Dobrze wiadomo, że ząbkowanie u niemowląt może towarzyszyć wzrostowi temperatury ciała. Ale kiedy młodzi rodzice napotykają podobne dolegliwości u swoich dzieci, wciąż mają wiele pytań. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby skontaktowanie się z pediatrą. Ale co, jeśli w nocy lub w dzień wolny od pracy, kiedy telefon miejscowego lekarza jest niemożliwy, czy dziecko nagle ma wysoką gorączkę pośród ząbkowania? Wtedy nie zaszkodzi ci poznanie teoretycznych podstaw problemu "dentystycznego".

Podczas ząbkowania u dzieci temperatura odgrywa rolę mechanizmu ochronnego. Ząb rośnie, przecina dziąsło, które pęcznieje i pali. Ciało reaguje na to zapalenie za pomocą reakcji ochronnych, takich jak ciepło i zwiększone wydzielanie śliny (ślinka pełni rolę naturalnego środka antyseptycznego).

Lekarze są bardzo podzieleni na pytanie, czy objawy takie jak gorączka, kaszel, katar i biegunka mogą być bezpośrednim wynikiem ząbkowania. Jedno jest jednak pewne: w okresie pojawiania się zębów mlecznych lokalna odporność jest znacznie zmniejszona, a dziecko może bardzo łatwo złapać infekcję wirusową. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko i zaleci mu leczenie objawowe. Przed przybyciem pediatry, weź zwykłe środki w celu złagodzenia stanu dziecka: wypijmy dużo płynów, nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, płuczmy nos solą fizjologiczną, jeśli masz przeziębienie, możesz pocierać dziąsła specjalnym żelem.

Temperatura na zębach u dzieci powinna zostać zestrzelona w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłej temperatury, jeżeli przekroczyła 38-38,5 ° C. Aby to zrobić, należy stosować leki zawierające ibuprofen lub paracetamol (syropy dla dzieci, świece). Nie zapominaj, że wiele leków przeciwgorączkowych działa znieczulająco.

Bardzo ważnym punktem jest spokój rodziców, ponieważ dzieci są bardzo wrażliwe na emocje. Pozwól dziecku poczuć zaufanie, które pochodzi od ciebie: to przyniesie mu korzyść.

Zawiera ząbkowanie u dzieci związanych z temperaturą

  1. Najczęściej u dzieci temperatura wzrasta podczas erupcji zębów trzonowych (pierwszego i drugiego trzonowca). W odróżnieniu od siekaczy mają nie dwa, lecz cztery piki, tj. powierzchnia samego zęba jest większa. Z tego powodu końcówka zęba jest boleśnie cięta dla dziecka.
  2. Górne zęby kłów, tak zwane zęby "oko", również wychodzą twardo. Otrzymali to imię z powodu nerwu twarzowego, który przechodzi obok nich. Kiedy te zęby wybuchają u dzieci, mogą pojawić się nie tylko wzrosty temperatury, ale także bolesne odczucia, w niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy podobne do zapalenia spojówek.
  3. Temperatura na zębach u dzieci, w tym przy włączaniu się do infekcji wirusowej, może trwać do 7 dni. Jeśli jest spowodowane chorobą dziąseł, a nie ostrą chorobą układu oddechowego, dziecko ma gorączkę wtedy temperatura spadnie natychmiast po tym, jak ząb wystaje ponad powierzchnię dziąsła.
  4. Gdy dziecko ma stałe zęby, może również wystąpić wzrost temperatury ciała. Dzieje się to rzadziej niż z pojawieniem się zębów mlecznych, ale jest również wariantem normy. Szczególnie często obserwuje się to podczas ząbkowania zębów do żucia.
  5. Wraz z ciepłem dziecka często martwi się biegunką. Wygląda jak nakrapiane krzesło o delikatnej fakturze niż zwykle. Jednak lekarz powinien ustalić przyczynę jego wystąpienia, ponieważ temperatura i biegunka u dziecka mogą być oznaką nie ząbkowania, ale niebezpiecznej infekcji jelitowej. Dlatego pojawienie się tych objawów, a także wymioty lub wysypka, jest powodem natychmiastowego wezwania lekarza.