Katar u niemowląt jest znacznie gorszy niż u dorosłych. Wynika to z wąskości dróg nosowych, które puchną, utrudniają oddychanie dziecku. Z powodu przeziębienia dziecko jest trudne do zjedzenia, a utrata wagi jest jednym z towarzyszących objawów przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa u dziecka. Jak poradzić sobie z tym problemem i wyleczyć katar u niemowlęcia, opisujemy dalej.

Przyczyny przeziębienia u niemowląt

Wśród głównych przyczyn rozwoju nieżytu nosa u dziecka można zauważyć:

  • choroby zakaźne;
  • reakcje alergiczne;
  • cechy anatomiczne i fizjologiczne.

Objawy nieżytu nosa u niemowląt

Objawy nieżytu nosa u dzieci karmionych piersią mogą się nieznacznie różnić w zależności od przyczyny samego zapalenia błony śluzowej nosa.

Alergiczny nieżyt nosa u niemowląt

Katar tego typu pojawia się u dziecka w kontakcie z alergenem. Oprócz obrzęku błony śluzowej i gromadzenia się śluzu w nosie, zaczerwienienie oczu jest charakterystyczne dla alergicznego nieżytu nosa. Wszystkie objawy u dziecka szybko mijają wraz z eliminacją alergenu.

Fizjologiczny nieżyt nosa u niemowlęcia

Indywidualne cechy układu wegetatywnego niemowląt mogą prowadzić do pojawienia się tzw fizjologiczny nieżyt nosa . Przejawia się przez zatkanie nosa, które występuje podczas stresu lub ekspozycji na silne bodźce, na przykład podczas ostrego zimna lub intensywnego zapachu.

Jak zauważają dodatkowe objawy: pocenie się dłoni dziecka i drżenie palców rąk.

Katar u niemowląt

ARVI i innym chorobom towarzyszy również katar. Inne warunki są charakterystyczne dla tych warunków, na przykład temperatura, kaszel, zaczerwienienie gardła, duszność, ogólne letargowanie organizmu dziecka itp.

Jak leczyć przeziębienie u niemowląt?

Jeśli przeziębienie zostało sprowokowane przez chorobę, należy skontaktować się ze specjalistą, który zdiagnozuje i przepisuje wszystkie niezbędne leki dla dziecka. Najczęściej infekcje wywołane przez przeziębienie przepisują krople soli dla niemowląt. Aby je wykopać, należy zgodnie z instrukcją przygotować preparat lub zalecenia lekarza.

W ramach leczenia nieżytu nosa u niemowląt należy pomóc dziecku oczyścić kanały nosowe z nagromadzonego śluzu. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnego aspirator . Wytrzyj nosa chusteczką lub wyczyść nosy z wici z chusteczką. Może to tylko pogorszyć samopoczucie dziecka, prowadząc do powstania ran na błonie śluzowej i wokół fałdu nosowo-wargowego.

Ciężki katar u dziecka z zagęszczonymi wydzielinami w kolorze żółtawym lub zielonym powinien być leczony zgodnie z zaleceniami lekarza. W takim przypadku nie jest konieczne samodzielne leczenie, ponieważ silny katar może powodować poważne komplikacje, takie jak zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc itp.

Jak pomóc dziecku w przeziębieniu stosując środki ludowe?

Dobry środek ludowy na przeziębienie w niemowlęciu to ten sam roztwór soli fizjologicznej, ale gotowany w domu. Aby przygotować roztwór soli, weź litr gotowanego leczenie nieżytu nosa u niemowląt schłodzoną wodą i rozcieńczyć ją łyżeczką soli. Do rozwiązania lepiej jest wziąć sól morską, jeśli nie, możesz wziąć zwykłą kuchnię. To rozwiązanie należy zaszczepić w nozdrzach dziecka, po 1 kropli do każdego otworu nosowego.

W leczeniu przeziębienia niemowlęta wykorzystują krople wywaru z nagietka. Do ich przygotowania łyżkę stołową kwiatów nagietka należy wypełnić szklanką wrzącej wody i gotować bulion w łaźni wodnej przez 5 minut. Gotowany bulion powinien być schłodzony i przefiltrowany. Konieczne jest zakopywanie nozdrzy dziecka 2 - 3 razy dziennie, 1 kropla do każdego nozdrza.

Wywary ziołowe w leczeniu nieżytu nosa u niemowląt należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą powodować alergie.