Po raz pierwszy napotykając na katar u niemowląt, młodzi rodzice często wpadają w panikę, wyciągają wnioski na temat rzekomo osłabionej odporności okruchów i zaczynają się bać, aby ponownie otworzyć okno, aby dziecko "nie dmuchało". I to całkowicie na próżno. Rzeczywiście, w większości przypadków katar, który wystąpił w pierwszych tygodniach życia dziecka, wcale nie jest chorobą, ale normalnym stanem fizjologicznym, który nazywa się: fizjologicznym katarem u dzieci.

Fizjologiczny nieżyt nosa jest wyjaśniony faktem, że u noworodków w pierwszych 10-11 tygodniach błona śluzowa nosa (podobnie jak wszystkie inne powierzchowne błony śluzowe, a także skóra) przechodzi etap adaptacji do życia w środowisku powietrznym. Po przebywaniu w płynnym ośrodku w łonie ciało dziecka po prostu potrzebuje czasu, aby "dostroić" pracę wszystkich narządów i układów w nowym środowisku. Do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i zapachu potrzebny jest pewien poziom wilgoci w jamie nosowej. A od urodzenia dziecka śluzówka jego nosa "uczy się", aby utrzymać ten poziom wilgoci. W pierwszych dniach jest sucho (z reguły ten okres matki po prostu nie zauważa), a potem staje się tak wilgotny jak to tylko możliwe. Z nosa zaczyna się wyróżniać przezroczysty lub półprzezroczysty białawy śluz, który jest czasami mylony z objawem choroby.

Jak odróżnić fizjologiczny nieżyt nosa?

  1. Ze względu na kolor wyładowania: lekkie, półprzezroczyste lub przezroczyste wydzieliny nie powinny powodować niepokoju. Jeśli zaobserwujesz gęste, żółtawe lub zielonkawe wydzielanie, warto udać się do lekarza.
  2. Zgodnie z ogólnym stanem dziecka: jeśli dziecko ma normalną temperaturę ciała, nie ma zwiększonego lęku, nie ma zaburzeń snu i utraty apetytu, wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z fizjologicznym nieżytem nosa.

Jak długo fizjologiczny katar i jak pomóc dziecku go poruszać?

Fizjologiczny wyciek z nosa trwa z reguły 7-10 dni i przechodzi niezależnie. Specjalne leczenie tutaj nie tylko nie jest konieczne, ale może również zaszkodzić. W tym okresie konieczne jest zachowanie optymalnych warunków środowiskowych dla błony śluzowej, a mianowicie: warunków temperatury i wilgotności (temperatura w pomieszczeniu nie jest wyższa niż 22 °, a wilgotność 60-70%). Oczywiście musisz także upewnić się, że Twoje dziecko nie ma trudności z oddychaniem. Aby to zrobić, można delikatnie czyścić wylewkę raz dziennie przy pomocy mydła waty nasączonego mlekiem matki lub solą fizjologiczną (można ją kupić w aptece lub przygotować samodzielnie: 1 łyżeczka soli na 1 litr przegotowanej wody).