Masaż jest uniwersalną metodą leczenia, która znalazła szerokie zastosowanie w wielu chorobach u osób w każdym wieku. Szczególnie godne uwagi metody masażu u niemowląt. Ten rodzaj leczenia jest zalecany od pierwszego miesiąca życia, o czym świadczy wysoka skuteczność i względne bezpieczeństwo. W tym artykule zastanowimy się nad mechanizmem efektu terapeutycznego masażu dla niemowląt, metodą prowadzenia i przeciwwskazaniami.

Wskazania do masażu ogólnego i miejscowego dla dzieci

Wskazania do wykonania masażu dla dzieci od 1 miesiąca życia to:

 • wrodzona patologia stawów dysplazja stawu biodrowego );
 • wrodzony kręcz szyi (z powodu przemieszczenia kręgów szyjnych lub skurczu mięśni);
 • krzywica;
 • hipotrofia;
 • przepuklina pępkowa ;
 • zwiększone ciśnienie śródczaszkowe (z wodogłowiem);
 • choroby układu oddechowego (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza);
 • masaż regeneracyjny dla niemowląt nie będzie zbyteczny nawet dla zdrowego dziecka i będzie sprzyjał harmonijnemu rozwojowi dziecka.
Terapeutyczne i zdrowotne efekty masażu u niemowląt

Jaki wpływ ma pediatra na przepisanie dziecku masażu? Tak więc, w obecności patologii, celem jest oczywiście eliminacja niedoborów.

 1. Z hypotrofią i rachitis masaż pomaga wzmocnić układ mięśniowy i wzrost masy mięśniowej.
 2. Dzięki kościom kolanowym terapeutyczny masaż karku pomaga dzieciom złagodzić skurcz mięśni mięśnia naramiennego i ustabilizować kręgi szyjne.
 3. Masaż brzucha z przepukliną pępkową pomaga wzmocnić mięśnie brzucha, a małe przepukliny mogą być opóźnione. Ponadto, masaż brzucha uwalnia dziecko od kolki i skurczy.
 4. Masaż regeneracyjny u niemowlęcia pomaga harmonijnie rozwijać ciało dziecka. Tak więc ogólny masaż dla dzieci w wieku 2 miesięcy pomoże wzmocnić mięśnie pleców i szyi, dzięki czemu dziecko pewnie przytrzyma głowę.
 5. Masaż profilaktyczny dla sześciomiesięcznego dziecka pomoże mu usiąść i utrzymać się w tej pozycji. Masaż w wieku 9-10 miesięcy dla dzieci pomoże dziecku pewnie stanąć na nogach i zrobić pierwsze kroki.

Jak masować dziecko?

Przed przystąpieniem do procedury masażu należy podać kilka zaleceń dla matki. Masaż dziecka powinien być wykonywany na pusty żołądek lub 2 godziny po jedzeniu. Zabrania się masażu dziecka podczas choroby, szczególnie gdy jest temperatura. Procedura powinna być przeprowadzona w jasnym, czystym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Lepiej to robić, gdy dziecko budzi się i ma dobry nastrój. Podczas masażu powinieneś porozmawiać z dzieckiem, śpiewać piosenki, aby traktował to traktowanie jako ekscytującą grę.

Do zabiegu można użyć olejku do masażu dla dzieci lub w inny sposób, aby nawilżyć skórę. Podczas przeprowadzania masażu na niemowlę, nie jest konieczne stosowanie siły, ruchy nie powinny przynosić bolesnych wrażeń. Z technik masażu zaleca się głaskanie, ugniatanie, tarcie i wibracje. masaż karku dla niemowląt Rozpoczęcie i zakończenie masażu powinno odbywać się z głaskaniem recepcji. Wszystkie ruchy masażu powinny być wykonywane wzdłuż stawów, aw żadnym wypadku nie przeciwnie. Jeśli wykonywany jest masaż relaksacyjny, najczęściej stosuje się głaskanie i tarcie. Przeprowadza się ją przed pójściem spać i kąpielą, aby dziecko uspokoiło się i dobrze śpi.

Dlatego masaż dla niemowląt jest ważnym elementem w rozwoju dziecka. Jego skuteczność będzie znacznie większa, jeśli rano i ćwiczenia terapeutyczne będą wykonywane wraz z masażem.