Noworodki są najbardziej podatne na reakcje skórne na bodźce zewnętrzne, alergeny, nieprawidłowy reżim temperaturowy. W pierwszych miesiącach życia dziecka matki często znajdują gęste skorupy na głowie dziecka - tak zwane mleko lub gnejs. Nie bój się, bo pomimo niedokładnego i nieco przerażającego wyglądu, łojotokowe zapalenie skóry (to nazwa nadana temu zjawisku w medycynie) nie jest niebezpieczne u niemowląt i przy właściwej pielęgnacji wystarczająco szybko mija bez specjalnego leczenia.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Dziecięce łojotokowe zapalenie skóry objawia się w postaci żółtych, tłustych łuszczących się skorup w skórze głowy. Czasami rozprzestrzeniają się w okolice za uszami, w fałdach pachwinowych, na skórze rąk i nóg. W ciężkiej postaci łojotoku może towarzyszyć biegunka i ogólne złe samopoczucie u dziecka. Jeżeli odporność dziecka jest osłabiona, naruszane są warunki utrzymania i opieki, wtedy może być dodane zakażenie, a następnie przejawy łojotokowego zapalenia skóry będą szczególnie wyraźne, a leczenie będzie trudne.

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci - przyczyny

Do tej pory naukowcom trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co powoduje łojotokowe zapalenie skóry, a wśród rzekomych przyczyn są następujące:

  • grzyb drożdżaki żyjący na skórze głowy w większych ilościach niż na innych częściach ciała;
  • wahania hormonalne wywołane początkiem odżywiania się mlekiem;
  • reakcja alergiczna na detergenty, żywność;
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych niemowląt;
  • przegrzanie dziecka.

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci - leczenie środków folk

Jeśli łojotokowe zapalenie skóry u dzieci nie jest obciążone przylegającą infekcją, łatwo jest poradzić sobie z nią za pomocą prostych i sprawdzonych metod. Aby pozbyć się skorupy, podczas kąpieli należy smarować głowę dziecka naoliwioną olejem (dla dzieci, oliwkowych lub specjalnych), przytrzymać przez 15 minut. Następnie należy dokładnie umyć włosy szamponem i szczoteczką z naturalnym włosiem. łojotokowe zapalenie skóry u dzieci delikatnie grzebień płytki nazębnej. Po kilku zabiegach skorupy znikną całkowicie.

Aby zapobiec ich ponownemu pojawieniu się, należy podjąć następujące środki zapobiegawcze:

  • mieć oko warunki temperaturowe w pokoju dziecka nie zakładaj czapki, jeśli pokój jest ciepły;
  • aby wykluczyć z alergenów pokarmowych (jeśli dziecko karmi piersią, musisz obserwować odżywianie matki);
  • stosować wyłącznie produkty hipoalergiczne przeznaczone dla dzieci od urodzenia.