Lokalna odporność niemowląt nie została jeszcze uformowana, więc są one bardziej podatne na infekcje bakteryjne skóry. Liszajec to bardzo powszechna patologia dermatologiczna w kolektywach dziecięcych (przedszkolach, szkołach) i może stać się epidemią. Ważne jest, aby natychmiast rozpocząć leczenie choroby, ponieważ powoduje ona niebezpieczne komplikacje.

Powody liszajego

Czynniki sprawcze rozpatrywanej choroby to gronkowce i paciorkowce. Prowokują one liszajca u dziecka tylko wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia naskórka. Nawet powierzchowne zadrapania, małe rany i ukąszenia owadów krwiopijnych mogą prowadzić do przenikania bakterii do skóry i wystąpienia ostrego procesu zapalnego. Dalsza dystrybucja liszajec u dzieci występuje z powodu następujących warunków:

 • czesanie wysypek;
 • bezpośredni kontakt z zakażonym dzieckiem;
 • używanie zwykłych ubrań, zabawek, naczyń i innych przedmiotów.

Czynniki predysponujące do rozprzestrzeniania się infekcji:

 • ciepłe i wilgotne powietrze;
 • mikrouraz na skórze;
 • Zaburzenia immunologiczne;
 • niedobór witamin w organizmie;
 • nieprzestrzeganie zasad sanitarnych i higienicznych;
 • zapalenie skóry .

Liszajec u dzieci - objawy

Obraz kliniczny opisanej patologii odpowiada czynnikowi wywołującemu zakażenie i postaci zmiany skórnej. Ważne jest, aby rodzice poznali wizualnie różnego rodzaju liszajca u dziecka, poniżej przedstawiono zdjęcie wysypek dla każdego rodzaju choroby. Wczesne wykrycie objawów choroby bakteryjnej i ustalenie prawidłowej diagnozy zapewnia maksymalną skuteczność leczenia i zapobiega poważnym powikłaniom.

Liszańczyk gronkowcowy

Synonimem tej formy infekcji jest zapalenie mieszków włosowych. Ten rodzaj ostrego liszajec u dzieci charakteryzuje się zapaleniem w jamie ustnej włosów. Istnieją 2 formy zapalenia mieszków włosowych, z odpowiednią terapią, oba łatwo się rozwijają. Wizualnie łatwo jest ustalić liszajec gronkowcowy u dzieci - poniższe zdjęcia odpowiadają opisom rodzajów tej choroby:

 1. Powierzchowne. Na skórze pojawiają się małe (do 2 mm) pęcherzyki z białą zawartością i różową otoczką, naskórek między nimi się nie zmienia. W ciągu 9-10 dni pęcherze zmniejszają się lub otwierają wraz z wydechem ropy. W ich miejsce powstają żółte skorupy, które stopniowo znikają bez śladu.
 2. Głęboko. Wysypka wygląda jak duże czerwone guzki o średnicy 5 mm. Zapalenie skóry, zaczerwienienie i obrzęk. Po 5-8 dniach pryszcze albo ustępują, albo stają się silniejsze. Po rozwiązaniu i leczeniu takich wysypek często pozostają blizny.
Стафилококковое импетиго разСтафилококковое импетиго дваСтафилококковое импетиго триСтафилококковое импетиго четыре

Paciorkowcowi paciorkowcowi u dzieci

Przedstawiony typ patologii rozwija się rzadziej zakażenie gronkowcem , około 10% przypadków. Paciorkowcowe paciorkowce są chorobą wielopostaciową, której objawy zależą od obszaru uszkodzenia skóry przez bakterie. Rodzaje:

 1. Klasyczny (bańka). Na powiekach rzadziej pojawiają się inne obszary twarzy, tworzą się małe pęcherze o przezroczystej, mętnej lub różowawej zawartości. Są one niezależnie otwierane i pokryte skorupami, które odpadają po 6-7 dniach. Uszkodzone obszary najpierw mają zabarwienie niebieskawofioletowe.
 2. Sucha pioderma lub prosty porost. Skórę pokrywają czerwone plamy z wyraźnym złuszczeniem na powierzchni. Takiemu liszaństwu u dzieci może towarzyszyć intensywny świąd.
 3. Zaedy. W kącikach ust tworzą się liczne małe pęcherzyki o lepkiej zawartości. Szybko pękają, ustępując miejsca erozji szczelinowej. Krwawiące rany na 2-3 godziny pokrywa gęsta skorupa, która czasami pęka po otwarciu ust.
 4. Panaritium. Na płytce okolonogtevom w miejscu uszkodzenia naskórka (przebicie, zadziwienie) pojawia się fliktena (ropień). Po jego otwarciu następuje duża erozja z uwolnieniem zawartości paciorkowców.
Стрептококковое импетиго у детей разСтрептококковое импетиго у детей дваСтрептококковое импетиго у детей триСтрептококковое импетиго у детей четыре

Wulgarny liszajec u dzieci

Jeśli czynnikiem wywołującym chorobę są zarówno gronkowce, jak i paciorkowce, następuje infekcja mieszana. Wulgarny liszajec przypomina wiele pęcherzyków z ropą na skórze twarzy. Rzadziej występują wysypki na kończynach i tułowiu. W procesie cięcia i leczenia elementy zapalne pokrywają gęste i masywne skorupy. Bez odpowiedniej terapii liszaje paciorkowcowe szybko rozprzestrzeniają się na zdrowe obszary skóry. Przy rozległych uszkodzeniach pobliskie węzły chłonne ulegają stanom zapalnym, stają się obrzęknięte i bolą.

Вульгарное импетиго у детей разВульгарное импетиго у детей дваВульгарное импетиго у детей триВульгарное импетиго у детей четыре

Impetigo w kształcie pierścienia

Ta forma choroby w medycynie nazywa się zircinarnoy. Jest to jeden z rodzajów paciorkowców paciorkowców u dziecka - zdjęcie poniżej wyraźnie pokazuje, że wysypka wygląda identycznie. Infekcja pierścieniowa charakteryzuje się fuzją ropnych pęcherzyków i tworzeniem się dużych pęcherzy. Przebieg liszaja płucnego jest podobny. Po otwarciu pryszczów i usunięciu ich zawartości, skóra pokrywa się żółto-szarymi skorupkami, które szybko wysychają i opadają.

Кольцевидное импетиго разКольцевидное импетиго дваКольцевидное импетиго триКольцевидное импетиго четыре

Bolesne liszajec u dzieci

Inny rodzaj infekcji dermatologicznych paciorkowców. Ostre liszaje pęcherzowe są dużymi (o średnicy 2 cm) kulistymi blistrami z mętnym wysiękiem. W trakcie rozwoju patologii temperatura ciała dziecka może wzrastać, węzły chłonne ulegają stanom zapalnym, odczuwa się osłabienie i ból głowy. Często zdiagnozowano liszajec u małych dzieci na tle dermatoz lub neurodermitów. Po otwarciu pęcherzy, skóra zostaje pokryta grubą skorupą, która spada sama przez 1-2 tygodnie.

Буллезное импетиго у детей разБуллезное импетиго у детей дваБуллезное импетиго у детей триБуллезное импетиго у детей четыре

Liszajec rękawów u dzieci

Jednym z wariantów tej dolegliwości są napady padaczkowe. Zręczny liszajec jest prowokowany przez paciorkowce, często infekcja dodatkowo wpływa na fałdy powiek, uszu i skrzydeł nosa. W tych strefach powstają ropne pęcherzyki, po których otwarciu zostają otwarte erozje. Takie wrzody powoli goją się pod formującą się suchą skórką. Czasami lędźwiowość szczeliny u dzieci utrzymuje się przez długi czas - ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, w przeciwnym razie dochodzi do trwałej samoinfekcji. Z tego powodu infekcja rozprzestrzenia się na pobliskie błony śluzowe - do nozdrzy, jamy ustnej, spojówki oczu.

Щелевидное импетиго у детей разЩелевидное импетиго у детей дваЩелевидное импетиго у детей триЩелевидное импетиго у детей четыре

Jak leczyć liszajec u dzieci?

W większości przypadków patologia przebiega łatwo, a terapia jest przeprowadzana na zasadzie ambulatoryjnej. Prawidłowe leczenie liszajec obejmuje ogólne działania:

 • ograniczanie kontaktu uszkodzonej skóry z wodą;
 • dieta hipoalergiczna;
 • wzbogacenie diety w witaminy i minerały;
 • ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych i higienicznych;
 • kwarantanna.

Liszajec u dzieci - leczenie, leki

Leczenie farmakologiczne zgodnie ze standardem obejmuje wyłącznie stosowanie lokalnych leków. Liszańczyk gąbczasty lub paciorkowaty u dzieci - leczenie:

 1. Leczenie antyseptyczne świeżych wysypek. Krosty 2-3 razy dziennie są ścierane z kamforą lub alkoholem salicylowym.
 2. Terapia przeciwdrobnoustrojowa. Po dezynfekcji dotkniętej skóry 3-4 razy dziennie nakłada się cienką warstwę maści antybakteryjnej - erytromycyna , Kolbiocyna, tetracyklina, heliomycyna i inne.
 3. Leczenie prewencyjne. Gdy pęcherzyki są otwarte, konieczne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji. W tym celu powstające erozje i erozje są natychmiast przetwarzane antyseptyki na przykład jod, furacylinę, jaskrawe zielone i podobne rozwiązania.

Leki systemowe są powiązane, jeśli uogólniony liszajec postępuje gwałtownie i rozprzestrzenia się, leczenie antybiotykami odbywa się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego nadzorem. Używane narkotyki:

 • Oksacylina;
 • Cefaleksyna;
 • Erytromycyna;
 • Cefadroksyl;
 • Sumamed i inni.

Leczenie liszajca ludowymi środkami zaradczymi

Bez lokalnej terapii antybiotykowej nie można stosować alternatywnych przepisów. Takie leczenie liszajec u dzieci jest nieskuteczne, jest dozwolone tylko w połączeniu z metodami konserwatywnymi. W przeciwnym razie infekcja rozprzestrzeni się na zdrowe tkanki i postęp. Kiedy liszaj u dzieci, leczenie w domu polega na stosowaniu naturalnych napojów witaminizowanych (napoje owocowe, kompoty, rosół z psami i suszonymi owocami), leczenia skóry antyseptycznymi naparami ziołowymi lub ocet jabłkowy.

Lokalny środek na liszajec

Składniki:

 • Nagietek nagietka - 1 łyżka. łyżka;
 • kwiaty rumianku - 2 łyżki. łyżki;
 • kora dębu - 2 łyżeczki;
 • woda - 600-700 ml.

Przygotowanie, zastosowanie

 1. Wymieszaj suche rozdrobnione zioła.
 2. Zalej je wodą, gotuj przez 10 minut w emaliowanych naczyniach.
 3. Nalegać 1 godzinę pod pokrywką.
 4. Dobrze jest odcedzić lek.
 5. Przetrzyj skórę dotkniętą liszajem, bawełnianym wacikiem nasączonym powstałym roztworem.
 6. Powtórz procedurę 3-6 razy dziennie.