta La Paz. Wśród nich jest parlament kraju i rezydencja prezydenta kraju. Właśnie dlatego La Paz, zgodnie z dokumentami, nie jest stolicą, w rzeczywistości jest.

Ludność w czasie oficjalnego spisu ludności w 2009 roku wynosiła 887 512 osób, teraz liczba ta szybko zbliża się do miliona mieszkańców. Zgodnie z tym wskaźnikiem, La Paz ustępuje tylko miastu Santa Cruz de la Sierra, a jeśli doda się do mieszkańców wszystkich mieszkańców przedmieść, okazuje się, że La Paz jest największą osadą w Boliwii. Mieszka tu wielu narodowości, w tym. Hiszpanie i Hindusi, komunikujący się w swoich dialektach.

Жители Ла-Паса

W La Paz działa wiele przedsiębiorstw przemysłu lekkiego, spożywczego i tytoniowego. Produkowane są tutaj cement, szkło, meble i wiele innych, uprawia się kawę, kakao i cytrusy. Ponadto metropolia jest ważnym węzłem komunikacyjnym zarówno dla autostrad, jak i torów kolejowych. Zbudował również międzynarodowe lotnisko El Alto.

Gdzie jest La Paz?

Centrum departamentu Boliwii, La Paz, znajduje się nad brzegiem rzeki o tej samej nazwie na wysokości 3600 metrów nad poziomem morza. Z tego powodu La Paz jest "najwyższą" stolicą na świecie. A w nim, odpowiednio, znajduje się "najwyższe" pole golfowe i stadion piłkarski. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że miasto zostało zbudowane w kraterze wulkanu, który wyszedł miliony lat temu.

Городские улицы

Klimat i pogoda w La Paz

Wysoka góra La Paz zapewnia chłodny klimat. Średnie temperatury w listopadzie i jest to najcieplejszy miesiąc lata na półkuli południowej, wynoszą tylko około 10 stopni, a średnie miesięczne temperatury w lipcu wynoszą +14 stopni. W mieście i jego okolicach występuje duża różnica temperatur w ciągu dnia, szczególnie w tym sezonie suchym od maja do sierpnia. Opady deszczu są rzadkością, nie ma tu długotrwałego deszczu.

Należy zauważyć i najwyższy poziom promieniowania UV na świecie - ponownie "dzięki" wysokiej lokalizacji miasta i niskich szerokościach geograficznych. W tym momencie warstwa ozonowa jest cieńsza, a światło słoneczne wystarczająco długie. Za niebezpieczny wskaźnik UV w La Paz można uważać odczyty przyrządów od 16 i więcej, gdy liczba ta wynosi 11 jednostek na całym świecie. Dlatego planując spędzić wakacje w stolicy Boliwii, La Paz, zaopatrzyć się w ochronę przed promieniowaniem UV i zabrać ze sobą ciepłe ubrania.

Atrakcje w La Paz

Takie duże miasto, jak La Paz, można zwiedzać przez długi czas. A przerwa między spacerami po jej ulicach i placach zaleca się zapoznać z następującymi zabytkami, które uważane są za najciekawsze:

Nawet odwiedzając tylko ułamek tych miejsc, możesz zrobić wspaniałe zdjęcia z wakacji w stolicy Boliwii, La Paz.

Анды БоливииКанатная дорогаКафедральный Собор
Музей кокиНациональный парк МадидиПлощадь Мурильо
Тюрьма Сан-ПедроЦерковь Санто-ДомингоЦерковь Сан-Франциско

Zabawa i zakupy w La Paz

Uważa się, że reszta w La Paz jest ekstremalnie ekstremalna, ale nie odstrasza, ale wręcz przeciwnie przyciąga coraz więcej turystów każdego roku. Lokalni przewodnicy i agencje organizują wiele wycieczek po mieście, na przedmieściach i okolicach. Najpopularniejszą trasą jest spacer wzdłuż Yungas Road, który jest często nazywany Drodzy śmierć To najbardziej niebezpieczne miejsce w Boliwii, niedaleko La Paz. Jest to trudna trasa z klifami, różnicami wysokości i serpentynami.

Дорога Смерти

Miłośnicy archeologii zainteresowani będą starożytnym miastem Indian Tiwanaku . Ogromny kompleks archeologiczny, Brama Słońca i zachowane monumentalne budowle dają żywe wrażenia i wspomnienia. Nie zapomnij o Madidi National Park , o polach golfowych i miłośnikach aktywnego wypoczynku zaleca się odwiedzanie lokalnych klubów i barów: w La Paz jest ich dużo.

Тиуанако

Jeśli chodzi o zakupy, problemem jest raczej wybór z ogromnego asortymentu niż jego dostępności. Każda ulica lub plac w mieście jest rodzajem sklepu lub rynku. Na każdym rogu można kupić pamiątki dla krewnych i przyjaciół. Warto zwrócić uwagę na rynek negro, gdzie wszystko jest sprzedawane: od odzieży i wyposażenia po produkty. Najpopularniejszymi pamiątkami są produkty wykonane z lamy i wełny alpaki, ręcznie robione torby i rękawiczki, biżuteria z kamieni półszlachetnych, zwłaszcza z bransoletek Pamiętaj, targi w Boliwii nie są akceptowane. Po prostu grzecznie poproś o możliwą zniżkę, ale nie dyskutuj, jeśli odmówiono ci jej.

Торговые улочки

Hotele i restauracje w stolicy Boliwii, La Paz

W La Paz jest wiele hoteli pięciogwiazdkowych i skromne mini-hotele dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze. Większość lokalnych zakładów nie ma międzynarodowej klasyfikacji, ale poziom usług jest dość wysoki i spełnia wszystkie normy i standardy.

Ulubionym hotelem wśród podróżnych jest Suites Camino Real, który znajduje się w sercu metropolii. Otrzymasz komfortowe i w pełni wyposażone pomieszczenie do wyboru. Klimatyzacja i sejf są wymagane. W hotelowej restauracji można zamówić pełne wyżywienie Kuchnia boliwijska Lub znane domowe gotowanie. Warto również zwrócić uwagę na hotele Presidente Hotel, Camino Real Aparthotel & Spa i inne.

Отели в Ла-ПасОтель Presidente Hotel

W La Paz wiele zakładów gastronomicznych na różnych poziomach. Jeśli chcesz odwiedzić wysokiej klasy restaurację, zapraszamy do Piazza Avaroa lub Piazza Isabel La Catolica. To właśnie w tych miejscach skupiają się najbardziej prestiżowe restauracje, popularne dania narodowe, takie jak choripan, salchipapa, placki Saltiena i wiele innych, smaczne i smaczne, znajdziesz w menu każdej instytucji. Wybredni turyści znajdą w La Paz i bardziej znane europejskie lub azjatyckie potrawy, pizzę i sushi.

Pamiętaj, że za standardową trzydaniową kolację zapłacisz około 10 USD, a w zwykłych kawiarniach, a nawet mniej. Zauważyliśmy takie miejsca jak restauracja Caribenas, restauracja El Calicanto i restauracja Subway.

Рестораны Ла-Паса

Bezpieczeństwo turystów w La Paz

Największa metropolia kraju - miasto dość niebezpieczne dla gapiów i przybyszów do turystyki. Bądź ostrożny! Możesz próbować oszukać fałszywego policjanta, który zaoferował swoją pomoc za opłatą. Lub, w skromnym sklepie w zamian, duże rachunki zostaną zmienione przez fałszywe banknoty.

Staraj się nie nosić ze sobą dużych sum pieniędzy i dużych rachunków, a do wymiany i wymiany używaj tylko oficjalnych wymienników w oddziałach banków. Przedmioty wartościowe należy pozostawić w sejfie i nie zapomnij poprosić władz o wydanie zaświadczenia.

Transport La Paz

Publiczne transportu La Paz jest bogaty, podobnie jak trasy. Mieszkańcy i odwiedzający podróżują autobusem, który dzieli się na mini, mikro, taksówki i tzw. Minibusy truflowe.

Możesz zatrzymać transport w dowolnym miejscu na żądanie, a jeśli zobaczysz autobus na ulicy - po prostu machnij ręką, a nie jesteś już pieszym, ale pasażerem. Przy wejściu musisz natychmiast poinformować cię o zatrzymaniu, którego potrzebujesz. Minibusy "Truffi" to zwykłe samochody, które poruszają się również po ustalonej trasie, tylko cena w nich jest wygodniejsza i nieco droższa.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z taksówki, to bądź ostrożny: w La Paz są normalne i mają "usiąść", tzn. oprócz Ciebie, kierowca nadal będzie podnosił pasażerów na drodze. W każdym przypadku cena musi być wcześniej uzgodniona, dostępność licznika nie będzie dla Ciebie gwarancją uczciwego rozliczenia przez kierowcę.

Spacerując po mieście piechotą, staraj się orientować w kierunku centrum, potem będziesz musiał zjechać w dół, co jest łatwiejsze i wygodniejsze. Pamiętaj, że ze względu na wysokie położenie La Paz nad poziomem morza, będziesz zmęczony znacznie szybciej, nawet jeśli masz dobrą kondycję fizyczną.

Jak dostać się do La Paz?

Obecność międzynarodowego portu lotniczego z jednej strony ułatwia dotarcie do miasta La Paz, az drugiej strony nie ma bezpośrednich lotów do Boliwii z Rosji, Ukrainy i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Niestety, będziesz musiał uzyskać dwa przelewy: pierwszy jest w jednej ze stolic Europy (Francja, Hiszpania, Włochy), drugi w Ameryce Południowej (Peru, Chile, Argentyna lub Brazylia). Całkowity czas w jedną stronę wynosi około 27-28 godzin. Również w La Paz można latać z innych miast Boliwii.

Z lotniska do La Paz jest tylko 10 km drogi, którą można pokonać zarówno taksówką, jak i zwykłym autobusem, który kursuje wzdłuż trasy zgodnie z rozkładem jazdy.

Nawet w nieformalnej stolicy Boliwii La Paz z sąsiednich miast może dojechać autobusem, minibusem, a nawet taksówką. Jeśli podróżujesz po kraju samochodem w wynajętym samochodzie, kieruj się współrzędnymi w nawigatorze GPS: 16 ° 29'39 "S. i 68 ° 08'51 "w. Ale nie będzie można korzystać z kolei: miejscowa ludność nie korzysta z tego rodzaju transportu, a pociągi kursują tylko przez najbliższe miasto Oruro.

Uwaga turystyczna

Podczas podróży do La Paz należy wziąć pod uwagę następujące fakty:

  • Lotnisko El Alto znajduje się na wysokości 4061 m npm i jest najwyższym portem lotniczym na świecie;
  • świeża woda w La Paz wrze w temperaturze 88 stopni Celsjusza;
  • architekt, który zaprojektował słynną Wieżę Eiffla w Paryżu, stał się autorem głównego dworca autobusowego w La Paz;
  • znaleziona w 1923 roku asteroida nosi imię La Paz i dumnie nosi jego imię;
  • Stadion Castellón Rafaela Mendoza działa w La Paz, dla którego FIFA uczyniła wyjątek od zasady, że gracze mogą trzymać mecze na wysokości 2500 m nad poziomem morza i dlatego jest to zabronione;
  • Nazwa miasta La Paz w Boliwii została przetłumaczona jako "Dziewica świata".