Płynne stolce u niemowląt stanowią powód do niepokoju dla każdej matki. W końcu ten symptom może ukryć wszystko: od banalnego zaburzenia trawienia po chorobę zakaźną.

Bardzo często matki biorą pod uwagę tylko częstotliwość płynnego stolca u niemowląt, nie zwracając uwagi na kolor. Zwykle akt defekacji w takich okruchach może wystąpić do 15 razy dziennie. Nie liczy się sama ilość, ale konsystencja i kolor kału.

Przyczyny biegunki u niemowląt

Głównym pytaniem, które matki pytają, kiedy pojawia się biegunka u niemowlęcia, jest dlaczego niemowlę ma luźne stolce? "Może być wiele przyczyn pojawiania się luźnych stolców u niemowląt. Czasem nawet trudno je ustalić.

Najczęstszą przyczyną tej patologii jest infekcja rotawirusowa . W tej chorobie biegunce towarzyszy gorączka, wymioty i intoksykacja organizmu. Charakterystyczną cechą jest kolor wodnistych stolców u niemowląt, - najpierw żółty, a następnie ciemnieje do pomarańczy. Z biegiem czasu jego kolor się zmienia, a w dniu 3 ma szary, gliniasty kolor.

Drugą najczęstszą przyczyną pojawienia się płynnego, ale rzadkiego stolca u niemowląt jest brak równowagi mikroflory jelitowej. Może to być spowodowane przez antybiotykoterapię, czynniki żywieniowe. W takich przypadkach, wraz z płynnym, piankowatym stolcem, wzdęcia brzuszne występują również u niemowląt.

Również w okresie niemowlęcym biegunka może towarzyszyć różnym chorobom wraz ze wzrostem temperatury, na przykład zapaleniem migdałków, zapaleniem ucha. W tej sytuacji konieczne jest, aby wziąć pod uwagę historię choroby dziecka. Przyczyną pojawienia się u niemowląt zielonkawego płynnego stolca jest zwykle również proces zakaźny.

Leczenie problemów jelitowych

Leczenie luźnych stolców u niemowląt należy zawsze prowadzić w kompleksie i dopiero po ustaleniu dokładnej diagnozy. Pomoc, którą rodzice mogą zapewnić dziecku, czasami nie przynosi mu ulgi.

  1. Przede wszystkim, aby wyeliminować przyczyny, konieczne jest dostosowanie żywienia dziecka. Z diety, aby wykluczyć nowe produkty, które mogły być wprowadzone w przeddzień pojawienia się biegunki.
  2. Jeśli biegunka nie zniknie po tym, można założyć, że przyczyną jej pojawienia się jest infekcja. W takich przypadkach dziecko ma bardzo luźne stolce i jest obserwowane w sposób ciągły przez 2 lub więcej dni. Szukanie lekarza do pomocy powinno być pilne.
  3. Jedyną rzeczą, jaką matka może pomóc samego dziecka - to wypełnić objętość płynu stracił je. Aby to zrobić, musisz dać dziecku rozwiązanie. Rehydron . Lek ten jest sprzedawany w workach, których zawartość rozcieńcza się w ciepłej przegotowanej wodzie.
  4. Jeśli przyczyna biegunki równowagi flory jelitowej, w takich przypadkach, lekarz określa leków jest zmniejszona (linex).
  5. częste luźne stolce u niemowląt
  6. W przypadku bakteryjnego zapalenia żołądka i jelit, któremu towarzyszy biegunka, prowadzi się antybiotykoterapię. W ciężkich przypadkach leki podaje się pozajelitowo.
  7. Prowadzone są także działania detoksykacyjne i rehydratacyjne, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu odwadniającego w takich okruchach jest wysokie.

Zatem, płynne stolce leczenie u niemowląt zależy wyłącznie od przyczyn, które doprowadziły do ​​jego rozwoju. Jeśli sytuacja nie zmieni się w ciągu 2 dni, matka powinna zawsze skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy i przepisania leczenia.