Boliwia , Kolumbia, Peru - tak zwany "Andyjski trójkąt kokainy". To tutaj rodzi się jeden z najniebezpieczniejszych leków na świecie, ponieważ uzależnienie od niego nie jest nawet realizowane. Dziś opowiem wam o miejscu, w którym można poznać historię pojawienia się tej substancji - Muzeum Coca, zlokalizowanego w sercu Boliwii.

Co jest ciekawego w muzeum?

Muzeum Coca jest jednym z najbardziej niezwykłych muzeów na świecie. Została założona w 1996 roku przez dr Jorge Hurtado Gumusio w La Paz , faktyczna stolica Boliwii. Już od 20 lat takie niezwykłe ciekawe miejsce nie przestaje interesować turystów zagranicznych.

Muzeum zajmuje niewielki jednopiętrowy budynek, bardziej przypominający piwnicę, niż popularny ośrodek turystyczny. Wśród eksponatów ważne miejsce zajmuje galeria zdjęć: na licznych fotografiach i wycinkach z gazet można prześledzić długą historię konwersji zwykłych liści koki w substancję narkotyczną.

Niewielu wie, że pierwotne użycie tej rośliny było dość nieszkodliwe: Indianie i inne plemiona z Ameryki Południowej żuli liście koki przez 40-45 minut, aby złagodzić zmęczenie, ugasić pragnienie i głód i rozweselić. Efekt ten tłumaczy się wysoką zawartością witamin i innych użytecznych mikroelementów. Coca jest także aktywnie wykorzystywana w farmakologii, przemyśle spożywczym i kosmetyce.

Liście koki do żucia są jednym z głównych symboli kultury i tradycji Boliwijczyków. Ten produkt jest sprzedawany wszędzie: na rynkach, w sklepach, aptekach itp. W Coca Museum znajduje się kawiarnia specjalizująca się w daniach i napojach, które można przygotować z tej rośliny. Nie bój się: wszystkie przepisy są całkowicie bezpieczne i nie uzależniają.

Jak odwiedzić Muzeum Coca?

Jak już wspomniano, muzeum znajduje się w centralnej części La Paz - jedno z największych miast w Boliwii. Możesz dotrzeć do zabytków publicznie transport : zaledwie 10 minut stąd, dokładnie naprzeciwko kościół San Francisco , jest przystanek autobusowy Av Mariscal Santa Cruz. Przechodząc przez ulicę, kieruj się ulicą Sagarnaga, a po 2 blokach skręć w lewo: tuż za zakrętem znajduje się wejście do Muzeum Coca. Turyści, którzy cenią sobie wygodę i są gotowi za to zapłacić, mogą tu dojechać taksówką lub wynajętym samochodem.

Вход в Музей кокиИнтерьер Музея кокиКафе при музее
Листья кокиОдин из главных экспонатов музеяПроизводство кокаина
Табличка над входомФотогалерея в музееЭкскурсия по музею