Роднички - strony na głowie dziecka, nie zamknięte przez czaszkę. Takie szczeliny są wyłożone membraną łączącą i pokryte skórą. Dzięki nim dziecko może przejść przez kanał rodny. Podczas porodu kości czaszki są przemieszczone, dlatego dziecko przechodzi przez dużą i małą miednicę matki. Głowa ciągnięta od przodu do tyłu jest normą na początku. Ale kilka dni po porodzie głowa noworodka staje się okrągła.

Tak więc fontanny tworzą dodatkową objętość dla dziecka nie tylko po urodzeniu, ale także w pierwszych miesiącach życia, pozwalając zmiękczyć małe pociągnięcia i wstrząsy. Duży fontanel nazywa się romboidalną przestrzenią na skrzyżowaniu kości czołowych i ciemieniowych. Już w ciągu 1,5 -2 lat ta luka się zamyka.

Zatopiona wiosna u niemowląt

Źródło niemowlęcia jest bezpośrednio połączone z mózgiem, a wszelkie zmiany w otaczających tkankach są natychmiast odbijane na nim, więc wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, nawet niewielkie, może się zamanifestować marszczyć tętnienia (okresowe wybrzuszanie i depresja). To można zidentyfikować gołym okiem lub dotykiem, gdy oglądasz je palcami. Jeśli taka sytuacja pojawia się okresowo, podczas płaczu lub lęku niemowlęcia, jest uważana za przejaw normy i nie jest wymagane leczenie. Jednakże, jeśli pulsacja staje się stała i nie zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka, należy pilnie skonsultować się z neurologiem, a następnie wykonać badanie ultrasonograficzne mózgu (neurosonografia).

Pusta wianka u noworodków może również wiązać się z chorobą zakaźną, wysoką gorączką, biegunką i wymiotami. W tym przypadku jest to oznaką odwodnienia. Podczas leczenia przepisywane są antybiotyki, które zabijają infekcje i piją różne płyny, które zwiększają równowagę wodną w organizmie dziecka.

wydrążony fontanel u niemowląt

Aby nie stawić czoła sprawie, gdy dziecko ma fontanel, należy przede wszystkim ułatwić jego terminowe zamknięcie:

  • zrównoważone odżywianie, utrzymuje jednolitą stopę wzrostu;
  • Nie dopuszczaj do zmniejszenia zawartości wapnia w ciele dziecka (regularne spożycie mleka);
  • uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D3 pozyskiwanej przez organizm z promieni słonecznych, ale słońce nie zawsze w pełni zaspokaja potrzeby naszego organizmu dla witaminy D3. Do takich celów należy używać witamin, które są sprzedawane w aptekach.