Nie trzeba się spieszyć z wprowadzeniem pierwszego karmienia dziecka, jeśli karmione jest mlekiem matki. Na pytanie, kiedy wprowadzić pierwszy suplementy do karmienia piersią , Światowa Organizacja Zdrowia od dawna reaguje. Zaleca to zrobić nie wcześniej niż 6 miesięcy.

Wprowadzenie pierwszego karmienia uzupełniającego w okresie karmienia piersią najczęściej rozpoczyna się po upływie 4,5 - 5 miesięcy. Zwykle jest to owsianka lub przecier warzywny - wybór matki. Często zdarza się, że pierwsze karmienie niemowlęcia podczas karmienia piersią to owsianka, mleko bezalkoholowe lub mleko domowe 5%. Jeśli zalecana tabela pierwszego karmienia jest używana do karmienia piersią, o 4,5 miesiąca dziecko otrzymuje kaszę gryczaną, ryżową lub kukurydzianą gotowaną w wodzie lub tłuczone ziemniaki z jednego składnika (marchew, ziemniaki). Pierwszego karmienia piersią nie zaleca się zaczynać od słodkich soków owocowych i tłuczonych ziemniaków, po czym dziecko nie chce próbować przecieru roślinnego ani owsianki.

Jak zrobić pierwsze karmienie podczas karmienia piersią?

Do gotowania w domu najczęściej używa się zbóż pozbawionych produktów mlecznych, które nie zawierają glutenu i nie wywołują reakcji alergicznych (gryka, ryż lub kukurydza), który rozcieńcza się wodą i pozwala spróbować dziecka. Jeśli dziecko nie chce jeść takiej owsianki, możesz dodać kilka kropli mleka kobiecego, aby lepiej poznać smak.

Pierwszego dnia nie podawaj więcej niż jedną łyżeczkę jednorodnej płynnej kaszy, stopniowo zwiększaj jej ilość i przez jeden lub dwa tygodnie całkowicie zastąp laktację jednym karmieniem piersią. Do owsianki nie dodaje się cukru ani mleka krowiego.

Jeśli matka przygotowuje owsiankę mleczną, to najpierw płatki na sucho to 5% ilości owsianki, a po 1-2 tygodniach - do 10%, ale nie więcej. Owsianka do mleka krowiego przygotowywana jest pod nieobecność reakcji alergicznych. Płatki glutenowe (zboża) - pszenica, jęczmień lub płatki owsiane, dają dziecku po sześciu miesiącach dobrą tolerancję zadu. I manna - po roku życia, pod nieobecność krzywica i nadwagę i tak mało jak to możliwe.

Jeśli pierwszym pokarmem jest przecier warzywny, to warzywo gotuje się do gotowości w wodzie, a następnie zmielone niewielką ilością wody do jednorodnej masy o konsystencji śmietany. Tłuczone ziemniaki są przygotowywane z jednego warzywa, bez soli, a drugie jest dodawane, gdy dziecko nauczyło się pierwszego odwiertu. Rozpocznij wprowadzanie tłuczonych ziemniaków na czubku łyżki i stopniowo zastępuj je jednym karmieniem. Karmienie uzupełniające nie jest możliwe, jeśli dziecko jest chore lub niedawno miało chorobę zakaźną. Jeśli dziecko nie spożywa pełnej ilości pokarmu, karm je mlekiem matki.