Młodzi rodzice po pojawieniu się pierworodnych napotykają wiele nowych trudności, nieświadomość subtelności opieki nad dzieckiem, która wygląda tak kruche i bezradne. Jednym z pierwszych problemów jest to, jak kąpać noworodka. Poniższe informacje pomogą ci opanować zasady tej ważnej procedury.

Kiedy mogę kąpać noworodka?

Aby utrzymać zdrowie dziecka, od pierwszych dni po jego pojawieniu się konieczne jest przestrzeganie standardów higieny, z których jednym z etapów jest regularne wykonywanie zabiegów wodnych. Kąpiąc się w kąpieli niemowląt z pełnym zanurzeniem w wodzie, wielu pediatrów zaleca nie wcześniej niż uzdrowienie nastąpi rana pępkowa (kiedy wypadają skorupy) - około drugiego tygodnia życia.

Do tego momentu lepiej jest użyć małej kąpieli i umyć dziecko, starając się nie zamoczyć obszaru niezagojonego pępka (aby zapobiec infekcji). Alternatywnie możesz użyć do oczyszczenia skóry miękkimi wilgotnymi chusteczkami, nasączonymi wodą z pieluchą lub gąbką lub umyć dziecko pod ciepłą bieżącą wodą po opróżnieniu. Jeśli dziecko ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, być może początek kąpieli będzie musiał zostać przełożony. W związku z tym należy skonsultować się z pediatrą lub neonatologiem.

Przygotowanie do kąpieli noworodka

Pierwsze kąpiele niemowlęcia to jedno z najbardziej wibrujących i odpowiedzialnych wydarzeń, od których może zależeć dalsze dostosowanie okruchów do zabiegów wodnych, a także chęć rodziców do wykonywania tego ważnego "rytuału" tak często, jak jest to zalecane. Aby proces był wygodny i bezpieczny, wszystko powinno być przemyślane i zaplanowane z wyprzedzeniem.

W zależności od warunków życia można kąpać się w pokoju lub w kuchni w wannie dziecięcej lub w łazience w wannie dla dorosłych wypełnionej wodą. Ta druga opcja jest znacznie bardziej akceptowalna niż dwie pierwsze, ponieważ miękisz będzie miał więcej miejsca na aktywne ruchy, a woda będzie dłużej zatrzymywać temperaturę. Należy rozumieć, że kąpiel w dużej wannie to nie tylko pranie, ale procedura zapewniająca:

 • twardnienie ciała dziecka;
 • zapobieganie wielu chorobom (głównie dermatologicznym i alergicznym);
 • oczyszczanie dróg oddechowych z kurzu poprzez zwiększenie pracy mięśni oddechowych;
 • obciążenie fizyczne, poprawa rozwoju dziecka;
 • inna metoda poznawania dziecka na całym świecie;
 • poprawa apetytu;
 • usunięcie stresu psychicznego, spokój, dostosowanie do zdrowego snu.

Ponieważ kąpiel jest rodzajem obciążenia na ciele, pożądane jest, aby zrobić małą rozgrzewkę, polegającą na masażu (głaskanie, ugniatanie) i łatwej gimnastyce (rozciąganie-przedłużanie stawów). Takie szkolenie, które trwa około 20 minut, wzmocni korzyści płynące z procedur wodnych. Cóż, jeśli jedno z rodziców to robi, podczas gdy drugi przygotowuje wszystko, co potrzebne w łazience.

подготовка к купанию новорожденного

Czego potrzebujesz do kąpieli noworodka - lista

Aby dziecko mogło pływać w dużej wannie, należy zadbać o reżim temperatury wody i powietrza w łazience, czystość kąpieli, dostępność różnych akcesoriów ułatwiających i poprawiających komfort zabiegu, detergenty dziecięce. Należy umyć ręce i zdjąć z nich całą biżuterię, aby nie drapać dziecka. Wymieniono wszystkie najbardziej niezbędne dla procedury:

 • gumowa mata na podłodze w łazience - aby zapobiec upadkowi na śliskiej podłodze z maluchem na rękach;
 • krzesło - do siedzenia rodzica;
 • stół do przewijania - do suszenia i zmieniania odzieży po kąpieli;
 • termometry do wody i powietrza;
 • godziny na monitorowanie czasu pobytu dziecka w wodzie;
 • urządzenia do utrzymywania głowy dziecka na wodzie bez wsparcia rodziców - czapeczka z piankowym tworzywem sztucznym, nadmuchiwany okrąg, zjeżdżalnia i tym podobne;
 • miękka bawełniana pielucha lub ręcznik do wycierania;
 • mydło dla dziecka, pianka;
 • szampon dla dzieci;
 • napar ziołowy;
 • szufelka z czystą wodą - do spłukania dziecka;
 • wełniane turundy do czyszczenia uszu;
 • Akcesoria do pielęgnacji skóry (krem, proszek, olej);
 • ubrania dla dziecka.

Co należy myć w kąpieli przed kąpielą dzieci?

Za każdym razem przed kąpielą noworodka należy dokładnie oczyścić powierzchnię wanny. Wtedy powstaje pytanie: co umyć kąpiel przed kąpielą dzieci? Najbezpieczniej jest używać zwykłej sody oczyszczonej i gąbki o twardej powierzchni. Oczyszczając ściany i dno, należy dokładnie opłukać wannę wodą spod prysznica. Ponadto można użyć jako naturalne mydło do prania. Jeśli chodzi o to, jak kąpać noworodka w kąpieli, nie trzeba go myć przed każdą procedurą, biorąc pod uwagę, że nie jest on używany do innych celów.

Czy powinienem gotować wodę do kąpieli noworodka?

Wielu rodziców jest zainteresowanych tym, czy trzeba zagotować wodę do kąpieli noworodka. Uważa się, że dzieci, które już wyleczyły ranę na pępku, można kąpać się w zwykłej wodzie z kranu. Potrzeba użycia przegotowanej wody jest obecna tylko do tego okresu. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do jakości wody z kranu, lepiej jest użyć filtra do czyszczenia i gotowania.

Temperatura w pokoju kąpielowym noworodków

Opinia, że ​​powietrze w pokoju, w którym dziecko kąpie się, powinno być cieplejsze niż w innych pomieszczeniach, jest w błędzie. Obawiając się zimna, wielu rodziców nie sądzi, że noworodki mogą rozwijać nie tylko hipotermię, ale także niechciane przegrzanie, co wynika z niedoskonałości mechanizmów termoregulacji. Myśląc o temperaturze kąpieli u noworodka, warto wziąć pod uwagę ogólne normy parametrów powietrza, które dziecko oddycha w pomieszczeniu.

Optymalna temperatura powietrza dla małego dziecka powinna zawsze wynosić 18-22 ° C. Biorąc to pod uwagę, nie jest konieczne specjalne podgrzewanie łazienki. Ponadto, po wyjściu z łaźni parowej, nie było nagłej zmiany wilgotności powietrza, która jest szkodliwa dla organizmu, drzwi powinny pozostać otwarte podczas kąpieli.

температура воды для купания грудничка

Temperatura wody do kąpieli dzieci

Specjalny problem, który podnieca wszystkich troskliwych rodziców, bez wyjątku, dotyczy temperatury, w której dziecko powinno kąpać się. W tym przypadku warto również pamiętać, że regulacja temperatury ciała u niemowląt jest zupełnie inna niż u osoby dorosłej. W związku z tym, myślenie o tym, jakiego rodzaju wody kąpać noworodka, powinno kierować się nie własnymi doznaniami, ale fizjologicznymi właściwościami okruchów. Dla dziecka było wygodne, a procedura była korzystna, woda w kąpieli powinna odpowiadać temperaturze granicznej 33-34 ° C.

Pierwsza kąpiel w dużej kąpieli powinna być przeprowadzona w temperaturze 34 ° C. Po tygodniu potrzebujesz trochę - jednego stopnia - aby obniżyć temperaturę, a następnie kontynuować zmniejszanie co tydzień do limitu 29-30 ° C. W takich warunkach dziecko kąpie się i aktywnie porusza się w wodzie, jest hartowane: zwiększa się jego częstość akcji serca, zwiększa się przepływ krwi, procesy metaboliczne w ciele ulegają przyspieszeniu. Warto zauważyć, że w przyszłości, w wieku sześciu miesięcy, dziecko może już kąpać się w wodzie 26-27 ° C, w której będzie się czuł dobrze.

Z czym kąpać noworodka?

Kolejnym ważnym punktem dla rodziców, którzy chcą wiedzieć, jak prawidłowo kąpać noworodka, jest stosowanie produktów kąpielowych. U niemowląt wydzieliny skórne są nieznaczne (w przypadku braku przegrzania), dlatego w pierwszych kilku tygodniach nie wolno w ogóle używać żadnego detergentu. Ponadto można stosować nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu mydło dla dziecka (pianka, żel itp.) i raz na 1-2 tygodnie - łagodny szampon dla dzieci.

Według współczesnych pomysłów nic nie powinno być mieszane w wodzie. Na szczególną uwagę zasługuje nadmanganian, który nasze matki i babki lubiły dodawać podczas kąpieli dzieci. W słabym stężeniu substancja ta prawie nie wykazuje działania dezynfekującego, a bardziej nasycony roztwór przesusza skórę i może powodować oparzenia błon śluzowych.

Dozwolone 1-2 razy w tygodniu do złożenia wniosku zioła do kąpieli niemowląt, na podstawie ich naparów. Odpowiednie są takie rośliny, jak skręt, rumianek, nagietek, wisnia pospolita, szyszki chmielowe, lawenda. W przypadku dużej wanny potrzebny jest szklany surowiec, który należy wypełnić litrem wrzącej wody i po wlewie przez co najmniej 3 godziny odcedzić. Należy zauważyć, że w przypadku ziół należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one wywoływać reakcje alergiczne u dziecka.

Jak po raz pierwszy kąpać noworodka?

Poniższe zalecenia pomogą nowo narodzonym rodzicom zrozumieć, jak kąpać noworodka po raz pierwszy w domu:

 1. Najlepszy czas na kąpiel jest wieczorem, przed ostatnim karmienie i nocny sen.
 2. Procedurę należy rozpocząć dopiero po przygotowaniu wszystkich niezbędnych preparatów.
 3. Kąpiel powinna być wypełniona wodą około 2/3.
 4. Przed kąpielą noworodka w wannie należy wyczyścić genitalia serwetką.
 5. Obniż dziecko w wodzie powinno być stopniowo: najpierw nogi, potem biodra, brzuch, klatka piersiowa, ramiona, podczas gdy szyja i głowa powinny pozostać nad wodą.
 6. Dla małego faceta się nie boi, zaleca się stale rozmawiać z nim łagodnym, spokojnym głosem, uśmiechem.
как держать грудничка при купании

Jak utrzymać dzieci podczas pływania?

Zastanawiając się, jak kąpać noworodka, nie można ignorować pytania o to, jak utrzymać go w wodzie. Wygodne jest trzymanie dziecka lewą ręką - cztery palce pod grzbietem głowy i mały palec pod szyją, upewniając się, że usta i nos znajdują się nad wodą, a druga ręka dostosowuje pozycję tułowia. Trzymając to w ten sposób, powinieneś poprowadzić okruchy z jednego końca kąpieli do drugiego. Aby dziecko kąpało się w brzuszku, należy go obrócić i przytrzymać tak, aby podbródek znajdował się między rozwiedzionymi dużymi i wskazującymi palcami.