Niemowlę spędza większość czasu w domu, więc utrzymanie prawidłowej temperatury w pokoju dla noworodka jest najważniejszym warunkiem jego komfortowego samopoczucia.

Temperatura powietrza

Według większości pediatrów optymalna temperatura powietrza dla noworodka nie powinna przekraczać 22 ° C. Niektórzy pediatrzy zalecają, aby nie przyzwyczajać dziecka do "warunków tropikalnych" od niemowlęctwa, ale aby zapewnić mu naturalne utwardzenie, obniżając temperaturę do 18-19 ° C. Nie przejmuj się, jeśli czujesz się niekomfortowo w tej temperaturze - z reguły u osoby dorosłej naturalne mechanizmy termoregulacji są zakłócane z powodu złego stylu życia. Dziecko jest w stanie naturalnie dostosować się do warunków otoczenia. Większość rodziców bardziej boi się hipotermii niż przegrzania, dlatego też stwórz wszystkie warunki, aby dziecko nie zamarzło. Często można zaobserwować taki fakt: im szczęśliwsza jest rodzina, a im więcej dziadków otacza dziecko, tym bardziej tworzą się dla niego "cieplarniane" warunki egzystencji, i odwrotnie, w większości dysfunkcyjnych rodzin nikt w ogóle nie martwi się temperaturą pokojową, a co do zasady, tam dzieci chorują mniej.

Dlaczego nie można przegrzać dziecka?

U noworodków z niedoskonałym układem termoregulacji metabolizm jest bardzo aktywny, czemu towarzyszy znaczne wytwarzanie ciepła. Dziecko pozbywa się "nadmiaru" ciepła przez płuca i skórę. Dlatego im wyższa temperatura wdychanego powietrza, tym mniej ciepła jest tracone przez płuca przez ciało. W konsekwencji dziecko zaczyna się pocić, tracąc niezbędną wodę i sól.

Na skórze dziecka, które jest gorące, w miejscach fałdów pojawia się zaczerwienienie i wysypka pieluszkowa. Dziecko zaczyna odczuwać ból brzucha spowodowany utratą wody i niewłaściwym procesem trawienia pokarmu, a oddychanie przez nos może zostać zakłócone z powodu pojawienia się w nosie suchych skorup.

Bardzo ważne jest, aby temperaturę powietrza noworodka określały nie wrażenia dorosłych, ale termometr, który lepiej jest powiesić w okolicy łóżeczka.

Co jeśli nie możesz kontrolować temperatury?

Temperatura powietrza w pokoju noworodka nie zawsze może być zmieniana we właściwym kierunku. Pomieszczenie rzadko ma mniej niż 18 stopni, najczęściej temperatura jest wyższa niż pożądana z powodu gorącego sezonu lub sezonu grzewczego. Możesz chronić swoje dziecko przed przegrzaniem w następujący sposób:

  • minimalna ilość odzieży;
  • uzupełnianie wody;
  • organizacja procedur wodnych.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu bezpośrednio wpływa na sen noworodka. Dzięki aktywnemu metabolizmowi noworodki nie mogą zamarznąć. Oznacza to, że jeśli dziecko śpi w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 18-20 ° С w suwakach i wyściełanej koszuli, wówczas będzie o wiele wygodniejsze niż gdy będzie owinięte w koc w temperaturze powyżej 20 ° С.

Temperatura powietrza podczas kąpieli noworodka nie powinna różnić się od temperatury całego pokoju. Nie trzeba specjalnie rozgrzewać pokoju kąpielowego, a po kąpieli dziecko nie odczuje różnicy temperatur i nie zachoruje.

Wilgotność w pokoju noworodka optymalna temperatura w pokoju noworodka

Wraz z optymalną temperaturą powietrza w pokoju noworodka bardzo ważna jest wilgotność. Suche powietrze ma również niekorzystny wpływ na niemowlę, podobnie jak nadmiernie wysoka temperatura: utrata płynów ustrojowych, wysychanie błon śluzowych, suchość skóry. Wilgotność względna powietrza nie powinna być mniejsza niż 50%, co jest prawie niemożliwe w sezonie grzewczym. Aby zwiększyć wilgotność, można zainstalować akwarium lub inne pojemniki z wodą, ale nadal łatwiej jest kupić specjalny nawilżacz.

Pokój noworodka powinien również być regularnie wentylowany i poddawany czyszczeniu na mokro przy użyciu minimalnej ilości detergentu.