Dysplazja jest chorobą wrodzoną, która charakteryzuje się niedorozwojem lub odrzuceniem rozwoju stawów i tkanek łącznych.

Dysplazja tkanki łącznej

Dysplazja tkanki łącznej u dzieci jest powszechna i z reguły dziedziczona. Powodem jest występowanie mutacji w syntezie kolagenu - białka wchodzącego w skład tkanki łącznej. Główną cechą zewnętrzną jest nadmierna elastyczność stawów. Dysplazja tkanki łącznej może powodować poważne choroby różnych narządów, ale przede wszystkim dotyczy widzenia i kręgosłupa. Wrodzona dysplazja u noworodków może nie pojawić się natychmiast, ale jeśli jedno z rodziców lub krewnych cierpi na tę chorobę, należy zbadać dziecko. Diagnostyka i leczenie dysplazji tkanki łącznej powinna odbywać się za pomocą genetyki.

Dysplazja stawów biodrowych u dzieci

Dysplazja stawów występuje u 20% dzieci. Dysplazja stawów biodrowych, ujawniona w pierwszych miesiącach życia, pozwala na szybkie leczenie, ale jeśli choroba nie zostanie wykryta w czasie, wpłynie negatywnie na wynik i czas trwania leczenia. Dysplazja TBS u dzieci może być spowodowana wieloma czynnikami. Predyspozycje genetyczne, wpływ czynników zewnętrznych, stosowanie szkodliwych substancji w czasie ciąży może powodować choroby. Ale najczęściej dysplazja stawu biodrowego występuje u noworodków urodzonych w odwrocie. Jest to spowodowane upośledzeniem ruchliwości w tej pozycji, aw konsekwencji zaburzeniem rozwoju stawu. Aby wykryć nieprawidłowości w czasie i podjąć odpowiednie działania, zaleca się poddanie się badaniu po urodzeniu dziecka. Przejawem dysplazji stawu biodrowego u noworodków jest przede wszystkim naruszenie ruchomości stawu. Czasami obserwuje się również asymetrię fałdów skórnych w biodrach. Jeśli jedna noga jest krótsza od drugiej, oznacza to poważne zakłócenie w rozwoju stawu. Takie zaburzenie może być zarówno wrodzone, jak i następstwem progresji łagodniejszych postaci dysplazji. W przypadku podejrzenia dysplazji konieczne jest przeprowadzenie specjalnego badania. Dla dzieci w wieku do 6 miesięcy zalecana jest ultradźwięk stawów biodrowych, co pozwala zobaczyć obecność i zakres naruszeń. Po 6 miesiącach może być wymagane badanie rentgenowskie w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Jak leczyć dysplazję u noworodków i starszych dzieci może określić tylko specjalista, na podstawie wyników ankiety. Pomimo ogólnych zasad przywracania pracy stawów, w różnym wieku i dla różnych zaburzeń metody leczenia mogą się różnić. Dysplazja stawu biodrowego u noworodków jest leczona szybciej i wymaga innego podejścia do leczenia, ponieważ stawy jeszcze się nie uformowały. W leczeniu dysplazji u starszych dzieci może wymagać bardziej złożonego leczenia oraz w złożonych formach i operacji. W leczeniu dysplazji stosuje się metodę funkcjonalną, która pozwala przywrócić stawy. Stosowane są specjalne opony, które unieruchamiają stopy dziecka we właściwej pozycji. Ponadto zalecane są różne zabiegi fizjoterapeutyczne i terapeutyczne. Ważną rolę w leczeniu dysplazji pełni gimnastyka, która sprzyja rozwojowi stawu i zachowaniu jego ruchliwości. W przypadku gdy dysplazja u niemowląt jest zalecana w szerokim pieluszce, w której nogi dziecka są w pozycji umiarkowanego rozcieńczenia, Дисплазия у грудничков zalecane dla naruszeń w rozwoju stawów. Z łagodną postacią dysplazji, terminowa diagnoza dla leczenia potrwa od 3 do 6 miesięcy, w innych przypadkach może trwać 1,5 roku lub dłużej.

Sukces leczenia zależy od wielu czynników. Rodzice powinni znaleźć dobrego specjalistę, który będzie w stanie dostarczyć prawidłową diagnozę i prawidłowo doradzić w zakresie leczenia. Ponadto rodzice powinni być w stanie odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, wiedzieć, co jest dopuszczalne, a także w jakich sytuacjach należy zachować ostrożność. Dysplazja nie jest zdaniem, ale przy złych działaniach może znacząco wpłynąć na jakość życia dziecka.