La Paz - jedno z najpiękniejszych miast Boliwia i faktyczną stolicę kraju. Tutaj główna atrakcje i najciekawsze miejsca turystyczne. Jednym z nich jest Plaza Murillo (Plaza Murillo) - główny plac miejski.

Trochę historii

Plaza Murillo znajduje się w historycznej części miasta La Paz . Projekt placu powstał w 1558 r. Opracowany przez słynnego boliwijskiego architekta Juana Gutierreza Panyaga. Plac nosi imię Pedro Murillo, jednego z najwybitniejszych mężów stanu, którzy popierali niepodległość kraju.

Wcześniej plac był miejscem ważnych wydarzeń społecznych i politycznych w Boliwii. Wiele postaci i bojowników o niepodległość zginęło właśnie tutaj, w tym prezydent Gualberto Villarroel, który został powieszony na jednym z filarów na placu. Kolejnym jaskrawym przykładem przemocy politycznej jest egzekucja samego Pedro Murillo, która miała miejsce 20 stycznia 1810 roku.

Co dzisiaj jest ciekawego w Murillo?

Obecnie plac jest najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym w La Paz. Spacerując po niej, możesz odkryć następujące atrakcje:

  1. Katedra - główna struktura religijna miasta. Katedra została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. w stylu neoklasycyzmu z elementami baroku. Wśród cech świątyni należy zwrócić uwagę na ołtarz i schody wykonane z włoskiego marmuru.
  2. Pałac Prezydencki (Palace of Kemado) - oficjalna rezydencja głowy państwa. Zewnętrzna część budynku jest raczej skromna i nie wyróżnia się, czego nie można powiedzieć o wnętrzu: na pierwszym piętrze, w foyer, stoi popiersie byłego prezydenta Gualberto Villarroela, który, jak już wspomniano, został zabity i powieszony na słupie właśnie w 1946 r. .
  3. Palacio de los Condes de Arana - ten budynek pochodzi z XVIII wieku. Dziś jest jedno z najpopularniejszych muzeów w Boliwii - Narodowe Muzeum Sztuki.
  4. Narodowy Kongres Boliwijski odnosi się także do najważniejszych struktur państwowych. Znajduje się naprzeciwko Pałacu Quemado. Kiedyś budynek ten mieścił więzienie, uniwersytet, a nawet klasztor. Dziś jego główną cechą jest zegar, którego strzałka nie jest zgodna z ruchem wskazówek zegara, ale przeciwna.

Plaza Murillo to popularne i lubiane przez wszystkich turystów miejsce, w którym można się zrelaksować, karmić gołębie i dobrze się bawić.

Jak się tam dostać?

Do placu można dojechać taksówką lub autobusem. Wyjdź na przystanek Av Mariscal Santa Cruz, który znajduje się zaledwie kilka przecznic dalej.

Здание Кафедрального собораЗдание Национального конгресса
Интерьер Национального художественного музеяПрезидентский дворец