Pomimo faktu, że większość porodów kończy się bez komplikacji, czasami jednak występują pewne problemy. Uszkodzenie szyjnego odcinka kręgosłupa u noworodków jest dość częstą patologią. Przy takim porodzie, neonatolog zwykle zaleca noszenie kołnierza Schantza dla noworodków.

Kołnierz Shanz to miękki bandaż, który stabilizuje kręgosłup szyjny. Ogranicza zgięcie i obrót tej części ciała, rozładowując kręgosłup szyjny i tworząc warunki do przywrócenia normalnej pracy. "Opona" lub bandaż na szyi dla noworodków, jak nazywa się również kołnierz Schantza, normalizuje napięcie mięśniowe i poprawia krążenie krwi w głowie i szyi, co przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia.

Wskazania do stosowania kołnierza Shantz

Noszenie obroży ortopedycznej dla noworodka jest przepisywane tylko przez lekarza. Taki kołnierz jest przeciwwskazany dla zdrowego dziecka, ponieważ rozjaśnia mięśnie, co może prowadzić do atrofii.

Kołnierzyk pokazany jest w następujących przypadkach:

  • objawy neurologiczne z powodu uszkodzenia czaszki i kręgosłupa;
  • Zespół depresji CNS;
  • hiper drażliwość;
  • zespół zaburzeń ruchowych;
  • dostosowanie kręczu szyi;
  • zespół krótkiej szyi.

Patologia kręgu szyjnego może prowadzić do zakłócenia dopływu krwi do mózgu, co prowadzi do naruszenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Pierwszymi objawami zaburzeń krążenia są słabe napięcie mięśniowe i niespokojny sen. Dlatego kołnierz Shantz nie tylko eliminuje patologię kręgu szyjnego, ale także zapobiega zaburzeniom krążenia.

Jak wybrać rozmiar kołnierza?

Kołnierz wykopu dla noworodków musi być odpowiednio dobrany pod względem wielkości, ponieważ niemowlęta w momencie narodzin różnią się masą, a w konsekwencji długością szyi. Krótki bandaż zboczy, a długi nie zapewni efektu leczenia. Lepiej jest założyć obroże dla noworodków w specjalnym sklepie ortopedycznym. Aby określić rozmiar, należy zmierzyć długość szyi od kąta żuchwy do środka obojczyka. Wysokość obroży dla noworodków wynosi od 3,5 cm do 4,5 cm.

Jak prawidłowo założyć obrożę?

Jeśli jest taka możliwość, lepiej jest, aby lekarz ubierał kołnierz dziecka, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to poniższe zasady pomogą ci samemu poradzić sobie z tą procedurą.

  • kołnierz jest noszony tak, że podbródek znajduje się w specjalnym wycięciu górnej krawędzi;
  • kołnierz zapinany jest na plecach za pomocą rzepa;
  • pomiędzy kołnierzem i szyją Twojego dziecka powinna być wolna palca.
Ile kosztuje noszenie kołnierza okopu noworodkowi?

Termin noszenia kołnierza określa lekarz. Zwykle jest on nakładany na dziecko zaraz po urodzeniu przez 1 miesiąc, ale każdy pojedynczy przypadek traktowany jest osobno. Niektóre dzieci powinny nosić obrożę przez cały czas, startując tylko podczas pływania, podczas gdy inne zajmują kilka minut dziennie. Lekarz może zalecić noszenie bandaż na szyję dla noworodków kołnierz po masażu, zwiększa się efektywność noszenia.

Błędem jest sądzić, że dziecko, któremu zalecono noszenie obroży, będzie trzymało głowę później niż jego rówieśnicy. Obroża nie powinna powodować płaczu ani dyskomfortu dla dziecka. Prawidłowo zużyty, ma działanie rozgrzewające i ogranicza bolesne ruchy. Obroża nie jest absolutnie szkodliwa dla dziecka, a jej noszenie nie powinno powodować niedogodności dla dziecka.

Należy również zauważyć, że noworodek wymaga szczególnej troski i higieny, dlatego należy uważnie monitorować, czy skóra dziecka pozostaje czysta i sucha pod kołnierzem, co jest szczególnie ważne w sezonie gorącym.