Jądra opuchnięta - choroba dość powszechna u nowonarodzonych chłopców, to gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. Z reguły choroba ta nie stanowi szczególnego zagrożenia dla zdrowia dziecka i nie wymaga nawet specjalnego leczenia.

Przyczyny obrzęku jąder u noworodków

Początkowo jądra tworzą się i rozwijają w jamie brzusznej płodu, zlokalizowanego w macicy. W wyniku rozwoju przemieszczają się od jamy brzusznej do worka mosznowego, w trakcie poruszania się przechwytują różne tkanki tworzące skorupę jąder. Przy normalnym zakończeniu procesu muszla ta musi być zarośnięta z góry, tak aby jądra znajdowały się w zamkniętej przestrzeni. W przeciwnym razie płyn surowiczy może przepływać przez nie zarośnięty kanał do jamy brzusznej. W rezultacie u nowonarodzonych chłopców rozwija się jądra. Powyższa przyczyna choroby jest najczęstsza. Ale są też inne, takie jak:

  • matka jest zimna w czasie ciąży;
  • palenie matki;
  • więcej płynu uwalniane jest w celu zwilżenia jąder niż później wchłaniane. W rezultacie nadmiar płynu pozostaje w skorupie. Jest to zwykle spowodowane niedoskonałym układem limfatycznym;
  • procesy zapalne jąder i ich przydatków.

Objawy rozlanego jądra u noworodka

  • w wyczuwalnej pachwinie elastycznej, ale jednocześnie dość gęstej formacji;
  • powiększenie moszny;
  • czasem ciecz wchodzi do kanału pachwinowego, z obrzękiem, podobnym do kształtu klepsydry;
  • obrzęk całej moszny, lub tylko jedno jądro;

Możesz być spokojny, wodniak (nazwa medyczna opuchlizny z jąder) nie boli dziecka i nie przeszkadza w oddawaniu moczu.

Obrzęk jąder u noworodków i jego leczenie

Rozpoznanie i leczenie obrzęku jąder u noworodków nie jest trudne. Na początek lekarz bada genitalia. Najbardziej skuteczna jest metoda ultradźwiękowa. Pozwala ocenić stan jądra i przydatków, aby określić objętość płynu. Aby ustalić diagnozę, potrzebne jest również badanie palpacyjne zewnętrznych narządów płciowych, przezroczystość moszny, a czasami dodatkowe metody.

U 80% chłopców, u których zdiagnozowano "izolowane, rozproszone jądra", choroba przechodzi samodzielnie w ciągu roku. Najczęściej choroba występuje z powodu urazu porodowego, niedostatecznego drenażu limfy z moszny i zaburzeń hormonalnych. Pojedyncze krople są jednostronne lub dwustronne. W rzadkich przypadkach stan kropli staje się poważny i wymagana jest interwencja chirurgiczna. Kiedy dziecko, młodsze niż dwa lata, ma zbyt intensywny obrzęk jąder, jest wypompowywane za pomocą nakłuć przestrzeni wokół chorego narządu, a także terapii przeciwbakteryjnej. W nawrocie operacja usunięcia nadmiaru płynu jest powtarzana na nowo, aż do dziecka opuchnięte jądra w leczeniu noworodków nie będzie mieć dwa lata.

Z raportowanym obrzmieniem jądra samoleczenie pojawia się z reguły w pierwszych miesiącach życia dziecka, z powodu nadmiernego zarośnięcia kanału pochwowego otrzewnej. Jeśli choroba nie ustępuje samoistnie przed 1,5 - 2 lat, wówczas operacja jest zalecana. W przeciwnym razie może rozwinąć się niepłodność.

Pomimo faktu, że choroba nie wydaje się tak straszna, należy skonsultować się z lekarzem. Wprawdzie efekty przeniesionego opuchlizny jąder raczej nie będą niepokojące dla twojego dziecka w przyszłości (zwykle po prostu nie zdarzają się), ale z długim i dość intensywnym obrzękiem jądro może zanikać. Dlaczego więc ryzykować, jeśli możesz być bezpieczny?