Pierwsze miesiące życia dziecka są najbardziej niepokojące dla rodziców. W tym okresie występuje wiele zmian w ciele noworodka i często występują różne problemy. Jednym z takich problemów jest biegunka u niemowląt. Zjawisko to jest dość powszechne, ale powoduje poważne uczucia dla rodziców.

Przede wszystkim rodzice powinni mieć świadomość, że normalne stołki dziecka są rzadkie. Aby móc rozpoznać poważne zagrożenie dla zdrowia noworodka, należy wiedzieć, jak wygląda biegunka u niemowląt i jakie czynniki to powodują. Noworodek może opróżnić jelita po każdym karmieniu. W celu stwierdzenia obecności biegunki u niemowląt należy zwrócić uwagę na jej konsystencję. Żółtawy kaszel przypominający kaszel jest normalny. Objawy biegunki u niemowląt to:

  • częste, płynne i niepowstrzymane stolce;
  • wodniste stolce;
  • obecność śluzu w kale;
  • zielone krzesło;
  • obecność krwawych smug w kale.

W większości przypadków biegunka u niemowląt wskazuje na naruszenie układu pokarmowego lub zakażenie błony śluzowej jelita. Największym niebezpieczeństwem związanym z biegunką u niemowląt jest odwodnienie organizmu. Problem jest znacznie pogarszany, jeśli dziecko ma biegunkę i wymioty. W tym przypadku organizm traci płyn znacznie szybciej.Jedną z głównych przyczyn biegunki u niemowląt jest stosowanie wielu niechcianych produktów przez matkę karmiącą. Zmiana receptury dla niemowląt również może prowadzić do tego problemu. U starszych dzieci, które używają różnych suplementów, organizm reaguje na ogół na świeże owoce i warzywa.

Co zrobić z biegunką u niemowląt?

W zależności od tego, jak wyglądają kale dziecka i jak zachowuje się dziecko, należy podjąć decyzję.

  1. Jeśli dziecko ma biegunkę, ale zachowuje się normalnie i nie wykazuje oznak niepokoju, nie jest konieczne wywoływanie alarmu. Dziecko powinno być bardziej płynne i obserwować jego zachowanie. W wielu przypadkach biegunka u niemowląt odchodzi sama.
  2. Jeśli dziecko ma biegunkę z krwią, należy skonsultować się z lekarzem. Zjawisko to może być spowodowane poważnymi chorobami jelit. Tylko lekarz będzie w stanie określić prawdziwą przyczynę problemu i przepisać przebieg leczenia.
  3. Jeśli dziecko ma zieloną biegunkę ze śluzem, przyczyną jest zapalenie żołądka i jelit. W takim przypadku kał noworodka może wywoływać nieprzyjemny zapach, a na skórze dziecka mogą występować czerwone wysypki. Чем лечить у грудничка понос Ta sprawa, podobnie jak poprzednia, wymaga interwencji medycznej i leczenia.
  4. Jeśli dziecko ma biegunkę i gorączkę, może to oznaczać infekcję organizmu lub przeziębienie. W takim przypadku rodzice powinni poczekać kilka dni. Zjawisko to jest często obserwowane, gdy dziecko zaczyna erupcję zębów i przechodzi samo. Ale jeśli te nieprzyjemne objawy są obserwowane przez więcej niż 5 dni, rodzice powinni zadzwonić do lekarza w domu.
  5. Jeśli u dziecka wystąpi biegunka po przyjęciu antybiotyków, należy to zgłosić lekarzowi i przestać przyjmować te leki.

Jeśli dziecko ma biegunkę, wymioty i gorączkę, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy te wskazują na poważne zaburzenia w ciele dziecka. W takim przypadku, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania rodziców i zasugerować, jak leczyć biegunkę u niemowląt, tylko specjalista może.