Na naszej planecie jest wiele ciekawych, pięknych, a nawet tajemniczych zbiorników. Ale wśród nich zawsze można zidentyfikować najgłębsze lub największe. W tym artykule opowiemy o najwyższym jeziorze górskim na świecie. Wokół stawu kryje się wiele tajemnic i tajemnic - od setek lat Jezioro Titicaca odwiedzają poszukiwacze skarbów i odkrywcy.

Geografia jeziora Titicaca

Dzieci w wieku szkolnym często nazywają śmiech jeziorem. Dorośli, pamiętając lekcje geografii, myślą: w jakiej półkuli, na jakim kontynencie i gdzie dokładnie znajduje się Jezioro Titicaca? Odpowiedź brzmi: Jezioro Titicaca znajduje się na półkuli południowej, w Ameryce Południowej, na płaskowyżu Altiplano w Andach. Zbiornik znajduje się na granicy dwóch państw - Boliwia i Peru, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, w którym kraju znajduje się jezioro Titicaca. Oba kraje używają tego skarbu pokoju. Dlatego chcąc wyruszyć w wycieczkę turystyczną do tego stawu, najpierw ustal, który brzeg będziesz studiować z Titicaca. Tak przy okazji, doświadczeni podróżnicy polecają ją Boliwii. Dlaczego - czytaj dalej.

Uważa się, że są to największe rezerwy słodkiej wody na kontynencie: powierzchnia jego powierzchni wynosi 8300 metrów kwadratowych. km. Jeśli porównamy ten wskaźnik, Titicaca plasuje się na drugim miejscu po jeziorze Marciaibo. Woda w jeziorze jest świeża, jej zasolenie nie przekracza jednej ppm. Ale pochodzenie jeziora Titicaca nie jest znane.

Co interesuje Lake Titicaca?

Wysokość jeziora Titicaca nad poziomem morza jest zmienna iw zależności od sezonu waha się w granicach 3812-3821 m. Co ciekawe, temperatura wody wynosi średnio 10-12 stopni Celsjusza, aw nocy u wybrzeży można obserwować, jak zamarza, zamieniając się w lód! Głębokość zbiornika świeżej wody na całej długości utrzymuje się na poziomie 140-180 m, maksymalna głębokość jeziora Titicaca sięga 281 m.

Sama nazwa jeziora - Titicaca - z języka Indian keczua jest tłumaczona jako "skała" ("kaka") i "puma" ("titi"), miejscowe święte zwierzę. Ale w tubylcach Jeziora Titicaca - Aymara i Keczua - ciało wodne nazywało się "Mamakota", a wcześniej - "Lake Pukin", co oznacza, że ​​staw należy do ludu Pukin. Było to starożytne państwo w Ameryce Południowej, które zniknęło przed Kolumbem.

Jezioro Titicaca nadal przyciąga uwagę archeologów, zwłaszcza od 2000 roku, kiedy na głębokości 30 m nurkowie znaleźli kamienny taras o długości około 1 km. Uważa się, że jest to pradawny chodnik. Nawiasem mówiąc, znaleziono część ludzkiej rzeźby, podobnie jak artefakty w mieście Tiwanaku . Wiek wszystkich tych znalezisk wynosi około 1500 lat. Na jeziorze Titicaca jest wiele wysp, ale najbardziej znana jest wyspa Słońca. Uważa się, że to tutaj bogowie stworzyli założycieli plemienia Inków.

Jak dostać się do jeziora Titicaca?

Z Boliwii łatwiej dostać się do jeziora La Paz : miasto ma międzynarodowe lotnisko, a także wiele linii autobusowych z całego kraju. A potem już zorganizowane i szczegółowe trasa wycieczki odwiedzicie najciekawsze miejsca jeziora. A najwygodniej jest badać zbiornik z miejscowości wypoczynkowej Copacabana , który znajduje się na brzegu Titicaki. Oto jedyna duża plaża w Boliwii.

Jeśli podróżujesz do Ameryki Południowej na własną rękę, współrzędne jeziora Titicaca pomogą Ci: 15 ° 50'11 "S i 69 ° 20'19 "godz. itd. Pamiętaj, że dla Boliwii wygodniej jest po raz pierwszy odwiedzić jezioro Titicaca. Tutaj infrastruktura turystyczna jest bardziej rozwinięta, a wybrzeże Copacabana jest czystsze i bardziej atrakcyjne niż miasto Puno w Peru, leżące na przeciwległym brzegu jeziora. Ponadto można zapoznać się z miejscowymi Indianami i kupić pamiątki od nich.

Interesujące fakty o jeziorze Titicaca

Jadąc nad jezioro, nadszedł czas, aby dowiedzieć się trochę informacji na ten temat:

  • w Europie po raz pierwszy o jeziorze dowiedział się i zobaczył szkice jego konturów w 1554 roku;
  • Jezioro Titicaca - najwyższe jezioro żeglowne;
  • w Titicaca opróżnia około 300 różnych rzek i potoków pochodzących z górskich lodowców, ale tylko jedna rzeka płynie pod nazwą Desaguadero, dalej wpadając do bezodpływowego Jezioro Poopo w Boliwii;
  • sto milionów lat temu jezioro było niższe o 3750 m na poziomie i było zwykłą zatoką morską; na jego dnie wciąż znajdują się szczątki starożytnych zwierząt morskich;
  • według lokalnej legendy na dnie Jeziora Titicaca leży jego własna Atlantyda - starożytne miasto Wanaku.

Aby podróżować w góry, należy zawsze starannie się przygotować, aby przewidzieć wszystkie trudności na drodze. W końcu będziesz musiał zdecydować o brzegu jakiego kraju będziesz podziwiał oszałamiająco piękne jezioro Titicaca. A jeśli podróżujesz bez przewodnika i eskorty, to konieczne jest również zapisanie współrzędnych (szerokości i długości geograficznej) Jeziora Titicaca, ponieważ nie ma wielu znaków drogowych wzdłuż drogi.

Местные жителиОстров Солнца
ПобережьеСоломенные острова