Tiwanaku (hiszpański Tiahuanaco) - to chyba najbardziej znana, najbardziej tajemnicza i niezbadana atrakcja Boliwia . Tiwanaku to starożytne miasto i centrum cywilizacji, które istniało na długo przed historią Inków. Znajduje się w pobliżu Jezioro Titicaca na wysokości około 4 tysięcy metrów nad poziomem morza, w departamencie La Paz .

Dla naukowców i badaczy pozostaje tajemnicą, w jaki sposób starożytni ludzie, bez specjalnych maszyn, byli w stanie zbudować budynki z kamieniami ważące ponad 200 ton i dlaczego ta wielka cywilizacja popadła w ruinę. Miejmy nadzieję, że z czasem ujawnią się wszystkie tajemnice tego tajemniczego miasta, ale na razie zajrzyjmy do historii tego Atrakcje w Boliwii .

Starożytna cywilizacja Tiwanaku

Tiwanaku powstało na długo przed cywilizacją Inków i istniało przez 27 wieków, całkowicie znikając ponad 1000 lat temu. Stan Tiwanaku zajmował terytorium od Jeziora Titicaca do Argentyny, ale pomimo swojej potęgi, Tiwanaku nie brał udziału w żadnej wojnie, co potwierdzają wykopaliska na dużą skalę: nie ma ani jednego potwierdzenia użycia broni.

Podstawą kultury mieszkańców Tiwanaku w Boliwii był kult Słońca, którego owoc uważali starożytni Indianie za złoto. Złoto zdobiły święte konstrukcje, złoto było noszone przez kapłanów, demonstrujące związek ze Słońcem. Niestety, wiele złotych części cywilizacji Tiwanaku zostało skradzionych podczas hiszpańskiej kolonizacji, przetopionych lub sprzedanych na czarnym rynku. Wiele z tych złotych przedmiotów można teraz oglądać w prywatnych kolekcjach.

Gospodarka Tiwanaku

Gospodarka tego państwa została zbudowana na 200 hektarach ziemi, mieszkańcy żywi się sobą, zajmując się rolnictwem. Aby uzyskać dobre zbiory w niekorzystnym klimacie, zbudowano tu kopce i system nawadniania, który uznano za najbardziej złożony agro-system w starożytnym świecie. Nawiasem mówiąc, ten system przetrwał do dnia dzisiejszego.

Oprócz rolnictwa starożytni mieszkańcy Tiahuanaku w Boliwii zajmowali się produkcją wyrobów ceramicznych, które można zobaczyć w muzeum na wyspie Pariti. Niestety, dotarła do nas tylko niewielka liczba naczyń ceramicznych, ponieważ ich bicie zostało włączone w święte rytuały.

Budynki miasta Tianwuaco

Nie wszystkie budynki przeszły próbę czasu, ale niektóre budynki można oglądać nawet dzisiaj:

  1. "Hangman Inca" - w rzeczywistości jest to astronomiczne obserwatorium, które nie ma nic wspólnego z miejscem egzekucji, a tym bardziej z Inkami. Obserwatorium zostało zbudowane ponad 4000 lat temu, a w jego murach starożytni naukowcy opracowali prognozy deszczu, harmonogramy pracy w rolnictwie, dni lata i równonocy wiosennej. Szubienica Inków została otwarta w 1978 roku.
  2. Świątynia Kalasasaya jest jednym z największych budynków w mieście Tiaunako. Ściany budynku zbudowane są z gigantycznych kamieni, które mają nachylenie do środka. Oznacza to, że inżynierowie tego czasu mieli wyjątkowy profesjonalizm, potrafiąc obliczyć prawidłową wagę platformy i wymagany stopień odchylenia. Świątynia ma interesujący element - dziurę w kształcie ucha, która pozwala władcom słyszeć ludzi mówiących z dużej odległości i komunikujących się ze sobą.
  3. Brama Słońca - część świątyni Kalasasaya i najsłynniejszy zabytek cywilizacji Tiwanaku, którego cel nie został do tej pory rozwiązany. Powierzchnia kamienia jest ozdobiona rzeźbami, szczyt bramy zdobi człowiek-słońce z dwoma berłami w dłoniach. Na dole bramy znajduje się 12 miesięcy, które odpowiadają współczesnemu kalendarzowi.
  4. Piramida Akapanu - świątynia boga Pachamama (Matka Ziemia). Piramida składa się z 7 poziomów, których wysokość sięga 200 m. Na ostatnim poziomie piramidy znajduje się obserwatorium w formie basenu, z którym starożytni Indianie studiowali astronomię, dokonali obliczeń na gwiazdach. Wewnątrz piramidy znajdują się podziemne kanały, wzdłuż których woda spływa ze szczytu Mount Akapan.
  5. Rzeźby. Terytorium miasta Tiwanaku ozdobione jest kilkoma ogromnymi rzeźbami ludzi. Są wyryte z monolitu i pokryte różnymi symbolami, które opowiadają różne historie z życia starożytnej cywilizacji Tiwanaku.
Ворота СолнцаСкульптураСтены

Tiwanako Technologies

Do dziś pozostaje tajemnicą, jak starożytni Indianie Tiwanako przetwarzali kamień, z którego zbudowano główne obiekty miasta Tiwanaku w Boliwii i jak dostarczali je z kamieniołomu położonego 80 km od miasta na plac budowy. Opinia naukowców łączy tylko jedno: architekci miasta Tiwanaku w Boliwii mieli duże doświadczenie i rozległą wiedzę, ponieważ w naszych czasach transport takich ogromnych kamieni jest prawie niemożliwym zadaniem.

Zmierzch cywilizacja Tiwanaku

Według większości naukowców upadek cywilizacji Tiwanaku nastąpił w wyniku zmiany warunków klimatycznych: w Ameryce Południowej przez całe stulecie nie spadł ani centymetr opadów, ani wiedza i technologia pomogły uratować uprawy. Mieszkańcy opuścili miasto Tiaunako, ukrywając się w małych górskich wioskach, a wielka cywilizacja, która istniała przez 27 wieków, została całkowicie zniszczona. Ale jest inna opinia: cywilizacja Tiwanaku zniknęła w wyniku klęski żywiołowej, której natura jest wciąż nieznana.

Jak dostać się do Tiwanaku?

Możesz dostać się do ruin z La Paz autobusem międzymiastowym (koszt podróży to 15 bolivarów) lub jako część grup zwiedzających (w tym przypadku koszt wycieczki i wycieczek będzie kosztować 80 bolivarów) .Wjazd na terytorium Tiwanako jest płatny, to będzie kosztować 80 bolivarów.