Dlaczego czkawka noworodków Jak tylko noworodek osiadł w domu, rodzice natychmiast mają wiele pytań dotyczących ich zdrowia. Często rodzice zastanawiają się, dlaczego noworodek często czknie i co robić w danej sytuacji - spieszą do lekarza lub próbują poradzić sobie samemu.

Dlaczego noworodek czuje się po jedzeniu?

Często czkawka występuje po zjedzeniu dziecka. Zauważono, że noworodki karmiące piersią z pewnych przyczyn czają się rzadziej niż ich rówieśnicy sztuczne i mieszane karmienie.

Najprawdopodobniej z butelki wypływa dużo szybciej niż z klatki piersiowej, a jednocześnie dziecko ma czas na połknięcie dużej ilości powietrza. To on wraz z pożywieniem wywiera nacisk na przeponę, powodując jej rozciągnięcie, w wyniku czego zaczyna się czkawka.

To samo dzieje się z kolką jelitową, tylko że gazy jelitowe po drugiej stronie przepony są dociskane tak, że rozciąga się i dziecko zaczyna czknąć.

Czkawka noworodka w nieznanym otoczeniu

Dzieci urodzone w niedotlenieniu lub z uszkodzeniem mózgu często cierpią z powodu czkawki. Ona nie martwi dziecka i nie wpływa na jego zdrowie. W takim przypadku musisz uporać się z główną przyczyną, a ataki czkawki w końcu miną.

Jest też grupa szczególnie pobudliwych dzieci, które, zmieniając sytuację, w innym miejscu, z głośnych dźwięków lub jasnego światła, mogą zacząć czkać. Te dzieci powinny, jeśli to możliwe, być chronione przed takimi, chroniąc ich układ nerwowy.

Dlaczego noworodek czuje się po jedzeniu Dlaczego czkawka noworodków i co z tym zrobić?

Czkawki nie powodują dyskomfortu u dziecka i dlatego nie ma sensu z tym walczyć. Musisz tylko przestrzegać zasad żywienia, aby dziecko nie połykało powietrza i tym samym zapobiegało czknięciu.

Wiele dzieci zaczyna czaić się z zimna, ale nie z otaczającego powietrza, jak na przykład na zimowy spacer, ale z hipotermii. W takich przypadkach trzeba przenieść dziecko do ciepłego pokoju i ciepłe, a także starannie wybrać ubrania, które nie doprowadzi do przegrzania i hipotermii.