Bez wątpienia karmienie piersią jest najlepszym pokarmem dla dziecka, zwłaszcza noworodka. Mleko kobiece jest bogate w proteiny, tłuszcze i węglowodany, jest unikalne w swoim składzie i praktycznie w pełni wchłaniane przez jelita dziecka. W pierwszych dniach życia karmienie mlekiem jest szczególnie ważne dla dziecka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne bakterie, które tworzą główną mikroflorę mikroflory jelitowej dziecka.

Ale zdarza się, że z powodu pewnych okoliczności karmienie piersią nie jest możliwe do ustalenia lub jego objętość jest ograniczona ze względu na wczesny wyjazd matki do pracy. W tym przypadku sensowne jest przeniesienie noworodka na karmienie mieszane, co wiąże się z karmieniem dziecka, w którym on, wraz z mlekiem matki, otrzymuje dostosowaną mieszankę.

Powody przeniesienia dziecka na dietę mieszaną

Powody, dla których młoda matka karmi mieszane karmienie noworodka są różne:

  • hypogalactia (dowodem na to jest głodny płacz dziecka, brak krzesła lub jego nadmierna gęstość, niewystarczający przyrost masy ciała u dziecka, uczucie "pustej klatki piersiowej", brak przypływów mleka);
  • niewystarczająca wartość odżywcza mleka matki (wyrażona w niedożywieniu niemowlęcia i niewielkim zwiększeniu masy ciała);
  • przymusowa redukcja karmienia mlekiem z piersi (w przypadku choroby matki, gdy przebywa ona w szpitalu i wyrażone mleko nie wystarcza lub w sytuacji, gdy matka jest zmuszona wcześniej iść do pracy).

W takich przypadkach korzystną opcją byłoby zachowanie przynajmniej kilku pokarmów z mlekiem matki w ciągu dnia i przeniesienie noworodka na dietę mieszaną. Nie należy całkowicie rezygnować z karmienia piersią, ponieważ żadna mieszanka nie zawiera organizmów odpornościowych, w przeciwieństwie do mleka matki, i nie rekompensuje wzruszającego charakteru procesu naturalnego żywienia.

Jak zmienić karmienie mieszane?

Decyzja o przeniesieniu noworodka na dietę mieszaną jest pożądana w połączeniu z pediatrą, który powie, która mieszanina powinna być preferowana w tej kwestii. Należy również zwrócić uwagę na etapy wprowadzania mieszaniny do diety noworodka. Ponieważ jest to nowa żywność, należy ją karmić po trochu, zaczynając od 20 ml, i stopniowo zwiększając jej objętość o 10 ml przy każdym karmieniu, doprowadzając ją do wymaganej dawki.

Jak karmić dziecko podczas karmienia mieszanego?

Decydując się na przeniesienie noworodka na sztuczne karmienie, matka jest pytana, jak go zorganizować. Istnieje kilka zasad, które podpowiedzą Ci, jak prawidłowo zorganizować mieszane karmienie:

Na początku karmienia powinieneś najpierw ofiarować pierś, najpierw drugą, potem drugą, i dopiero wtedy powinieneś ofiarować noworodkowi jedzenie w postaci mikstury. W ten sposób pierś jest stymulowana do produkcji mleka i to właśnie one są przez nią głównie karmione. Przestrzeganie tej zasady pomaga zwalczać hipogalaktyczność i stopniowo przywraca laktację, lepiej podawać mieszaninę łyżeczką. Pozwoli to uniknąć problemów związanych z preferencją zatyczki do butelek z piersi oraz z jej odmową. Pierś powinna być podawana na żądanie, a żywność uzupełniająca powinna być przechowywana w regularnych odstępach czasu (zwykle 3-4 godziny). W takim przypadku nie nastąpi przekarmienie, a częsta stymulacja piersi w przypadku hipogalaktyczności pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

Karmienie mieszane

Karmienie uzupełniające w przypadku karmienia mieszanego wprowadzane jest po 4-5 miesiącach, nieco wcześniej niż w przypadku naturalnego. Jest to zalecane, ponieważ formuła odżywcza niemowlęcia nie może zaspokoić wszystkich jego potrzeb Karmienie mieszane składniki odżywcze, a także witaminy i pierwiastki śladowe. Ponadto, w przypadku mieszanego karmienia dziecka, przypadki zaparcia nie są rzadkie, jest to również konsekwencją karmienia dziecka mieszanką. Zazwyczaj wprowadzenie uzupełniającej żywności, warzyw i zbóż pozwala szybko poradzić sobie z tymi problemami.

Po 6 miesiącach wzrasta prawdopodobieństwo ucieczki od mieszanego pożywienia dziecka. Dzieje się tak w związku z aktywnym wprowadzaniem nowych produktów do menu dziecka, które ostatecznie wypierają mieszaninę z diety. W tym samym czasie mleko matki wytwarzane jest w zwykłej objętości.