Zwykle u niemowląt karmionych piersią przez matkę odchody są jednolite, żółtawe z kwaśnym odorem, do 6 razy dziennie. Ze sztucznym karmieniem jest jasnobrązowy, bardziej gęsty. W przypadku wypróżnień dziecko matki powinno być regularnie obserwowane, ponieważ obecność w nich zanieczyszczeń, takich jak śluz i białe grudki w odchodach dziecka, wskazuje na zaburzenie w układzie pokarmowym.

Dlaczego białe grudki pojawiły się w kale dziecka?

Często matka zauważa w kale dziecka niestrawione białe grudki przypominające twarożek. Jeśli dziecko czuje się dobrze, przybiera na wadze i nie ma biegunki, często jest to tylko przejaw przejadania się. W tym samym czasie białe grudki w odchodach dziecka sztuczne karmienie pojawiają się częściej niż na piersi, ponieważ nie wszystkie mieszanki są równie dobrze trawione przez dziecko.

Śluz i inne zanieczyszczenia w kale
  1. Jeśli nie tylko białe zanieczyszczenia pojawiają się w kale, ale także śluz, krew i piana, kał zmienia kolor, a dziecko ma biegunkę - są to oznaki bakteryjnej infekcji przewodu pokarmowego.
  2. Białe grudki, przypominające gotowane jaja, w zielonym kale ze śluzem - to także objaw dysbiozy jelitowej.
  3. Mogą pojawić się zanieczyszczenia śluzowe z grudkami w kale i wraz z początkiem wprowadzania uzupełniających pokarmów, ale zwykle po kilku dniach znikają. Często, aby znormalizować stolec, wystarczy zmniejszyć ilość uzupełniającego paszy i wolniej zwiększać objętość.
  4. Rzadziej u dzieci pierwszego roku życia białe ziarna w kale okazują się robakami. Pinworms , które przypominają białe nici o długości do 5-10 mm i często poruszają się niezależnie w kale, pojawiają się z powodu niewystarczającej opieki i naruszenia zasad higieny.

W przypadku jakichkolwiek patologicznych zanieczyszczeń, częstych stolców, pogorszenia ogólnych warunków u dziecka, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ infekcje bakteryjne jelit u niemowląt mogą bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia i ciężkiego stanu dziecka.