Kiedy w domu pojawia się noworodek, cała uwaga skupiona jest tylko na nim. Po dokładnym zbadaniu skóry rodzice mogą znaleźć białe pryszcze u dziecka. Taka wysypka na skórze może pojawić się dość często i powoduje zwiększony niepokój u rodziców.

Małe białe pryszcze na twarzy dziecka

Białe pryszcze u noworodków są najczęściej zlokalizowane w okolicy twarzy. Nie powodują żadnych niedogodności dla dziecka i nie wymagają specjalnej korekty. Z biegiem czasu białe pryszcze dziecka przechodzą same.

Białe pryszcze na twarzy: przyczyny

Rodzice nie powinni się bać, jeśli napotkają białe pryszcze na twarzy nowo narodzonego dziecka. Mogą pojawić się w wyniku następujących przyczyn:

  • jako fizjologiczna reakcja na adaptację dziecka do warunków środowiskowych, w wyniku czego następuje całkowita przebudowa całego ciała dziecka;
  • biały pryszcz u dziecka w wyniku nadmiernej ilości hormonu estriolu u kobiety w okresie ciąży. Dlatego w przyszłości jej dziecko może mieć tego rodzaju wysypkę, zwaną kwitnienie u noworodków ;
  • niesformalne gruczoły łojowe, w wyniku czego pojawiają się białe pryszcze - mil. Taki trądzik nie wymaga interwencji i z reguły trwa 1,5 miesiąca;
  • trądzik może działać jako reakcja alergiczna na odżywianie matki, jeśli dziecko jest karmione piersią. W tym przypadku matka karmiąca musi dostosować dietę.

Białe pryszcze u dziecka: sposoby opieki

Pomimo tego, że takie pryszcze ostatecznie znikają same, wymagają starannej dbałości o higienę: codziennie trzeba czyścić pryszcze mleczkiem lub roztworem bezalkoholowym. Jeśli dziecko ma tłustą cerę, trzeba kilka razy dziennie pocierać pryszcze ciepłą wodą. Po przeprowadzeniu zabiegów higienicznych skóra dziecka nie jest wycierana, ale delikatnie nasączona ręcznikiem frotte, aby uniknąć obrażeń pryszcza. Zabronione jest wyciskanie ich, ponieważ może to spowodować poważne komplikacje w postaci chorób skóry, które w przyszłości mogą wymagać długotrwałego leczenia.

Jeśli podczas higieny białe pryszcze dziecka pozostaną i nie miną po upływie tego czasu, należy skonsultować się z pediatrycznym dermatologiem, aby wybrać optymalne leczenie i wyeliminować choroby zakaźne, którym często towarzyszy wysypka na ciele dziecka.