W czasie ciąży pępowina otrzymuje składniki odżywcze od matki do dziecka. Po urodzeniu dziecka personel medyczny szpitala położniczego przetwarza pępowinę z alkoholem i przecina go sterylnymi nożycami, po czym nakłada się zacisk. Zanim resztki pępowiny znikną, nie wymaga szczególnej opieki, jest tylko wycierane dwa razy dziennie czystą przegotowaną wodą.

Rodzice są zainteresowani pytaniem - kiedy pępek znika u noworodków? Normę uważa się za odpadnięcie trzeciego dnia i po dwóch tygodniach. Wszystko zależy od grubości pępowiny. Po zniknięciu pępka powstaje kolejne pytanie - co zrobić z brakującym pępkiem, ponieważ w jego miejscu powstaje otwarta rana, która bez odpowiedniej opieki może stać się bramą do infekcji. Jak można temu zapobiec, jak chronić noworodka przed infekcją?

Jak radzić sobie z raną pępkową?

W domu, w którym pojawiło się dziecko, wszystkie niezbędne przedmioty do opieki i leki należy przygotować z wyprzedzeniem. Należą do nich 1% roztwór alkoholu zelenki, 3% roztwór nadtlenku wodoru, w niektórych przypadkach 5% alkoholowy roztwór nadmanganianu potasu i po prostu "mangan". Również w apteczce musisz mieć wacik, waciki, alkohol i sterylną pipetę.

Technika przetwarzania rany pępowinowej jest dość prosta i nie stanowi żadnych trudności, jeśli wszystko odbywa się we właściwej kolejności. Na początek kilka kropli nadtlenku wodoru kapie na skorupie, która utworzyła się na ranie. Następnie po 10-15 sekundach łatwo namoczoną skórkę ostrożnie usuwa się za pomocą wacika lub wacika. Jeśli nie można całkowicie usunąć skorupy po raz pierwszy, procedurę powtarza się ponownie. Nie można na siłę usunąć skorupy, ponieważ rana pępowinowa krwawi. Po oczyszczeniu przetrzyj ranę bawełnianym wacikiem. Następnie zanurzamy czysty czubek Q w Zelence, ostrożnie przesuwając brzegi rany kciukiem i palcem wskazującym i smarujemy je Zelenką. Trzeba próbować dostać się do rany, z jak najmniejszym rozmazaniem skóry, ponieważ zieleń ma właściwość suszenia, a zdrowa skóra nie jest czym. Konieczne jest przeprowadzanie zabiegów oczyszczania dwa razy dziennie: podczas porannej toalety i po kąpieli.

Co się stanie, jeśli rana pępowinowa stanie się mokra?

Aby uniknąć zapalenia pępka u dziecka, leczenie rany pępowinowej powinno odbywać się tylko z czysto umytymi rękami z krótko przyciętymi paznokciami. Jeśli bawełniany wacik spadł na podłogę, w żadnym wypadku nie można go użyć - jest brudny. Ubrania dla dzieci powinny być dobrze umyte i wyprasowane.

Konieczne jest również zapewnienie, że pieluszka nie przeszkadza w dostępie powietrza do pępka. Aby to zrobić, wybierz specjalne pieluchy z wycięciem. Możesz samemu dokonać cięcia, ale możesz po prostu schować krawędź pieluchy. Suwaki zaleca się kupić szeroką (10 cm) gumką, która nie zmiażdży i nie przetrze rany, która jeszcze się nie zagoiła. Kiedy myjesz dziecko pod bieżącą wodą, upewnij się, że brudna woda nie uderza w ranę.

W tych przypadkach, gdy opieka nad dzieckiem jest przeprowadzana tak okropnie, pępek może się zapalić i zacząć zamoczyć. Aby poprawić sytuację, częściej stosuj kąpiele powietrzne dla dzieci. Jeśli skóra wokół pępowinowego pępka zmieniła kolor na czerwony, zaczął się czopek lub ropny wydzielina, pojawił się nieprzyjemny zapach - pilnie, bezzwłocznie, należy wezwać lekarza. pępek zniknął Przepisać będzie antybiotykoterapię i przejąć kontrolę nad sytuacją.

Czy można wykąpać dziecko, które nie ma rany pępowinowej?

Jeśli pediatrzy starej szkoły kategorycznie zabronili kąpieli przed gojeniem się ran, co zwykle ma miejsce w ciągu trzech do czterech tygodni, nowocześni lekarze usunęli ten zakaz. Warunkiem jest gotowanie wody i dodawanie kilku rozpuszczonych kryształów manganu.

Drodzy rodzice! Jeśli stworzysz wszystkie warunki dla właściwej pielęgnacji i leczenia rany pępowinowej, problemy z nią związane nie wpłyną na ciebie!