"Małe dzieci to małe problemy" - mówią nasze babcie. Ale gdy dziecko pojawia się w domu, każde odchylenie od normy może doprowadzić do paniki. Często wysoka temperatura ciała noworodka staje się jednym z głównych problemów.

Jaką temperaturę uważa się za normalną dla noworodka?

Na początek określmy, jaką temperaturę noworodka można uznać za normalną. Norma temperatury u noworodków może wynosić od 36,3-37,5 ° C i zależy bezpośrednio od pory dnia i miejsca pomiaru. Temperatura może wzrosnąć o kilka dziesiątych części stopnia wieczorem i spaść wcześnie rano. Charakterystyczne jest również to, że podczas snu temperatura może być nieco niższa niż podczas karmienia i aktywnego czuwania. Aby zmierzyć temperaturę noworodka może być w odbytnicy, pod pachą i w jamie ustnej. Średnia temperatura w odbycie (mierzona w odbytnicy) może przekraczać temperaturę pachową o 1 ° C, a temperatura w jamie ustnej o 0,3-0,4 ° C.

Jak mierzyć temperaturę ciała u noworodka?

Dla dzieci w wieku do 5-6 miesięcy najlepszym sposobem pomiaru temperatury jest odbytnica. Do tej manipulacji lepiej jest używać nie rtęci, ale specjalny elektroniczny termometr, którego końcówka musi być nasmarowana kremem dla dzieci. Podczas pomiaru temperatury dziecko nie powinno się ruszać, ponieważ może uszkodzić jelita.

Istnieje kilka przepisów, w których wygodnie jest przeprowadzić tę procedurę:

  • dziecko leży na boku z nogami podciągniętymi do łydki;
  • dziecko leży na brzuchu, z nogami zwisającymi (matka trzyma dziecko na kolanach);
  • dziecko leży na plecach z podniesionymi nogami.

Przyczyny wzrostu temperatury u noworodka

Temperaturę ciała uważa się za podwyższoną, jeśli zawartość odbytnicy przekracza 38 ° C, pod pachą - 37 ° C, a doustnie - 37,5 ° C. Objawy temperatury u noworodków to nie tylko podwyższone wskaźniki termometru, ale także ciągły płacz, odmowa jedzenia Wysoka temperatura nie jest chorobą, ale symptomem. Dlatego najczęściej wzrost temperatury jest konsekwencją reakcji obronnej organizmu na infekcję wirusową. Czasami wzrost temperatury następuje w wyniku przegrzania, ale ta temperatura szybko spada, jeśli dziecko zostanie oderwane lub rozebrane.

U noworodków temperatura ciała może również wzrosnąć po szczepieniu. Jest to normalna reakcja układu odpornościowego dziecka.

Jak pomóc noworodkowi, gdy temperatura wzrasta?

Ważne: temperatura pachowa powyżej 38 ° C jest bardzo niebezpieczna dla dzieci poniżej 1 roku życia, szczególnie dla dzieci w wieku do 3 miesięcy. Nadmierny wzrost temperatury u noworodka może prowadzić do drgawek, więc w takim przypadku należy natychmiast wezwać lekarza!

  1. Wzrost temperatury pociąga za sobą utratę wilgoci w ciele, więc nawet noworodek musi zostać oblany wodą.
  2. Konieczne jest stworzenie korzystnej temperatury w pomieszczeniu 18-20 ° C normalna temperatura u noworodków i zapewnić świeże powietrze przez wentylację.
  3. Tylko lekarz powinien przepisać lekarstwo na temperaturę dla noworodków. Ten lekarz powinien doradzić, jak obniżyć temperaturę noworodka. Syropy lub czopki z paracetamolem są zwykle przepisywane niemowlętom. Świece są uważane za najlepszy sposób na temperaturę dla noworodków, ponieważ efekt świec jest dłuższy niż w przypadku syropów lub zawiesin.
  4. Obecnie jeden pediatra uważa świece homeopatyczne viburcol za jeden z najskuteczniejszych leków odpowiednich do obniżania temperatury u niemowląt. W tej chwili lek nie ma przeciwwskazań i skutków ubocznych.