Każdy rodzic jest bardzo miły dla swoich dzieci. Szczególnie uważnie powinien monitorować zdrowie nowo narodzonego dziecka. W końcu staje przed trudną ścieżką adaptacji do świata zewnętrznego. A rodzice są zaprojektowani, aby zapewnić najlepsze warunki życia dla dziecka. Może się jednak zdarzyć, że matka dostrzega katar w swoim małym dziecku i zaczyna się bardzo martwić: dziecko wciąż nie wie, jak wydmuchać nos, a zatkany nos stwarza trudności dla realizacji pełnego karmienia. Ponadto dziecko może doświadczać zaburzeń snu.


Katar u noworodka: przyczyny

Najczęściej katar u noworodka w okresie noworodkowym może mieć charakter wirusowy, znacznie rzadziej może być przejawem reakcji alergicznej na jakiekolwiek zewnętrzne podrażnienie.

Należy pamiętać, że noworodek może mieć fizjologiczny nieżyt nosa z powodu niedoskonałości błony śluzowej nosa, która trwa do 10 tygodni życia poza ciałem matki. Taki cieknący nos nie wymaga leczenia i przechodzi sam. Ważne jest, aby rodzice zapewnili chłód w pomieszczeniu i optymalny poziom wilgotności, a także wytrzeć nos bawełnianą wata.

Możliwe są również następujące powody:

  • znalezienie obcego obiektu (na przykład małego perełka) w jamie nosowej;
  • uraz błony śluzowej nosa;
  • sytuacja środowiskowa wokół (dym, pył, szkodliwe emisje do atmosfery).

Jak określić katar noworodka?

Jeśli noworodek ma przeziębienie i gorączkę, a także kaszel, rodzice pytają się, co robić.

Jeśli przeziębienie u dziecka właśnie się rozpoczęło, możliwe jest złagodzenie jego stanu za pomocą kropli soli fizjologicznej do czasu wizyty lekarza. Jednak w przypadku jakiegokolwiek stopnia nieżytu nosa należy skonsultować się z pediatrą.

Alergiczny nieżyt nosa u noworodków

Jeżeli katar u noworodka nie zniknie przez dłuższy czas, jest całkiem prawdopodobne, że ma on charakter alergiczny, a oprócz pediatry, rodzice z dzieckiem powinni również odwiedzić dodatkowego specjalistę laryngologa, aby ocenić stan narządów oddechowych i wybrać najbardziej odpowiednie i delikatne kompleksowe leczenie. Oprócz dokładnego sprawdzenia przez specjalistę, możesz przypisać dodatkowe procedury:

  • badania krwi i moczu;
  • prześwietlenie zatok przynosowych;
  • Badanie rentgenowskie narządów klatki piersiowej;
  • badanie immunologiczne;
  • ocena obecności reakcji alergicznych na bodźce zewnętrzne (na przykład na pyłki kwiatów).

Katar u noworodków: leczenie

Ponieważ smark jest reakcją ochronną organizmu na infekcję wirusową, głównym zadaniem stojącym przed rodzicami dziecka jest zapewnienie wystarczającej wilgotności powietrza, ponieważ przy suchym i gorącym powietrzu w pokoju dziecięcym błona śluzowa nosa staje się nadmiernie sucha, co pogarsza sytuację. Rodzice powinni utrzymywać optymalny poziom. temperatura w pokoju noworodka (22 stopni), często wentylować, nawilżać powietrze za pomocą specjalnego urządzenia - nawilżacza.

Dodatkowo, konieczne jest zwilżenie błony śluzowej nosa, na przykład w celu zaszczepienia w kroplach wody morskiej (aquamaris) lub roztworu rumianku. Błędem jest myślenie, że grzebanie osoby w piersi mleka może wyleczyć dziecko ze wszystkich chorób. Konieczne jest powstrzymanie się od takich manipulacji, ponieważ wkroplenie mleka do nosa stanowi pożywienie noworodek katar, co robić środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii.

Zagrożenie katarem u noworodka polega na tym, że dziecko nie może normalnie jeść z powodu zatkanego nosa. W rezultacie występują silne straty masy ciała, które są niepożądane w dzieciństwie. Ponieważ jamę nosową niemowlęcia jest mniejsza niż u osoby dorosłej, katar pojawia się szybciej i silniejszy. Pomimo tego, że sam cieknący nos służy jako bariera ochronna przeciwko infekcjom i wirusom, jego obecność przez długi czas wymaga interwencji pediatry i otolaryngologa.