Dla tak wielu rodziców słowo "wiosna" brzmi strasznie. Czasami są ludzie, którzy boją się dotknąć głowy dziecka, obawiając się tego "fontanelu". A kiedy usłyszał, że dziecko urodziło się z bardzo małą wiosną, zwykle zaczynają panikować. Aby uratować niedoświadczonych rodziców przed takimi niepotrzebnymi obawami, opowiemy Ci wszystko o fontanelu i maluchach w szczególności.

Co to jest wiosna i dlaczego jest potrzebna?

Wiosna to pusta przestrzeń między kościami czaszki, która jest pokryta silną membraną. Każde dziecko przy urodzeniu ma 6 fontaneli, ale będziemy mówić tylko o szóstym, największym, ponieważ pozostałe są zamknięte w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Pierwszą rzeczą, która pomaga na wiosnę, jest narodziny dziecka. Przechodząc przez biodra wąskiej matki, kości czaszki dziecka nakładają się na siebie, zmniejszając w ten sposób głowę i ułatwiając wyjście.

Elastyczność czaszki jest również przydatna w pierwszych latach życia, kiedy dziecko bardzo często upada, ucząc się chodzić i uczyć się o tym świecie. Podczas upadku elastyczność eliminuje siłę uderzenia, chroniąc w ten sposób dziecko przed poważnymi obrażeniami i konsekwencjami.

Wiosną za pomocą neurosonografii lekarze mogą badać i kontrolować wzrost i stan mózgu dziecka. Bardzo szybko rośnie, a sprężystość fontanelu jest również ważna. Bardzo niewiele osób wie, ale w wysokiej temperaturze, przez powierzchnię dużego fontanelle, zachodzi niezbędne chłodzenie opon mózgowych.

Co oznacza mały fontanel w dziecku?

Przyczynami małej fontanelle u niemowląt mogą być następujące choroby:

  1. Kraniosynostoza. Choroba układu kostnego, w której następuje wczesne zamknięcie szwów czaszki, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, zeza, utrata słuchu i wzrost całego szkieletu. Ta choroba może być wrodzona lub pojawiać się z powodu krzywicy i nieprawidłowości w tarczycy.
  2. Anomalie rozwoju mózgu.

Należy jednak powiedzieć, że te choroby występują bardzo rzadko. I na pytanie "dlaczego dziecko ma małą wiosnę?". Neurolodzy najczęściej odpowiadają, że jest to osobista osobliwość danej osoby. Ktoś rodzi się blondynką, ktoś jest brunetką - z tego powodu, bo nikt się nie martwi. To rozmiar fontanelu. Uważa się, że jeśli wiosna dziecka jest mała, ale obwód głowy jest normalny, to dziecko jest zdrowe. Oczywiście w jakości bardzo mały fontanel Zapobieganie powinno być bardziej ostrożne, aby obserwować dziecko z małą wiosną. Jak napisano wcześniej, sprężyna służy do złagodzenia ciosu, jeśli dziecko nagle uderzy się w głowę. Dlatego matki muszą zwracać większą uwagę na swoje karapuz.

Chciałabym zauważyć, że wielu lekarzy, z małą wiosną, zaleca się, aby nie podawać witaminy D i zmniejszyć ilość spożywanych produktów mlecznych. Ale w tym przypadku matki muszą pytać o zapobieganie krzywicy, co, jak wiadomo, prowadzi do braku wapnia. To nie zadziałało tak, jak w rosyjskim powiedzeniu: "Traktujemy jedno, drugie jest kaleką!".