zakażenie wewnątrzmaciczne u noworodków Rozwój infekcji wewnątrzmacicznych u noworodków jest dość powszechny. To sformułowanie odnosi się do chorób zakaźnych wywoływanych przez patogeny, które dostały się do organizmu płodu, zarówno od matki, jak i podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny podczas porodu. Tak więc co najmniej 10% wszystkich noworodków przechodzi podobną patologię. Jednakże w tym samym czasie tylko 12% wszystkich zakażeń zostało stwierdzonych w okres noworodkowy reszta u noworodków przebiega bezobjawowo.

Co powoduje infekcje prenatalne u niemowląt?

Infekcja domaciczna u noworodków może być spowodowana przez różne patogeny. W większości przypadków jest to:

  • mykoplazmę ;
  • wirusy;
  • chlamydia;
  • bakterie;
  • grzyby i pierwotniaki.

Patogeny te mogą przedostać się do organizmu płodu, tak jak krew (droga hematogenna), jak również z zainfekowanym płynem owodniowym. W takim przypadku najczęściej najpierw wpływa się na błony śluzowe (oczy, płuca), a następnie na powłokę.

Płyn owodniowy można zarazić zarówno w sposób rosnący (infekcja wnika do pochwy), jak i zstępujący (z jajowodów, macicy, w obecności procesu zakaźnego).

Jak leczy się zakażenie wewnątrzmaciczne?

Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu zakażenia wewnątrzmacicznego u noworodków. zakażenie wewnątrzmaciczne u noworodków Dlatego też, nawet na etapie planowania ciąży, kobieta powinna wykluczyć obecność procesów zakaźnych w układzie rozrodczym, po przejściu pełnego badania.

Jeśli infekcja została już wykryta w czasie ciąży, kobieta jest przepisywana leczeniu, które odpowiada chorobie.

Jakie są niebezpieczne infekcje wewnątrzmaciczne?

W zależności od nasilenia i rozwoju procesu zakaźnego, konsekwencje rozwoju wewnątrzmacicznego zakażenia u noworodków mogą być różne. Najczęściej są to wady rozwojowe narządów, a nawet narządów.