W przypadku choroby, takiej jak pieluszkowe zapalenie skóry, wiele matek musi stawić czoła. Jest to nieodłączne u dzieci w pierwszych latach życia, które nie są jeszcze w stanie kontrolować funkcji fizjologicznych. Jak właściwie leczyć tę patologię i jak jej zapobiegać, rozważymy dalej.

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny

Dziecięce zapalenie skóry u dzieci to zapalne zmiany skórne, które wchodzą w kontakt z kałem, w obszarze kontaktu z pieluszką lub pieluchą. Klęska pojawia się z powodu kilku czynników:

 1. Niewystarczające funkcje barierowe skóry niemowląt , w porównaniu z tkankami skóry starszych dzieci i dorosłych (u niemowląt naskórek jest bardzo cienki, nasycony wilgocią, słabo rozwiniętą warstwą rogową naskórka, niewielką ilością tkanki łącznej i ściśle zlokalizowaną warstwą kapilarną).
 2. Mikrodamage naskórka spowodowane tarciem pieluszki, pieluchy lub innej tkanki sąsiadującej z ciałem dziecka.
 3. Naruszenie zasad opieki nad dzieckiem - przedwczesna zamiana mokrej pieluszki lub przepełnionej pieluszki z powodu obrzęku i maceracji wierzchnich warstw skóry.
 4. Chemiczny wpływ agresywnych składników moczu i kału dziecka (szczególnie ze zwiększoną kwasowością kału) - mocznik i jego produkty rozszczepienia, kwasy żółciowe, enzymy trawienne, wydzielane przez mikroflorę jelitową substancji i tak dalej.
 5. Czynniki fizyczne - wysoka wilgotność i wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu, nadmierne zawijanie, powodujące zwiększone pocenie się.
 6. Czynnik infekcyjny - wpływ warunkowej patogennej mikroflory skórnej i okrężnicy.

Ponadto możemy zidentyfikować wiele czynników predysponujących do rozwoju choroby i dolegliwości:

 • biegunka ;
 • dysbioza;
 • atopowe zapalenie skóry ;
 • niedobory odporności;
 • nieefektywne stosowanie produktów do pielęgnacji skóry;
 • rzadkie kąpiele;
 • krótki czas kąpieli powietrznych.
пеленочный дерматит причины

Piegakowe zapalenie skóry

Niebezpieczeństwo to łupież pieluszkowy, powstały, gdy aktywne są grzyby z rodzaju Candida. Infekcjom grzybiczym towarzyszy toksyczny wpływ na organizm dziecka, będący produktem życiowej aktywności patogenów. Porażka może szybko rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, szczególnie tam, gdzie występują zmarszczki.

Bakteryjne pieluszkowe zapalenie skóry

Ta postać choroby, jak bakteryjne zapalenie skóry u niemowląt, jest postrzegana jako powikłanie, często związane z aktywacją infekcji gronkowcami lub paciorkowcami. Czasami bakteryjne zapalenie skóry rozwija się z powodu infekcji pępowiny. Jeśli w patogennej florze znajduje się złoty gronkowiec drugiego rodzaju, jest pęcherz liszajec .

Jak wygląda łupież pieluszkowy?

пеленочный дерматит лечение

Zapalenie skóry pieluch u noworodków charakteryzuje się takim obrazem klinicznym:

 1. Hyperemia (zaczerwienienie) skóry w kroczu, pośladkach, narządach płciowych, fałdach pachwinowych, podbrzuszu (czasami dotknięty obszar obejmuje obszar kości krzyżowej, talii, bioder).
 2. Nieregularność przekrwienia, brak wyraźnych granic między zdrowymi i uszkodzonymi tkankami (obszary oświecenia z niewielkimi oznakami stanu zapalnego i zaznaczone zaczerwienienie wokół pieluch pieluchy, w obszarach wycieku moczu, w pobliżu odbytu można zaobserwować).
 3. Opuchlizna i bolesność w dotkniętym obszarze.
 4. W niektórych przypadkach - obecność wysypki małogabarytowej, pojawienie się suchości, łuszczenie się, pęknięcia w miejscu zanikania obszarów zapalnych.
 5. Wraz z rozwojem wilgoci - pojawieniem się erozyjnych obszarów, zwilżaniem bolesnych powierzchni, które są pokryte cienkimi surowymi skrzepami podczas ich leczenia.
 6. W przypadku kandydozy na pieluszkowe zapalenie skóry, obecność różowych grudek i blaszek, które wyglądają jak jasnoczerwona, wznosi się ponad ogniska skóry z wyraźnymi konturami, gorącym dotykiem, z charakterystycznym peelingiem na granicy zdrowej skóry i angażującym się w patologiczny proces fałd skórnych.
 7. Przy dołączaniu mikroflory bakteryjnej - pojawienie się jaskrawoczerwonego obrzęku rumieniowego bez zmian fałdów, któremu często towarzyszy wzrost temperatury ciała i ogólne złe samopoczucie.
как выглядит пеленочный дерматит

Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka, pediatra powinien ustalić po zbadaniu i ujawnieniu postaci choroby. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapewnienie właściwej pielęgnacji skóry dziecka, co wyklucza w jak największym stopniu kontakt zapalonej skóry z czynnikiem drażniącym, który jest również głównym środkiem zapobiegawczym.

Należy przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Aby zmywać ciepłą wodę z okruchami każdego dnia i za każdym razem po wypróżnieniu.
 2. Po zabiegach wodnych skórę wycierana jest do sucha miękką pieluchą (bez szlifowania).
 3. Pieluchy należy wymieniać co najmniej co trzy godziny, niezależnie od ich napełnienia.
 4. Często zostawiaj dziecko bez ubrania - ułóż tak zwane kąpiele powietrzne.
 5. Nie możesz nosić dziecka zbyt ciepłego, powodując nadmierne pocenie się.

Pediatryczne zapalenie skóry w leczeniu dzieci zapewnia również leki - poprzez lokalne leki, które eliminują stany zapalne, łagodzą infekcje i przyczyniają się do odbudowy tkanek skóry. Zabronione jest leczenie dotkniętej skóry zielenią, jodem, roztworem nadmanganianu potasu i podobnymi środkami, które mogą zaostrzyć chorobę.