Jeszcze kilka dekad temu temat o szczepieniach dziecięcych nie został omówiony. Wszyscy rodzice wiedzieli, że szczepienia są niezbędne dla zdrowia dzieci i prawidłowego rozwoju. Dziś sytuacja bardzo się zmieniła. Cała armia zwolenników odrzucenia szczepień. Coraz więcej rodziców nie chce dać swoim dzieciom zaplanowanych szczepień, powołując się na wysoki odsetek powikłań po szczepieniu. Tak więc szczepienia dla dzieci? Oto jedno z najczęstszych pytań, które pojawiają się u młodych matek i ojców, którzy mają do czynienia z tym problemem. Spróbujmy zrozumieć ten problem.

Jakie są szczepienia profilaktyczne dla dzieci? Wiadomo, że zanim doszło do licznych chorób, które dotknęły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wszystkie znane epidemie dżumy, ospy, cholery zniszczyły całe miasta. Ludzie w swojej historii szukają sposobów na zwalczanie tych dolegliwości. Na szczęście teraz te okropne choroby prawie nigdy nie występują.

W naszych czasach medycyna znalazła środki do walki z błonicą i polio. Choroby te prawie zniknęły po wprowadzeniu przymusowego szczepienia dzieci. Niestety w ciągu ostatnich dziesięciu lat wznowiono przypadki tych chorób. Lekarze przypisują ten fakt migracji wielu osób, począwszy od późnych lat 90-tych. Innym oficjalnym powodem jest to, że wiele dzieci nie otrzymuje szczepień ze względu na różne przeciwwskazania.

Jakie szczepienia robią dzieci?

Istnieje harmonogram szczepień dziecięcych, zgodnie z którym wykonuje się szczepienia. Szczepienia dla różnych chorób są dokonywane tylko w pewnym wieku. Konwencjonalnie wszystkie szczepienia dziecięce można podzielić na trzy grupy w zależności od wieku dziecka, w którym zostały wprowadzone: szczepienia noworodków, szczepienia dzieci poniżej jednego roku życia, szczepienia po roku:

1. Szczepienia noworodków. Pierwsze szczepionki dla dzieci, które otrzymuje noworodek to szczepionka BCG i szczepionka przeciw zapaleniu wątroby typu B. Szczepionki te są podawane dzieciom w pierwszych godzinach życia.

2. Szczepienia dla dzieci do roku. W tym okresie dziecko otrzymuje największą liczbę szczepień w swoim życiu. W wieku 3 miesięcy dzieci są szczepione przeciwko polio i DPT. Następnie harmonogram szczepień do roku jest zaplanowany co miesiąc. Dzieci są szczepione przeciwko ospie wietrznej, odrze, śwince, zakażeniu hemofilnemu i ponownie wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Prawie wszystkie szczepienia dziecięce wymagają ponownego szczepienia w czasie, aby rozwinąć odporność u dziecka.

Szczepionka Caledar dla dzieci poniżej 1 roku

Infekcja / Wiek 1 dzień 3-7 dni 1 miesiąc 3 miesiące 4 miesiące 5 miesięcy 6 miesięcy 12 miesięcy
Wirusowe zapalenie wątroby typu B Pierwsza dawka Druga dawka Trzecia dawka
Gruźlica (BCG) Pierwsza dawka
Błonica, koklusz, tężec (DTP) Pierwsza dawka Druga dawka Trzecia dawka
Poliomyelitis (OPV) Pierwsza dawka Druga dawka Trzecia dawka
Infekcja hemofilna (Hib) Pierwsza dawka Druga dawka Trzecia dawka
Odra, różyczka, zapalenie przyusznic (CCP) Pierwsza dawka

3. W roku dla dziecka wykonać czwartą szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, szczepieniu przeciwko różyczce i śwince. Następuje szczepienie przeciwko ospie prawdziwej i ponowne szczepienie z innych chorób. Zgodnie z harmonogramem szczepień dla dzieci, ponowne szczepienie DPT i ponowne szczepienie przeciwko poliomyelitis są dokonywane w wieku 18 miesięcy.

Szczepionka Caledar dla dzieci po 1 roku

Infekcja / Wiek 18 miesięcy 6 lat 7 lat 14 lat 15 lat 18 lat
Gruźlica (BCG) revaccin. revaccin.
Błonica, koklusz, tężec (DTP) 1 revaccin.
Błonica, tężec (ADS) revaccin. revaccin.
Błonica, tężec (ADS-M) revaccin.
Poliomyelitis (OPV) 1 revaccin. 2 revaccin. 3 revaccin.
Infekcja hemofilna (Hib) 1 revaccin.
Odra, różyczka, zapalenie przyusznic (CCP) Druga dawka
Świnka Tylko chłopcy
Różyczka Druga dawka Tylko dla dziewcząt

Niestety, każda z obecnie używanych szczepionek ma skutki uboczne i może powodować komplikacje. Ciało dziecka reaguje na każdą szczepionkę. Reakcja jest powszechna i lokalna. Miejscową reakcją jest kondensacja lub zaczerwienienie w miejscu szczepionki. Ogólnej reakcji towarzyszy gorączka, ból głowy, złe samopoczucie. DTP jest uważany za najsilniejszy reaktywny lek. Po nim możliwe zaburzenie apetytu, sen, wysoka gorączka.

Dość wysoki odsetek dzieci po szczepieniu ma takie powikłania, jak ostre reakcje alergiczne, obrzęk, wysypka i zaburzenia układu nerwowego.

Нужны ли прививки детям

Biorąc pod uwagę możliwe nieprzyjemne konsekwencje szczepień dziecięcych, nie dziwi fakt, że wielu rodziców je odrzuca. Jednak, aby znaleźć odpowiedź na pytanie "Czy dzieci potrzebują szczepień?", Każdy rodzic musi sam. Te matki i ojcowie, którzy świadomie odmawiają szczepienia, powinni zrozumieć, że biorą pełną odpowiedzialność za zdrowie swojego dziecka.

Jeśli należysz do zwolenników szczepień, pamiętaj, że przed każdym szczepieniem skonsultuj się z pediatrą. Twoje dziecko musi być całkowicie zdrowe, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko niepożądanych skutków po szczepieniu. Możesz zaszczepić dziecko w każdej przychodni okręgowej. Pamiętaj, aby zapytać, jaka szczepionka jest używana w klinice. Nie ufaj nieznanym narkotykom! A jeśli po szczepieniu dziecko ma jakiekolwiek komplikacje, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.