Pałac Quemado (w języku hiszpańskim Palacio Quemado) jest również znany jako Pałac Rządu (Palacio de Gobierno). Jest to oficjalna rezydencja prezydenta Boliwia i jest w mieście La Paz . Nazwa budynku jest tłumaczona z hiszpańskiego jako "spalony" i ma swoją niezwykłą historię. W 1875 r. Powstańcy Boliwijczycy zaatakowali pałac, który został zajęty przez prezydenta Thomasa Friasa Ametlera, ale nie mogli go pochwycić, więc spłonęli. Od tamtej pory rezydencja była wielokrotnie przebudowywana, ale ten pseudonim jest w niej mocno zakorzeniony.

Jeśli odwiedziłeś miasto po raz pierwszy, nie będziesz mógł przegapić tego majestatycznego neoklasycystycznego budynku, znajdującego się naprzeciwko budynku boliwijskiego parlamentu w pobliżu katedry.

Dygresja historyczna

Pałac ma długą i raczej burzliwą historię. Budowa pierwszego budynku w tym miejscu rozpoczęła się w 1559 roku. Ponad dwa stulecia później dołączyły do ​​niego arkady otaczające pierwsze piętro, łuki i galerie, które są ozdobą drugiego piętra, frontowych schodów i dziedzińca. W 1825 roku, po podboju Boliwii, budynek stał się Domem Rządu. Po pożarze w końcu XIX wieku rezydencja została kilkakrotnie odnowiona.

Istnieje wiele legend o Kemado. Kilku książąt i opozycjonistów pożegnało się z życiem, tak przesądni mieszkańcy twierdzą, że ich duchy regularnie odwiedzają ten budynek.

Zewnętrzna część pałacu

Pałac Kemado w La Paz wygląda dość majestatycznie. W foyer goście witani są popiersiem niesławnego prezydenta Gualberto Villarroela Lopeza, którego rozwścieczony tłum wisiał na latarni na placu w 1946 roku. W połowie XX wieku wnętrze budynku stało się mniej ascetyczne: wiele uwagi poświęcono elementom dekoracyjnym. W wielu pomieszczeniach, zwłaszcza w holu głównym dominują kolory brązowe i kremowe, podkreślone elementami cynobru.

Łukowate wejście do holu wykonane jest z kosztownego czarnego i żółtego marmuru, wsparte jest kolumnami w stylu jonowym. Obecnie pałac służy nie tylko jako miejsce oficjalnych przyjęć, ale jest także gotowy na pobyt wyższych rangą urzędników państwowych i członków ich rodzin. Na trzecim piętrze są sypialnie i osobna łazienka.

Od 1973 r. Na dachu rezydencji znajduje się lądowisko dla helikopterów. W budynku turyści mogą odwiedzić muzeum prezydenckie, w którym portrety wszystkich władców kraju prezentowane są przez dzieła znanych lokalnych artystów, historyczne flagi, małą bibliotekę i historyczne mundury gwardii prezydenckiej.

Pałac jest komfortowo wyposażony: jest winda, nowoczesne systemy łączności, niezależny generator prądu i komputery najnowszej generacji.

Budynek ma kształt prostokąta o wymiarach 37x39 m. Równocześnie wysokość głównej fasady zwrócona w stronę Miejsce Murillo , ma 15 m. Fasada jest doskonałym przykładem stylu neoklasycystycznego z tak niezwykłą cechą jak kolumny. Pierwsze piętro zdobią doryckie pilastry, drugie - jonowe, a trzecie - koryncki.

Okna są również uzupełnione elementami dekoracyjnymi. Na pierwszym piętrze są zwykłe gzymsy, na kolejnych - zwoje, a na trzecim piętrze - trójkątne naczółki. Okno każdego pokoju, z wyjątkiem pokoju czerwonego, jest wyposażone w drzwi balkonowe. Najbardziej niezwykłe architektoniczne "podniebienia" wnętrza są marmurowe schody i kolumny doryckie. Ściany pierwszego piętra wykonane są z kamienia naturalnego.

Obiekty wewnętrzne

Wśród najciekawszych sal pałacu, na które warto zwrócić uwagę, wyróżnimy następujące:

  1. Gabinet public relations. Znajduje się w piwnicy i jest improwizowanym biurem prezydenckim. Wydawane są tutaj dekrety, ustawy, dekrety, biuletyny i zarządzenia dla władzy wykonawczej. Wejście i utrzymanie odwiedzających odbywa się przez drzwi, które wychodzą na ulicę Ayacucho.
  2. Czerwony pokój. Ta wielka sala przeznaczona jest na przyjęcia i spotkania. Znajduje się na drugim piętrze i ma trzy dostęp do balkonu. Nazwa pokoju związana jest z kolorem lokalnych dywanów i draperii. Wnętrze pokoju jest naprawdę luksusowe: ma meble wykonane w stylu Ludwika XVI z przewagą kremowych i różowych odcieni, a także cień cynobrowy. Świetne oświetlenie zapewniają duże żyrandole, a zdjęcia z murów mówią o walce o niepodległość Boliwii.
  3. Gabinet Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta i Prezydenta. Wszystkie trzy pokoje znajdują się na trzecim piętrze. Gabinet Prezesa Rady Ministrów urządzony jest w stylu biznesowym i zachwyca przemyślaną funkcjonalnością. Sypialnia jest zdominowana przez różowe kolory, ma też oddzielną łazienkę i zabytkowe schody. W gabinecie prezydenta głównym elementem wnętrza jest ogromny stół wykonany z mahoniu. Za nim na ścianie wisi portret prezydenta Andresa de Santa Cruz.
  4. Sala lustrzana. Jest na drugim piętrze. Tu odbywają się spotkania protokolarne, mianowani są dyplomaci, przedstawiane są referencje. Pokój nazwano tak dlatego, że lustra w złoconych ramach wisiały na ścianach i są prawdziwymi dziełami sztuki. Wśród innych elementów wyposażenia wnętrz - szmaragdowozielone zasłony, sferyczne żyrandole, parkiet, krzesła rokokowe. Jedynym obrazem w pokoju jest pierwsza mapa Boliwii, która wisi nad stołem prezydenta.
  5. Główna jadalnia. Tutaj, na drugim piętrze, organizują lunch protokolarny. Pokój jest w pełni umeblowany meblami w stylu rokoko.
  6. Biuro. To rodzaj poczekalni przed biurem prezydenta na trzecim piętrze. Pośrodku stoi owalny stół i krzesła, tapicerowane skórą i przypominające epokę Ludwika XVI. To tutaj stoi wyjątkowe krzesło prezydenckie, udekorowane boliwijskimi ramionami.
Jak dostać się do Burnt Palace?

Jeśli po przybyciu do La Paz wynajmujesz samochód, powinieneś iść szeroką aleją nazwaną imieniem Simon Bolivar do skrzyżowania z Ruta Nacional 2. Następnie skręcić w prawo, a na zaledwie 200 metrów zobaczysz pałac.

ВестибюльПрезидентский музей
СтоловаяФасад