Kiedy dziecko wchodzi do domu, zmienia się całkowicie rytm życia wszystkich członków rodziny. Czasami troska o dziecko może wywoływać nie tylko przyjemne emocje, ale także nerwowość, podekscytowanie niewiedzą o życiowych funkcjach dziecka.

Najczęstszą przyczyną niepokojów rodziców jest niespokojny sen u dziecka. Nie bez przyczyny pediatrzy z całego świata przywiązują dużą wagę do procesu spania niemowlęcia, ponieważ zaburzenie snu dziecka może być warunkiem poważnych chorób neurologicznych lub chorób narządów wewnętrznych.

Przyczyny zaburzeń snu u dzieci i ich leczenie

Pierwsze tygodnie niemowląt często mylą dzień z nocą, ponieważ nie ustalono jeszcze reżimu snu i czuwania, innego niż stan domaciczny. Wskazuje to na naruszenie adaptacji i dostosowania do warunków środowiskowych. W takim przypadku wystarczy poczekać: zaburzenia snu przejdą same, gdy dziecko dorośnie.

Czasami niespokojny sen może spowodować zmianę pogody lub zmianę schematu dnia. W tym przypadku naruszenia snu i okresy czuwania są znormalizowane natychmiast po pierwszym wyeliminowaniu czynnika drażniącego.

Kiedy dziecko jest jeszcze bardzo małe, może być często bolesne z powodu kolki, wzdęcia i może stać się jedną z głównych przyczyn niespokojnego snu u dziecka. Niemożliwe jest wyleczyć kolkę, można tylko złagodzić stan dziecka: częściej nakłada się na żołądek matki, więc czuł się ciepło i czuł się bezpieczny. Możesz użyć ciepłych kompresów na okolicach brzucha, aby zmniejszyć wzdęcia. Leki takie jak planktex, krem ​​dla niemowląt, zawierający wodę koperkową, pomagają rozluźnić mięśnie żołądka i pozbyć się kolki.

W starszym wieku zaburzenia snu mogą być spowodowane ząbkowaniem, nadmiernym pobudzeniem przed snem podczas aktywnych zabaw.

Objawy zaburzeń snu

Podczas snu niemowlęta mogą obserwować takie zjawiska jak:

  • drżenie kończyn;
  • Wince;
  • zwiększone pocenie;
  • naruszenie oddychania.

Oddychanie powinno być szczególnie uważnie obserwowane, ponieważ istnieje coś takiego jak nocny bezdech, charakteryzujący się krótkim zatrzymaniem oddechu. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Metody poprawy snu i czuwania

W przypadku wykrycia zaburzeń snu ważne jest wyraźne zaplanowanie dziennego rozkładu dziecka i wprowadzenie rytuałów kładzenia się spać. Godzinę przed snem konieczne jest zmniejszenie liczby aktywnych gier, preferowanie takich cichszych czynności jak czytanie bajek, oglądanie zdjęć, Najważniejsze jest to przed pójściem spać, ponieważ pozwala to na usunięcie napięcia psychofizycznego w organizmie, które nagromadziło się w ciągu dnia. Dziecko czuje się bardziej zrelaksowane, spokojne. Dodanie specjalnych ziół do kąpieli tylko wzmocni działanie uspokajające, konieczne jest również utrzymanie higieny i czystości powietrza w pokoju dziecięcym. Naukowcy udowodnili, że w chłodnym pokoju dziecko szybciej zasypia, a sen jest silniejszy niż spanie w dusznym pomieszczeniu. Dlatego przed położeniem się spać należy koniecznie przewietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko śpi.

Niektórzy rodzice popierają metodę dzielenia snu z dzieckiem. Czasami zdarza się, że w wolnostojącym łóżku dziecko śpi gorzej niż pod matką. Ponieważ czuje się bezpiecznie, czuje macierzyńskie ciepło i zapach mleka. Jego sen normalizuje się na własną rękę bez interwencji lekarzy.

Należy pamiętać, że dziecko jest bardzo wrażliwe na stan matki i jest bezpośrednio rzutowane na dziecko. Jeśli matka niespokojny sen u niemowląt 2 jest w stanie napięcia, gniewu, wtedy dziecko odczuje dyskomfort i będzie go trudniej uśpić. Trzeba być spokojnym, a rodzicom w czasie przechodzenia na emeryturę do łóżka, aby ich spokój umysłu był przekazywany dziecku i szybko zasypia.

Zanim pójdziesz spać, powinieneś stworzyć odpowiednie otoczenie: wyłącz światła i rozmawiaj szeptem. Mama może śpiewać piosenki, kołysanki i czując głos matki, dziecko poczuje się bezpiecznie. A kiedy dziecko jest spokojne, nie ma miejsca na zakłócenia snu.

Najrzadziej występuje niespokojny sen u dzieci karmionych piersią i karmionych na żądanie. Bliskość mamy, jej troska i miłość mogą pozbyć się niespokojnego snu.