Opiekując się noworodkami w rodzinie, młodzi rodzice mają wiele pytań dotyczących ich zdrowia. Jedno z najczęściej zadawanych pytań: dlaczego dziecko ma zimne ręce? A pierwszą reakcją na to zjawisko jest to, że dziecko musi być pilnie ogrzane, opakowane, ponieważ jest rzekomo zimne.

Chcę tylko uspokoić świeżo upieczone matki i tatusiowie, że zimne dłonie noworodka nie są powodem do niepokoju, jeśli dziecko ma normalny apetyt i ogólnie jest spokojne. Faktem jest, że zimne dłonie u noworodków nie są obowiązkowym objawem choroby. Najprawdopodobniej jest to dowód na to, że wegetatywny system dziecka jeszcze nie w pełni przystosował się do warunków otaczającego świata. Poprawa procesów wymiany ciepła w ciele niemowlęcia będzie stopniowo następować, a po kilku miesiącach termoregulacja powróci do normy.

Jeśli nadal odczuwasz niepokój z powodu faktu, że dziecko ma zimne, mokre ręce i trudno ci określić, jak się czuje, skorzystaj z porady pediatrów. Oferują dotknięcie tylnej części ręki piersi dziecka. Jeśli ta część cielaka jest ciepła, wszystko jest w porządku - dziecko nie jest zimne. Ale jeśli pierś jest zimna, - w rzeczywistości niewygodna, dziecko będzie czuć zimno. W tym przypadku należy założyć rękawiczki z naturalnych materiałów, które są zwykle sprzedawane wraz z zestawami ubrań dla noworodków i rzucać na niego ciepłym kocem.

Co robić, gdy masz zimne dłonie?

Rodzice mogą przyczyniać się do tworzenia procesów termoregulacji w ciele dziecka.

  1. Najbardziej efektywnymi środkami są gimnastyka i masaż. Te procedury poprawiają przepływ krwi, aktywują przepływ limfy. Ponadto biorąc kąpiele powietrzne, dziecko hartowane.
  2. Doskonałym środkiem hartującym jest woda. Dzieci uwielbiają wygrzewać się w ciepłej wodzie, małe ciało odpręża się i zimne dłonie dziecka odpoczywać. Pod koniec procedury zalecamy wylewanie wody z kadzi, która jest o 1-2 stopnie chłodniejsza niż woda w łazience.
  3. Jeśli Twoje dziecko ma ciągle zimne dłonie i stopy, po wyczyszczeniu dziecka miękkim ręcznikiem, obszar kończyn powinien być energicznie potarty grubym ręcznikiem, aby były zauważalnie różowe.

Uwaga! Wraz ze spadkiem aktywności i zmianą apetytu zimne dłonie dziecka są sygnałem wystąpienia przeziębienia. Jeśli temperatura nadal jest podwyższona, skontaktuj się z pediatrą.