Naczyniak to łagodny guz naczyniowy, który występuje u noworodków w pierwszym miesiącu życia. W ostatnich latach eksperci odnotowali wzrost przypadków wrodzonego naczyniaka krwionośnego. Najczęściej ta dolegliwość wpływa na otwarte obszary skóry ciała i głowy, ale czasami naczyniak krwionośny znajduje się pod skórą lub narządami wewnętrznymi. Guz wygląda jak stopniowo rosnąca gromada czerwonych kropek. W krótkim czasie mogą zmienić się w wyboistą uszczelkę i dalej się rozszerzać. Kolor naczyniaków może się różnić - od bladego różu do burgunda.

Naczyniaki u noworodków - przyczyny

Przyczyny naczyniaków u noworodków nie są znane specjalistom. Jednym z założeń jest przeniesienie matki we wczesnym stadium ciąży SARS. W okresie 3-6 tygodni dziecko ma układ krwionośny w łonie matki, a na wirusa mogą mieć wpływ takie konsekwencje.

Rodzaje naczyniaków krwionośnych

Naczyniak u noworodków występuje często na głowie, szyi, brzuchu, narządach płciowych i innych częściach ciała. Jeśli nie rośnie i nie zmienia swojego pierwotnego koloru, lekarze nie zalecają operacji, ponieważ nowotwór naczyniowy może stopniowo przejść samodzielnie. Dzieje się to w wieku jednego roku, 5-7 lat lub na końcu okresu dojrzewania. Takie naczyniaki krwionośne nie są szczególnie niebezpieczne, będąc defektem kosmetycznym. Konieczne jest jedynie upewnienie się, że dziecko nie uszkodzi obszaru dotkniętego chorobą, ponieważ może to prowadzić do krwawienia.

Bardziej niebezpieczne są przypadki, gdy naczyniak u noworodków pojawia się na powiece, małżowinie usznej lub śluzówce jamy ustnej. Guz może upośledzać wzrok, słuch i oddychanie. Przy obserwowanym wzroście naczyniaka, zlokalizowanego w takich miejscach, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Naczyniak wątroby jest znacznie mniej powszechny u noworodków. Bardziej podatny na pojawienie się takich dziewczynek z nowotworami naczyniowymi. Naczyniak krwionośny wątroby diagnozowany jest z reguły przypadkowo podczas badań lekarskich. W większości przypadków guz ten nie powoduje dyskomfortu i nie wymaga interwencji chirurgicznej. W przypadku pojawienia się bolesnych wrażeń, specjalista przeprowadza dalsze leczenie. Naczyniak wątroby jest wrodzonym guzem.

Innym rodzajem guza naczyniowego u noworodków jest naczyniak jamisty. Znajduje się pod skórą, wygląda jak obrzęk o niebieskawym kolorze. Po naciśnięciu guz staje się bielszy, a następnie ponownie odzyskuje swój kształt.

Leczenie naczyniaków krwionośnych

Leczenie naczyniaków krwionośnych u noworodków należy powierzyć specjalistom. W zależności od rodzaju naczyniaka krwionośnego diagnozuje się, zgodnie z wynikami, których prowadzone jest całe badanie.

Dzisiaj, eksperci zalecają, aby nie opóźniać leczenia i utrzymywać go we wczesnym stadium, tak aby w późniejszym wieku było mniej blizn. W niektórych przypadkach mogą sugerować monitorowanie wzrostu i stanu naczyniaka, jako potencjalnie nie zagrażających zdrowiu nowotworów naczyniak krwionośny w leczeniu noworodków z czasem mijają same.

Jeśli chcesz usunąć naczyniaki krwionośne, lekarze oferują kilka opcji interwencji:

  • Laseroterapia jest najnowocześniejszą metodą leczenia, która jest przeprowadzana bezboleśnie dla dziecka i nie pozostawia blizn;
  • krioterapia jest najczęstszą i najbardziej skuteczną metodą, ale jest bolesna i często wymaga kilku sesji kauteryzacji z ciekłym azotem;
  • skleroterapia to naczyniak obkalyvanie z alkoholem, w wyniku którego umiera nowotwór.

Należy pamiętać, że metoda leczenia dla każdego przypadku jest indywidualna i wymaga obowiązkowej koordynacji ze specjalistą.