Niedawno wzrosła liczba zdiagnozowanych u dzieci poniżej roku chorób neurologicznych i problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. W przypadku pełnoprawnego leczenia niemowlęta przepisuje się masaż w kompleksie z różnymi procedurami fizjoterapii (elektroforeza, parafina, kąpiele relaksacyjne, UHF i inne). Większość pytań powstaje podczas przepisywania noworodkowej elektroforezy. Istnieją opinie, że proces ten jest bolesny, bezużyteczny, a nawet szkodliwy dla małych dzieci. Ale te opinie są na ogół sprzeczne z zasadą elektroforezy.


Zasada elektroforezy

Elektroforeza to ruch naładowanych cząstek (jonów) w polu elektrycznym zdolnym do przenoszenia różnych cząstek w medium parowym lub ciekłym.

A sama elektroforeza w fizjoterapii jest następująca: po dwóch stronach skóry umieszcza się elektrodę w tkance zaimpregnowanej roztworem leczniczym, w której substancja chemiczna (lek) rozpada się na jony. Po przejściu prądu elektrycznego przez to rozwiązanie, jony leku zaczynają się poruszać, przenikać przez skórę, błony śluzowe i wchodzić do ludzkiego ciała. Lek po wniknięciu do tkanki jest równomiernie rozprowadzany w komórkach i płynie pozakomórkowym. Elektroforeza dostarcza lek do naskórka i skóry właściwej, skąd jest wchłaniany do krwi i limfy, przez co jest już dostarczany do wszystkich narządów i tkanek, ale jest maksymalnie zachowany w obszarze podawania leku.

Wiadomo, że wpływ narkotyków i ich podatność na nie wzrasta pod wpływem prądu stałego, co pomaga osiągnąć maksymalny efekt.

Po co i jaka jest przepisana elektroforeza dla niemowląt?

Ze względu na fakt, że elektroforeza ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzące i rozluźniające, w takich przypadkach jest zalecana dla niemowląt:

W zależności od problemu dla niemowląt, mogą zalecić elektroforezę aminofiliną, dibazolem, tlenkiem magnezu, papaweryną (na szyi z krzywizną i normalizacją tonu całego ciała) i wapniem (w celu tworzenia jąder kostnych w stawie biodrowym).

Przeciwwskazania do elektroforezy dla niemowląt

Niezależnie od tego, jak bezpieczna i przydatna byłaby ta fizyczna procedura, bezwzględnie zabrania się jej wykonywania za pomocą:

  • obecność ropnej infekcji na skórze:
  • ostra astma oskrzelowa;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • niewydolność serca i nerek;
  • zapalenie skóry lub zmiany skórne w miejscu zastosowania.

W jaki sposób przeprowadza się elektroforezę u niemowląt w domu?

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i spokoju psychicznego dziecka, można przeprowadzić elektroforezę w domu. Aby to zrobić, musisz kupić urządzenie, zapoznać się z instrukcjami i technikami bezpieczeństwa podczas pracy z nim. Przy pierwszej fizjoterapii lepiej zaprosić wykwalifikowaną pielęgniarkę, która wyraźnie pokaże ci cały proces prawidłowego narzucania. Zdobądź receptę od lekarza elektroforeza dla niemowląt w domu liczba procedur i wskazanie leku, którego rozwiązanie lepiej zamówić w aptece, a nie samemu. Nie spędzaj sesji dłużej niż wyznaczony czas - dla małych dzieci jest to do 8 minut. Więcej nie znaczy lepiej!

Jeśli po rozpoczęciu zabiegu dziecko zaczęło zachowywać się gorzej, wystąpiły problemy ze snem, oznacza to, że powinien przerwać bieg elektroforezy. Udowodniono już, że wszystkie zalecane procedury działają najlepiej w kompleksie, dlatego elektroforeza dla niemowląt powinna być połączona z masażem i innymi procedurami.