Wymioty u niemowląt są dość częste. Sam wymioty nie są niczym innym jak fizjologicznym spontanicznym aktem usuwania pokarmu z żołądka za pomocą cięć perystaltycznych.

Przyczyny wymiotów

Przyczyny wymiotów u niemowląt mogą być bardzo zróżnicowane: od patologii przewodu pokarmowego po banalne przekarmianie. Dlatego w procesie jego ustanawiania ważną rolę odgrywa czas, w którym powstaje.

Tak więc, jeśli po wymiotach z mieszaniną dzieci wymiotujących (refluks) występuje, wtedy możemy założyć, że dziecko po prostu przejadać. Dość często podczas posiłku dużo powietrza wchodzi do żołądka dziecka. Jego uwolnieniu może towarzyszyć niedomykalność, którą młodzi rodzice mogą przyjmować w celu wymiotów.

Infekcje jelitowe

Drugą częstą przyczyną jest infekcja jelitowa, rzadziej nietolerancja poszczególnych składników mieszaniny. W takich przypadkach lekarze nie mogą obejść się bez pomocy. W tym przypadku taktyka specjalistów zależy całkowicie od ciężkości choroby. Uważa się, że postać nie ciężka, bez gorączki, nie wymaga żadnej interwencji medycznej. Trzeba po prostu poświęcić czas na samooczyszczające się produkty odurzające. Bardzo ważne jest, aby dziecko miało dużo płynów, aby zrekompensować swój brak. W przypadku, gdy wymioty są nieposkromione, konieczne jest pilne wezwanie lekarza w domu.

W ciężkich przypadkach, gdy zakażeniu towarzyszy ciężkie zatrucie, biegunka i ciągłe wymioty, dzięki którym dziecko może stracić do 5% masy ciała, wskazana jest hospitalizacja w trybie nagłym.

Zwężenie odźwiernika

Inną przyczyną może być anatomiczne zwężenie przełyku - zwężenie odźwiernika . W przypadku tej choroby wymioty u niemowląt pojawiają się natychmiast po jedzeniu. W tym przypadku wszyscy zjedzeni wracają na zewnątrz, nawet przed dotarciem do żołądka. Odżywianie prowadzone drogą pozajelitową - wprowadzenie glukozy i soli fizjologicznej.

Jest kilka stopni tej patologii. Jednak wszystkie z nich są leczone wyłącznie chirurgicznie, a im szybciej, tym lepiej, ponieważ dziecko powoli traci na wadze.

Trauma

Najrzadszą przyczyną może być uszkodzenie mózgu lub naruszenie stanu neuropsychologicznego dziecka. Powoduje to podrażnienie centrum wymiotowania, więc te wymioty nie przynoszą ulgi. Dziecko jest niespokojne, nieustannie płacze, trzymając ręce na głowie.

Ząbkowanie

Często przyczyną wymiotów u niemowląt może być banał. ząbkowanie . W tym przypadku ustalenie przyczyny jest dość trudne. Jedynym znakiem może być stały, niespokojny stan dziecka, drażliwość, płaczliwość. Podczas badania jamy ustnej dziecka można wykryć obrzęk dziąseł, co wskazuje na pojawienie się pierwszych zębów. Z reguły przy wymiotach ząbków występuje jeden znak i można go łatwo wyeliminować niezależnie.

Starsze dzieci wymioty u dziecka po karmieniu mieszanką na tle dobrej ogólnej kondycji, częste ataki wymiotów mogą nagle rozpocząć się - wymioty acetonemiczne. Jest to konsekwencja oddziaływania na mózg ciał ketonowych.

Jednak najczęstszą przyczyną wymiotów we wczesnym wieku jest nadmierne spożycie tłuszczu. Po prostu nie mogą być normalnie trawione przez trzustkę z powodu jej niedoskonałości, co prowadzi do powstania odruchu wymiotów. Dlatego matka musi kompetentnie uzupełnić codzienną dietę swojego dziecka, aby uniknąć takiego problemu. Jeśli wymioty występują częściej niż 2 razy dziennie, rodzice dziecka powinni zachować czujność i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i leczenia.